Stan epidemii w Polsce. Można tworzyć strefy zero

Stan epidemii to pogłębienie stanu zagrożenia epidemicznego. Daje rządowi pewne instrumenty - mówiła w TOK FM dr Jowanka Jakubek-Laik z UW.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Taka sytuacja daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. zakaz przemieszczania się, obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy. Rząd wprowadził też znacznie wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Grzywnę podniesiono z do 30 tys. zł.

Stan epidemii. Co to oznacza?

Jak wyjaśniała w TOK FM dr Jowanka Jakubek-Laik z UW taka decyzja to pogłębienie stanu zagrożenia epidemicznego, który został wprowadzony w piątek. – Daje rządowi pewne instrumenty, na przykład przy ograniczaniu praw obywatelskich w postaci swobody przemieszczania się – mówiła ekspertka i podkreślała jednocześnie – o czym mówił sam premier – że wprowadzenie stanu epidemii nie wpływa na termin wyborów prezydenckich, które zaplanowano na 10 maja.

Jakubek-Laik podkreślała także, że stan epidemii pozwala w kraju wprowadzić tzw. strefy zero. – Można utworzyć taki obszar wokół miejsca, gdzie występuje duża liczba zakażeń. Można ograniczyć tam wjazdy i wyjazdy – zaznaczała. Dodała, że stan epidemii to dodatkowy instrument, który wzmacnia działania rządu w związku z koronawirusem.

Tydzień temu rząd wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. 

Koronawirus w Polsce

Liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 411, po tym, gdy wykryto go u kolejnych 33 osób - podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W wyniku COVID-19 umarło 5 pacjentów. Resort zaznaczył, że w statystyce nie uwzględnił przypadku śmierci 27-letniej kobiety w szpitalu w Łańcucie, która była zakażona koronawirusem, ale nie była to bezpośrednia przyczyna jej śmierci.

Potwierdzone zostały 33 nowe przypadki zakażenia. Dotyczą one: 25 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, podlaskiego i podkarpackiego.

DOSTĘP PREMIUM