Prezydent Duda odwołuje zwołane na wtorek posiedzenie Rady Gabinetowej. Przez koronawirusa

- Po konsultacjach z ministrem zdrowia i premierem podjąłem decyzję, że dzisiejsza Rada Gabinetowa nie odbędzie się - poinformował we wtorek prezydent Andrzej Duda. Decyzja ma związek z potwierdzeniem koronawirusa u jednego z ministrów rządu.
Zobacz wideo

- Ogłoszono oficjalnie, że jeden z ministrów w rządzie miał dodatni wynik badania na koronawirusa. To wywołało konieczność zastosowania pewnych procedur, one trwają. Po konsultacjach z ministrem zdrowia i premierem podjąłem decyzję, że dzisiejsza Rada Gabinetowa nie odbędzie się - poinformował we wtorek rano prezydent Duda. 

Tym ministrem jest, przypomnijmy, Michał Woś - szef resortu środowiska. W poniedziałek wieczorem sam poinformował, że poddał się testom na koronawirusa, ponieważ chorobę wykryto u jednego z pracowników Lasów Państwowych, z którym się wcześniej kontaktował. Wyniki okazały się pozytywne.

Posiedzenie Rady Gabinetowej było zwołane na godzinę 10. Miało dotyczyć omówienia przygotowywanego przez rząd pakietu pomocowego dla przedsiębiorców i gospodarki.

Radę Gabinetową, przypomnijmy, tworzy cała Rada Ministrów pod przewodnictwem prezydenta. W obecnej sytuacji, po wykryciu koronawirusa u Michała Wosia, pozostali także zostali poddani testom. Ich wyniki mają być znane jeszcze we wtorek. Do tego czasu - jak podał rzecznik rządu - ministrowie pracują w powszechnie obowiązującym trybie kwarantanny. 

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych

W Polsce liczba osób zarażonych koronawirusem przekroczyła już 200. Pięciu pacjentów zmarło. To kobieta z Poznania oraz mężczyźni hospitalizowani we Wrocławiu, Lublinie, Łańcucie i Wałbrzychu. Jak podawali urzędnicy resortu zdrowia, wszyscy z nich cierpieli na liczne choroby współistniejące.

W naszym kraju od soboty obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zamknięte są szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie wyższe i instytucje kultury. Obowiązuje zakaz nie tylko organizacji imprez masowych, ale również wszelkich zgromadzeń liczących ponad 50 osób (dotyczy to także mszy w kościołach). Od niedzieli zamknięte są też granice naszego kraju dla cudzoziemców chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską. Z kolei wracający Polacy muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie. Dla osób chcących wrócić do kraju rząd wraz z PLL LOT uruchomił specjalną operację "Lot to domu".

Pandemia koronawirusa

Na całym świecie odnotowano już ponad 180 tysięcy zachorowań na koronawirusa. Ponad 7 tysięcy osób zmarło. Światowa Organizacja Zdrowia już kilkanaście dni temu oznajmiła, że oficjalnie możemy mówić o pandemii. W ubiegłym tygodniu zaś szef WHO podał, że jej epicentrum jest właśnie Europa. 

TOK FM PREMIUM