Kto za Jacka Kurskiego? Wirtualne Media: Maciej Łopiński p.o. prezesa TVP do wyborów

Maciej Łopiński, przewodniczący rady nadzorczej TVP, ma do maja pełnić obowiązki prezesa Telewizji Polskiej w zamian za odwołanego w piątek Jacka Kurskiego - twierdzą Wirtualne Media.
Zobacz wideo

W piątek Rada Mediów Narodowych zdecydowała o odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda poinformował, że podpisał ustawę, dzięki której do TVP i Polskiego Radia trafią blisko dwa miliardy złotych. Nim Rada Mediów Narodowych podjęła decyzję o odwołaniu Jacka Kurskiego, prezes TVP przesłał do prezydenta Dudy list. w którym oddał się do jego dyspozycji.  

Początkowo, jak piszą Wirtualne Media, na zastępcę Kurskiego typowany był  Mateusz Matyszkowicz (były dyrektor TVP Kultura i TVP1), ale w poniedziałek pojawił się inny scenariusz. P.o. prezesa TVP miałby zostać Maciej Łopiński - przewodniczący rady nadzorczej TVP.

Jak przypomina portal Wirtualnemedia.pl, Łopiński to bliski znajomy Kurskiego, często popierał jego decyzje dotyczące spółki. Zatem jego nominacja nie oznaczałaby żadnej rewolucji w TVP - dyrektorskie stanowiska pozostałyby bez zmian. Według portalu Maciej Łopiński będzie p.o. prezesa. Miałby być delegowany z rady nadzorczej do czasu wyborów prezydenckich, a po nich miałby zostać rozpisany konkurs na prezesa (choć nie jest on konieczny, RMN może też sama zgłosić kandydatów). Wtedy Jacek Kurski miałby szansę nawet wrócić, zwyciężając w "nowym" rozdaniu. 

Kim jest Maciej Łopiński?

Maciej Łopiński z wykształcenia jest filologiem i dziennikarzem. W latach 2005-2007 był sekretarzem stanu, a później do 2010 r. szefem gabinetu prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od 2015 roku był sekretarzem stanu w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. W 2016 r. został z tej funkcji odwołany, żeby wejść do rady nadzorczej TVP i objąć stanowisko doradcy zarządu w Orlenie. Był również posłem na Sejm VII kadencji.

Jacek Kurski stanowisko prezesa TVP pełnił od 2016 roku. Wcześniej był m.in. posłem (2005-2009), posłem do Parlamentu Europejskiego (2009-2014), a następnie podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na początku lat 90. współpracował z Porozumieniem Centrum, na którego czele stał Jarosław Kaczyński. Do PiS wstąpił po przegranych wyborach przez Akcję Wyborczą Solidarność Prawicy w 2001 roku.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (3)
Kto za Jacka Kurskiego w TVP. Wirtualne Media: Maciej Łopiński p.o. prezesa TVP
Zaloguj się
 • muzoman

  Oceniono 2 razy 0

  Może skończy się szkalowanie, szydzenie i ośmieszanie ludzi oraz lizanie władzy i wchodzenie jej w pośladki.

 • getz54

  Oceniono 1 raz -1

  A więc Adrian został perfidnie ograny przez kuternogę z Nowogrodzkiej. Dla całkowitego upokorzenia po ewentualnie wygranych wyborach, szefem jego kancelarii zostanie mianowany przez kuternogę Antoni Macierewicz. Zajmie tez jedno z pięter w pałacu prezydenckim a jego WOT obejmie ochronę wewnętrzną w pałacu.
  Telewizyjne orędzia Dudka będą przerywane planszą ,,przepraszamy za usterki,, a jego atut czyli zona, będzie pokazywana w TVP jak Kaczyńska za czasów PO, z reklamówką z Biedronki i kanapkami na drogę dla męza.
  Tylko czy jesteśmy tak mocni wizerunkowo jak USA, zeby sobie pozwolic na takie jak oni ponizanie prezydenta ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX