Stan epidemii w Polsce. Rząd zapowiada ceny regulowane odgórnie dla niektórych produktów

Rząd ogłosił w piątek wieczorem wprowadzenie stanu epidemii w Polsce. Zapowiedział również, że przymierza się do publikacji tabeli cen regulowanych odgórnie dla niektórych produktów.
Zobacz wideo

W konferencji prasowej udział wziął premier Mateusz Morawiecki, a także ministrowie: edukacji - Dariusz Piontkowski i zdrowia - Łukasz Szumowski. Ten ostatni został zapytany, kiedy zostanie opublikowana lista produktów, których ceny mają być regulowane i jak będzie wyglądał mechanizm z tym związany. Jak podkreślił szef MZ, "odgórne regulowanie cen produktów jest zawsze bardzo delikatną operacją". - Myśmy w tej chwili zlecili analizy, jak w ogóle kształtowały się ceny tych poszczególnych kategorii produktów w przeciągu ostatniego roku. Dostaniemy je niezwłocznie i będziemy przymierzali się wtedy do publikacji takich cen regulowanych odgórnie - poinformował.

W środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że poprzez ustawę "antylichwiarską" prowadzona będzie walka z sytuacją, w której ceny w sklepach "są czasem kilkukrotnie wyższe niż kilka dni temu". - To jest żerowanie na obecnej sytuacji pandemii, żeby temu zapobiegać, chcemy doprowadzić do sytuacji, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta i inne urzędy regulujące ceny, będą czuwały we właściwy sposób nad rynkiem od strony cen proponowanych przez przedsiębiorców - powiedział szef rządu.

Monitoring cen od kilku dni prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zapowiadał kary za nieuzasadnione podnoszenie cen produktów, na które popyt rośnie w związku z epidemią koronawirusa. Chodzi m.in. o maseczki ochronne, ale też środki czystości rzekomo chroniące przed zarażeniem. 

TOK FM PREMIUM