Morawiecki: Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się. Będą one dotyczyć każdego z nas

Rząd wprowadza kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Chodzi między innymi o ograniczenie wychodzenia z domu, poza niezbędnymi sprawami.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jego rząd "wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się, które będą one dotyczyć każdego z nas". Działamy szybciej niż inni, ale to nie może nas usypiać, dlatego musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Widzimy, że jest to potrzebne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, jakie widzimy w Hiszpanii czy Francji – mówił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że zgromadzenia trzeba ograniczyć do absolutnego minimum. - Nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby - podkreślił premier. 

Mateusz Morawiecki mówił też o komunikacji publicznej. Ogłosił, że dozwolona liczba osób w transporcie zbiorowym wyniesie połowę miejsc siedzących.

Zakaz wychodzenia z domów. Szczegóły

Więcej szczegółów przedstawił szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Ogłosił zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sprawami jak: praca, apteka, sklep. - Jeżeli do maksimum nie ograniczymy liczby kontaktów, to nie uratujemy ludzkich żyć. Proszę was o jeszcze więcej determinacji we wspólnym działaniu, żeby ograniczyć wirusa. "Zostańmy w domu" - wprowadzamy to praktycznie w życie. W tym rozporządzanie będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza potrzebnymi sytuacjami. Spacer z psem czy przejście się jest ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego, ale to nie jest okazja do gromadzenia się na placach zabaw czy na bulwarach - mówił Szumowski. Nowe zasady obowiązują od dzisiaj - 24 marca - do soboty 11 kwietnia. 

Na konferencji padło pytanie, kto będzie sprawdzał, czy Polacy stosują się do rozporządzenia.  - Tak jak zwykle, działania obywateli zgodne z prawem czy nie monitoruje policja. Pomaga nam w ocenie osób w kwarantannie. Będzie oceniała zachowania zgodne z rozporządzenie. Zakaz przemieszczania się dwóch osób jest z wyłączeniem rodzin. Policja będzie oceniać te działania. Zakaz nie obejmuje pomocy najbliższym. Pomoc jest jak najbardziej dozwolona. Wszyscy rozumiemy, jaka jest intencja wprowadzenia tych ostrych reguł. Wiemy też, jak wygląda ich łamanie. Myślę, że ludzi będą reagować na sytuacje ewidentnie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem - wyjaśniał minister zdrowia. 

A jakie będą kary? - Możliwa kara od mandatu po 5 tysięcy złotych. To zależy od sytuacji - podkreślił Mateusz Morawiecki. 

Zmiany dotyczą też kwestii religijnych. W kościołach nie będzie mogło się gromadzić więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących liturgię. 

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia jak w innych krajach

Podobne obostrzenia zostały już wprowadzone m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Francji i czy Czechach oraz w Wielkiej Brytanii. W Niemczech z kolei poza domem poruszać się można jedynie w pojedynkę lub w parach. Należy również zachowywać odstęp około 1,5 metra od innych osób.

Koronawirus w Polsce. Stan epidemii w całym kraju 

Od piątkowego wieczoru w Polsce obowiązuje stan epidemii. Taka sytuacja daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. zakaz przemieszczania się, obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy. Rząd wprowadził też znacznie wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Grzywnę podniesiono z do 30 tys. zł.

Stan epidemii to pogłębienie stanu zagrożenia epidemicznego, który został wprowadzony w Polsce 13 marca. Granice Polski są zamknięte dla cudzoziemców. Polacy, którzy wracają do kraju z innych państw, muszą poddać się obowiązkowej kwarantannie. Zamknięte są galerie handlowe, kina czy muzea. Nadal działają sklepy spożywcze czy apteki. 

Nauka w szkołach została zawieszona do Wielkanocy. 

Koronawirus w Polsce

Liczba zachorowań na koronawirusa w Polsce wzrosła do 774- poinformował we wtorek resort zdrowia. Z powodu koronawirusa zmarło 10 osób. 

DOSTĘP PREMIUM