Koronawirus a wybory. PKW nie planuje zmian w harmonogramie przygotowań do wyborów prezydenckich

Państwowa Komisja Wyborcza nie planuje wprowadzania jakichkolwiek zmian w harmonogramie przygotowań do wyborów prezydenckich. W Polsce zdiagnozowano zakażenie koronawirusem u 25 osób.
Zobacz wideo

Rząd zdecydował dziś (11 marca) o zawieszeniu zajęć w placówkach oświatowych i na wyższych uczelniach. Zamknięte będą też teatry, kina i inne placówki kulturalne. Od wtorku obowiązują ograniczenia dotyczące organizowania w Polsce imprez masowych. 

Równocześnie toczy się kampania wyborcza. Kandydaci już zapowiedzieli, że ze względu na obowiązujące ograniczenia zmienią plany kampanii - zrezygnują np. z dużych spotkań z wyborcami

Ale sytuacja dotycząca koronawirusa nie będzie miała wpływu na obowiązujący kalendarz wyborczy. Jak ustalił reporter TOK FM, Państwowa Komisja Wyborcza nie planuje wprowadzania jakichkolwiek zmian w harmonogramie przygotowań do wyborów prezydenckich.

Komitety wyborcze niezmiennie więc obowiązywać będą dwa terminy: 16 marca jako ostatni dzień na rejestrację komitetu i 26 marca jako ostatni dzień na przedstawienie 100 tysięcy podpisów poparcia dla kandydata. Szczególnie druga data jest kluczowa, bo zmniejszenie liczby spotkań z wyborcami może mieć wpływ na tempo zbierania podpisów pod listami poparcia. A bez 100 tys. podpisów nie ma szans na wystartowanie w wyborach. 

Do tej pory podpisy złożył w PKW tylko szef PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Koronawirus a wybory

Rozprzestrzeniający się koronawirus może mieć wpływ na skompletowanie obwodowych komisji wyborczych. Na razie urzędnicy zapewniają, że zainteresowanie jest większe niż w poprzednich wyborach.  

Jak tłumaczy były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, na razie nie ma możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian w kalendarzu wyborczym. Bo podstawę do takich decyzji daje wyłącznie wprowadzenie na terenie kraju stanu wyjątkowego. 

Wybory prezydenckie, przypomnijmy, mają się odbyć 10 maja. Jeżeli nie wyłonią zwycięzcy, druga tura głosowania odbędzie się 24 maja. 

Czytaj też: Porażka Andrzeja Dudy jest na rękę Jarosławowi Kaczyńskiemu? "Wszystkie nieszczęścia byłoby łatwo zrzucić na innych">>>

DOSTĘP PREMIUM