W czasie koronawirusa Sejm bez posłów? Marszałek ma zaproponować obrady "z wykorzystaniem środków elektronicznych"
Najbliższe posiedzenie Sejmu ma się odbyć w piątek 27 marca. Posłowie mają rozpatrywać na nim rządowy projekt tzw. tarczy antykryzysowej. Zebranie kilkuset osób w jednym budynku w czasie epidemii może być niebezpieczne. O tym, jak zorganizować pracę parlamentarzystów, politycy i urzędnicy dyskutują od kilku dni.
Dziennikarze RMF FM opublikowali fragment projektu uchwały, nad którym we wtorek pracować ma Prezydium Sejmu. Zakłada on przede wszystkim zorganizowanie pracy posłów zdalnie, za pomocą elektronicznych środków, bez konieczności stawiania się na Wiejskiej.
"W celu minimalizacji ryzyka zakażenia wirusem COVID-19 Prezydium Sejmu rekomenduje przeprowadzenie w Sejmie całego procesu legislacyjnego, w tym głosowania nad zmianami w Regulaminie Sejmu z wykorzystaniem środków elektronicznych, umożliwiających porozumiewanie się na odległość, bez konieczności osobistego stawiennictwa posłów na terenie Sejmu" - czytamy w projekcie uchwały.
Dokument, jak podaje RMF, miała przygotować marszałek Elżbieta Witek. Prezydium będzie się nim zajmowało we wtorek, o godzinie 11.
Wcześniej media spekulowały, że marszałek dopuszczała wariant, zgodnie z którym posłowie zasiedliby nie tylko w ławach, ale także na sejmowej galerii - tak, aby ograniczyć kontakt między osobami.
Sejm bez posłów? Część parlamentarzystów jest w kwarantannie
- Liczę, że marszałek Sejmu przedstawi racjonalny plan dotyczący odbycia tego posiedzenia. I zabezpieczy też pracowników kancelarii, bo pamiętajmy, że nie chodzi tylko o posłów. W Sejmie mamy setki osób zaangażowanych w proces legislacyjny - mówił kilka dni temu w TOK FM Władysław Kosiniak-Kamysz. I przypomniał, że część parlamentarzystów odbywa kwarantannę.
Warto przypomnieć, że już kilka tygodni temu w parlamencie wprowadzono ograniczenia wynikające z rosnącego zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Znacznie ograniczono wstęp do Sejmu i Senatu, konferencje prasowe organizowane są często na zewnątrz.
Tzw. tarcza antykryzysowa, nad którą w piątek ma obradować Sejm, opiera się na pięciu filarach. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej. Konkretne rozwiązania z "tarczy antykryzysowej" zaprezentował premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami swojego rządu w środę. Pakiet ma być odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa.
DOSTĘP PREMIUM
- Tortury w Barczewie to nie jest odosobniony przypadek? Machińska nie daje gwarancji. "Polska jest na zakręcie"
- F-16 raczej nie dla Ukrainy. Ale jest inny pomysł. "Unikamy wielomiesięcznego szkolenia pilotów"
- Co dalej w sprawie tortur w więzieniu w Barczewie? Ekspert: Obawiam się najgorszego scenariusza
- Piotruś Pan alimentów nie płaci, a do komornika przychodzi z matką. "To są moje byłe dzieci"
- Horror w schronisku pod Nowym Tomyślem. "Policja znalazła martwe psy w budach i lodówkach"
- Co wspólnego mają wyborcy opozycji z wkurzonymi na drag queens gejami?
- Lawina w Tatrach. Turysta przysypany śniegiem. Trwa walka o jego życie
- Willa plus. Jak Czarnek buduje "arkę" za miliony z budżetu. "PiS myśli, że ich grzeszki zostaną zakopane"
- Odmówili zakupu biletu dla dziecka. Chcieli je zostawić na lotnisku. "Nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego"
- "Niepozostawiający złudzeń przekaz". NIK zawiadamia prokuraturę ws. Krajowego Instytutu Mediów