Sejm a koronawirus. Na sali tylko kilka osób, reszta posłów zdalnie. Marszałek przedstawiła zasady najbliższego posiedzenia

Prezydium przyjęło uchwałę o zmianie regulaminu Sejmu. Na sali plenarnej będzie ograniczona liczba posłów - przedstawiciele każdego klubu; pozostali posłowie będą mogli brać udział w posiedzeniu Sejmu zdalnie - poinformowała we wtorek marszałek Elżbieta Witek.
Zobacz wideo

Marszałek Elżbieta Witek podkreśliła, że z taką sytuacją, jaka jest obecnie "polski parlament nie spotkał się nigdy wcześniej". - Znajdujemy się w szczególnej sytuacji, nie tylko my, ale cały świat. Takiej pandemii jeszcze nie mieliśmy. Ona dotyka każdego - kontynuowała. 

Witek podkreśliła, że z jednej strony - posiedzenie Sejmu jest koniecznie, bo posłowie muszą przyjąć tzw. tarczę antykryzysową dotyczącą sytuacji gospodarczej w czasie koronawirusa. Z drugiej strony, jak mówiła, trzeba pamiętać o bezpieczeństwie nie tylko posłów i posłanek, ale też urzędników i wielu innych osób obsługujących posiedzenia sejmowe. Ich gromadzenie się w jednym miejscu mogłoby przyczynić się do rozprzestrzeniania się choroby. - Dlatego w wyniku konsultacji z członkami Prezydium Sejmu (...) proponujemy rozwiązanie o zmianie regulaminu Sejmu na czas trwania tej epidemii, z jaką mamy do czynienia - poinformowała Elżbieta Witek na konferencji. 

Na mocy nowego regulaminu, na sali plenarnej Sejmu miałaby znaleźć się ograniczona liczba posłów. - Byłyby delegowane reprezentacje klubów, tak aby każdy klub miał swoją reprezentację. A pozostali posłowie będą mogli brać udział w posiedzeniu Sejmu zdalnie - wyjaśniała marszałek.

W ten sposób, jak mówiła Witek, każdy poseł, który zostanie w domu i będzie chciał uczestniczyć w posiedzeniu Sejmu, "będzie mógł zgłaszać swój udział w całym posiedzeniu, ale także w poszczególnych punktach tego posiedzenia, łącznie z zadawaniem pytań, z wyrażaniem swojej opinii czy też zgłaszaniem wniosków formalnych". - Będzie specjalny komunikator i specjalny link przesłany przez Biuro Informatyki Sejmu, tak, byśmy wiedzieli na pewno, że dany poseł to na pewno "ten" poseł - wskazała marszałek. Dodała, że dodatkowo będzie wymagany SMS z telefonu, który jest w bazie Sejmu tak, by także w ten sposób weryfikować obecność i tożsamość polityka.

Każdy poseł wcześniej ma otrzymać przygotowany filmik instruktażowy, a na czwartek zaplanowana jest "próba generalna" organizacji posiedzenia. 

 - Nasza zmiana regulaminu idzie w tym kierunku, żeby już w piątek móc obradować według nowego regulaminu. Chcemy go przyjąć właśnie na piątkowym posiedzeniu - ale z mocą obowiązującą od dnia dzisiejszego, czyli od dnia, w którym Prezydium Sejmu ten projekt uchwały przyjęło - mówiła marszałek Sejmu.

Witek przekazała też, że zmiana regulaminu i zorganizowanie posiedzenia w tym ekstraordynaryjnym trybie nie dotyczy tylko najbliższego piątku i przyjęcia tzw. tarczy antykryzysowej, ale też innych posiedzeń, które miałyby się odbywać w czasie stanu epidemii, stanu zagrożenia epidemicznego, a także trzech stanów nadzwyczajnych opisanych w konstytucji: stanu wyjątkowego, stanu wojennego oraz stanu klęski żywiołowej.

Jak przekazała Witek, za przyjęciem uchwały zagłosowało pięciu członków Prezydium Izby, jedna osoba wstrzymała się od głosu, nikt nie był przeciwny.

Część prawników i dziennikarzy zwraca uwagę na to, że zaproponowane przez Prezydium Sejmu rozwiązania są niezgodne z obecnym prawem, które nie umożliwia przeprowadzania obrad i głosowania w trybie zdalnym. 

- To nie jest sprzeczne z Konstytucją - broniła się na konferencji marszałek Witek. - Każdy poseł może wziąć udział w obradach Sejmu, a nigdzie nie jest napisane, że ten Sejm musi się odbyć tutaj. Mieliśmy w historii obrady poza tym budynkiem, więc to jest możliwe - dodała. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM