Wyśmiewała "Kaczora" i PiS, teraz wspiera Andrzeja Dudę. Znajomi Jolanty Turczynowicz-Kieryłło są w szoku

W Milanówku wszyscy wiedzieli, że Kieryłłowie nie lubią PiS-u. On napisał książkę, w której rozprawiał się z IV RP, ona nazywała PiS "BezPrawiem i NieSprawiedliwością", oboje wspierali KOD, pisali wiersze wyśmiewające "Kaczorka". Kiedy Jolanta Turczynowicz-Kieryłło wystartowała w 2019 r. w wyborach z list PiS, a w 2020 r. stanęła w sztabie wyborczym Andrzeja Dudy, znajomi Kieryłłów nie mogli wyjść ze zdumienia - pisze "Gazeta Wyborcza".
Zobacz wideo

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło to znana adwokatka (reprezentowała m.in. policjantów ze sprawy Olewnika, Ilonę Felicjańską czy Adama Glapińskiego), która w lutym pojawiła się u boku Andrzeja Dudy jako szefowa jego kampanii wyborczej. Praca Turczynowicz-Kieryłło w sztabie kandydata PiS jest dla wielu osób zaskoczeniem, bo kojarzyli zarówno panią mecenas, jak i jej męża z poglądami antyPiSowskimi.

Jak czytamy w "Gazecie Wyborczej", Kieryłłowie prowadzili w Milanówku dom otwarty, nikt nie miał wątpliwości, że nie lubią PiS-u. – On o Macierewiczu mówił, że to oszust i psychopata, ona nigdy nie protestowała – opowiadają znajomi w rozmowie z "GW".

Podczas kampanii samorządowej jesienią 2018 r. mieszkaniec Milanówka przyłapał ją na rozrzucaniu ulotek po nocy, w ciszy wyborczej. Zanim przyjechała wezwana przez niego straż miejska, Turczynowicz-Kieryłło podczas szamotaniny ugryzła go w rękę. "Nasze miasteczko zasłynęło z tego, że adwokatka pogryzła człowieka" – mówił "Wyborczej" mieszkaniec Milanówka. Pani mecenas lokalnie zyskała wtedy przydomek „Gryzelda”.

W zeszłym roku startowała do Senatu jako bezpartyjna kandydatka PiS z rekomendacji Porozumienia Jarosława Gowina. Pokonał ją jednak Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej, zdobywając 9 tys. głosów więcej.

W 2014 r. mąż obecnej szefowej sztabu Andrzeja Dudy - Andrzej Kieryłło wydał książkę „Trzy kule”, w której rozprawiał się z IV RP braci Kaczyńskich. Oskarżał ich o „wzbudzenie poczucia powszechnej opresji, wywołania wrażenia, że nikt nie może czuć się bezpieczny, niezależnie od pozycji społecznej i roli odgrywanej w życiu publicznym”. 

O sprytnym Kaczorku

Jak czytamy w "gazecie Wyborczej", mieszkańcy Milanówka dobrze pamiętają, że pani adwokat była na promocji książki męża. I jeszcze w 2016 roku małżeństwo wspierało Komitet Obrony Demokracji. "Andrzej na zamkniętej grupie KOD-u opublikował 13 stycznia 2016 r. wierszyk: 'Żył kiedyś stary sprytny Kaczorek, w sobotę mówił, że dziś jest wtorek. A gdy na piwko miał ochotę, to z wtorku żwawo robił sobotę. I wielu znalazł zwolenników, nie brak na świecie alkoholików'. W 2016 na urodziny Elżbiety i Krzysztofa Królów wyprawiane w Milanówku zgodnie z tradycją Kieryłłowie przynieśli wierszyk "Ballada milanowska". – Ach, był taki kodowski i antypisowski" – mówiła "Wyborczej" znajoma Kieryłłów, która pamięta tamte urodziny. 

PiS: „BezPrawie i NieSprawiedliwość”

Po sympatyzowaniu z KOD przyszedł czas, gdy Joanna Turczynowicz-Kieryłło zaangażowała się we współpracę z prezesem Narodowego Banku Polskiego - Adamem Glapińskim, który od lat znajduje się w kręgu najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Panowie wspólnie pracowali m.in. w Porozumieniu Centrum. Na współpracy z Glapińskim się nie skończyło. Turczynowicz-Kieryłło wystartowała z listy PiS.  

"Start w wyborach do Senatu z listy PiS, teraz praca u Dudy?! Jesteśmy w szoku, Kieryłyłki to nasza milanowska elita, jeszcze jakieś półtora roku temu byli antypisowscy. Teraz Jola pracuje dla dobrej zmiany i Dudy. Dla nas to nie do pomyślenia" - ocenia w rozmowie z "Wyborczą" jeden ze znajomych małżeństwa Kieryłłów. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Jolanta Turczynowicz-Kieryłło: Wyśmiewała "Kaczora" i PiS, teraz wspiera Andrzeja Dudę
Zaloguj się
 • stef0909

  Oceniono 4 razy 4

  Wystarczy spojrzeć na ryj i wniosek gdzie szmal tam ja......

 • muzoman

  Oceniono 3 razy 3

  Kaczor zostanie rozdeptany i dobity.

 • senior2244

  Oceniono 2 razy 2

  Bo to są takie fałszywe mendy jak wszyscy u Gówina i w PiSowskiej kloace.

 • alux

  Oceniono 2 razy 2

  Wcale mnie to nie dziwi. Proszę przeanalizować kto znajduje się w tej partii: starzy kawalerowie i stare panny, rozwódki i rozwodnicy - nie mam do nich nic, żal mi ich (tak im się życie ułożyło), ale już prokuratorzy z PZPR, tajni agenci i wuj wie jeszcze kto, to już przesada!
  alejak.pl💯

 • pd2016

  Oceniono 2 razy 2

  Każdy orze, jak może, a że morze szerokie, to my brzegiem i bokiem...

 • ciesiol

  Oceniono 1 raz 1

  dla pieniedzy ludzie podli, dla pieniedzy ksiadz sie modli ... kiedys nazywano to ku...twem a dzis ... to "sukces dobrej zmiany'"...

 • januszz4

  Oceniono 1 raz 1

  Wallenrodowie, cy jak?

 • ja_nieznany

  Oceniono 1 raz 1

  Gdyby PZPR istnialo bylaby 1 sekretarzem lokalnej komorki i donosila na sasiadow za sluchanaie radia Wolna Europa.

  Pracujaca k zadnej pracy sie nie boi.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Ci ludzie czeci erpe zminalnowkow wolominoow legionowow to mniej wiecej wiadomo co za sort i resort. Nie przekonuje mnie ta postac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX