Koronawirus w Polsce. 70 proc. badanych uważa, że należy przełożyć wybory prezydenckie

Choć PiS i Pałac Prezydencki chcą, aby wybory odbyły się w ustalonym terminie 10 maja, Polacy są innego zdania. Aż 70 procent badanych uważa, że z uwagi na epidemię koronawirusa, majowe wybory prezydenckie należy przełożyć - pisze sobotni "Super Express".
Zobacz wideo

Jak przypomina gazeta, opozycja krytykuje władzę za to, że nie chce przesunąć wyborów na jesień. "Majowe wybory prezydenckie nie mogą się odbyć ze względu na bezpieczeństwo ludzi. Dzisiaj w rzeczywistości mamy w Polsce stan klęski żywiołowej i tylko z przyczyn politycznych pan premier nie chce go ogłosić - mówi "SE" szef PO Borys Budka.

"Co sądzą na ten temat Polacy? Aż 70 proc. ankietowanych opowiada się za przełożeniem wyborów" - twierdzi "Super Express". Ale - jak podkreśla gazeta - PiS jest w tej sprawie nieugięty.

12 proc. Polaków uważa, że nie trzeba przesuwać terminu wyborów, 18 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

"Pandemia ma na razie u nas znacznie mniejsze skutki niż gdzie indziej dlatego, że polskie państwo i społeczeństwo zareagowało właściwie. Nie ma w tej chwili powodów, aby przekładać wybory" - komentuje w rozmowie z "SE" europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Badanie - jak czytamy - zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 17-18 marca 2020 r. na próbie 1077 dorosłych Polaków.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Koronawirus w Polsce. 70 proc. badanych uważa, że należy przełożyć wybory prezydenckie
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 4 razy 4

  Kaczyński nie moze zgodzic się na przełozenie terminu ostatnich z tej serii wyborów. W zadnych wcześniejszych bowiem wyborach nie zagwarantował sobie większości pozwalającej mu na stanie się właścicielem tego państwa.
  Nie zdołał równiez zapewnic bezkarności sobie i swoim pachołkom. 26 marca TSUE wyda wyrok w sprawie reformy sądów w Polsce, niewykluczone ze ustali równiez zabezpieczenie wykonania tego wyroku. Recesja na świecie, jak prąd elektryczny, najbardziej porazi tego ostatniego, najsłabszego, czyli Polskę. Kaczyński wie o tym, wcześniej kazał sprowadzic sobie nasze złoto lezące spokojnie w banku angielskim, pod kontrolą. Koronawirus jaki się przytrafił, byc moze przypadkiem, jest darem katolickiego boga dla PiS-u w kampanii Dudka. Tylko Dudek wybrany
  ponownie na prezydenta moze zapewnic bezkarnośc Kaczyńskiemu i jego gangsterom. Zawetowac ustawy Ziobry
  zmieniające układ sił w zjednoczonej prawicy, dokonac wyboru nowego I Prezesa SN, pozwolic Kaczyńskiemu na rządzenie za pomocą dekretów, jak kiedyś chciał prezydent Wałęsa. Prezydent i Senat zdominowany przez opozycję zadnej gwarancji Kaczyńskiemu nie dają. Nie tylko na bezkarnośc, ale na współpracę i poparcie reform niezbędnych do przeprowadzenia Polski przez recesję, koronawirusa, walkę o uzyskanie jak największych środków z unijnej kasy, itd. Brak progu frekwencyjnego w wyborach prezydenckich pozwoli Dudkowi nawet wygrac wybory
  przy frekwencji 11% uprawnionych do głosowania. PiS-owi z kolei pozwoli to na dalsze niszczenie państwa z woli suwerena, który wybrał sobie prezydenta zdecydowaną większością 0,07% głosów oddanych w demokratycznych wyborach, .....i to będzie niestety prawda.

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 3

  Ale zwyczajny poseł uważa inaczej. Wg niego nie ma przesłanek. Są przesłanki, żeby zamknać szkoły, są przesłanki, żeby zamknąć ludzi w kwarantannach, żeby zamknąć zakłady pracy i sklepy, żeby w miarę możliwości pracować zdalnie, są przesłanki, żeby wprowadzić stan epidemiologiczny. Ale na wybory społeczeństwo może radośnie pomaszerować, cel uświęca środki. Jeden człowiek wskazał i namaścił kandydata, jeden człowiek decyduje o tym, na ile przekażemy sobie nie znak pokoju, tylko wirusy. Co na to wyborcy pisi?

 • kap_jeden

  Oceniono 2 razy 2

  kampania na trupach jest specjalnością i PiS i Kościoła, wiec trudno sie dziwić, kościołowi sa potrzebne do zarobku na pochowku i straszenia piekłem a PiS-owi do szantażu moralnego innych. Na zdjeciu do artykulu wystepuje rozkosznie rozanielona hiena z bukietem kwiatków, jakie czasy taki portret głowy państwa :)

 • fuqu

  Oceniono 1 raz 1

  5 lat propagandy i nagle następuje weryfikacja.
  Okazuje się, że PRAWDZIWYCH POLAKÓW,
  tych gotowych ginąć za PiS-owskie bzdety jest 12%.

  hm .... nie za wielu.

  P.S.
  Że sparafrazuję bardzo stary żart:
  - Czym się różni POLAK od PRAWDZIWEGO POLAKA.
  - Tym, czym KRZESŁO od KRZESŁA ELEKTRYCZNEGO

 • eski57

  0

  Nie tylko warunki do przeprowadzenia wyborów 10 Maja są ważne , ale czy przed 10 maja będzie dość czasu i w dopuszczalnych warunkach na Kampanię Kandydatów poza p. Dudą , który ją prowadzi bieżąco i prawie ma gwarancje wygrać w pierwszym głosowaniu ! - Rządzący z Prezesem Na Czele wiedzą , że dalszy KOMFORT rządzenia może im zapewnić Tylko p. Duda i wierzą , że ICH elektorat nawet za „cenę utraty życia” przyjdzie 10 maja zagłosować !! - Moim zdaniem pozostali Kandydaci powinni się Domagać udostępnienia TVP – zasięg cała Polska - do przeprowadzenia Indywidualnie swoich programów przed 10 ..! TVP powinno przygotować harmonogram wystąpień Indywidualnych dla każdego Kandydata w przemiennie - sprawiedliwie ułożonym dla każdego kandydata czasie najwyższej oglądalności . Powinien obowiązywać ZAKAZ Komentowania Tych wystąpień w TVP ! - Dotąd Nie słychać , by kandydatów na prezydenta , interesowały możliwości przeprowadzenia kampanii ! .. ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX