Premier dalej "nie widzi powodu", żeby przesuwać wybory prezydenckie i matury. "Typowy PiS-owski cyrk", "Schizofrenia"

Nie ma powodu, żeby wybory prezydenckie lub egzaminy maturalne nie odbyły się w planowanych terminach - powtórzył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Wyraził przekonanie, że po Wielkanocy będzie możliwy powrót do pracy.
Zobacz wideo

We wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia ogłosili kolejne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Chodzi między innymi o zakaz wychodzenia z domu bez koniecznej potrzeby czy zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób. 

Pytany na zdalnej konferencji prasowej, czy kolejne wprowadzane obostrzenia wpływają na datę wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja, Morawiecki odpowiedział: "Nie, nie wpływają. Po to wdrażamy różnego typu obostrzenia, by po najbliższych paru tygodniach móc przedstawić sytuację taką, aby Polacy mogli wrócić do pracy". - Ja nie widzę powodu dzisiaj, żeby egzaminy maturalne czy wybory prezydenckie się nie odbywały. Oczywiście zachowanie dystansu, wszystkie przepisy, które będą obowiązywały, muszą być zachowane - dodał.

- Chcemy, żeby po Świętach Wielkanocnych sytuacja epidemiologiczna była taka, żeby Polacy mogli wrócić do pracy. Chcemy, żeby się odbyły egzaminy maturalne, egzaminy ósmoklasisty, żeby życie wróciło do pewnej "nowej normalności" - powiedział Morawiecki.

Wybory prezydenckie nadal 10 maja

Dodał, że "pewnie nic nie będzie identycznie jak przed koronawirusem" i do czasu, gdy będzie dostępna szczepionka, "będziemy musieli się bardzo mocno wystrzegać takich zachowań, które wcześniej były naturalne". Wyraził przekonanie, że nowe warunki sanitarne i dezynfekcja - przemywanie poręczy, uchwytów w środkach komunikacji publicznej i budynkach, przycisków w windach i w bankomatach przyniosą efekty i po Wielkanocy, wypadającej w tym roku w połowie kwietnia, "będziemy mogli w nowych okolicznościach sanitarnych budzić się do normalnego życia zawodowego".

Fala krytyki 

Powtarzane przez premiera zapewnienia o wyborach prezydenckich 10 maja wywołały falę krytyki na Twitterze. - Przekonywanie na konferencji, na której ogranicza się przemieszczanie Polaków do najistotniejszych spraw życiowych i ogranicza zgromadzenia do dwóch osób, że nie ma żadnego powodu, aby przełożyć wybory prezydenckie, należy postrzegać już w kategoriach mało śmiesznego żartu - napisał Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej". 

Morawiecki mówił, że wprowadzają te obostrzenia, aby mogły się odbyć wybory 10 maja, tylko 10 kwietnia upływa termin zgłoszenia się 300 tys. osób na członków komisji obwodowych w tych wyborach. To swoista schizofrenia, niezrozumiała obsesja utrzymania władzy - napisał kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. 

"To nie jest stan wyjątkowy...Ograniczmy wyjścia do zera” , ale 10 maja wybory..." - dziwił się z kolei senator KO Krzysztof Brejza. 

"Czyli na spacer nie można wyjść, ale na wybory można. Typowy PIS-owski cyrk" - napisał Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka". 

"Na ważność wyborów wpływa nie tylko to, co dzieje się w dzień wyborów, ale i to, co dzieje się w czasie kampanii. Obecnie kandydaci, którzy nie pełnią eksponowanych stanowisk, nie mogą jej normalnie prowadzić. Wybory będą z tego powodu wadliwe prawnie i będą mogły być unieważnione" - ocenił prof. Marcin Matczak. 

Koronawirus w Polsce

Według danych Ministerstwa Zdrowia do wtorku wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19 zostało zakażonych blisko 800 osób

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (8)
Premier "nie widzi powodu", żeby przesuwać wybory prezydenckie i matury
Zaloguj się
 • onev

  Oceniono 3 razy 3

  Przecież to typowa DYWERSJA; niech wszyscy skupią się na rozmowie nt. daty wyborów, to nie będą dostrzegać innych spraw. A dziennikarze łykają takie bajki jak przysłowiowe pelikany. W tak dynamicznie zmieniającym się otoczeniu nie ma najmniejszego znaczenia co "planuje" obóz rządzący za miesiąc. Na koniec, jak będą mieli taką potrzebę, to zorganizują konferencję i krótkim zdaniem ogłoszą stan wyjątkowy, i będzie po sprawie. Równolegle będą WYGRANI bo nikt nie rozmawiał nt. lekarzy, nauczycieli, szeregu zaniedbań, 3 x 2 mld na TVP itd...

 • eski57

  Oceniono 3 razy 3

  - JEDNYM ze Sposobów Wymuszenia przesunięcia Wyborów na Prezesie Kaczyńskim jest Obniżenie Sondażowego Notowania prezydentowi Dudzie do ok 30% - a Mogą tego dokonać rozumni Ankietowani , a Przede wszystkim Kobiety z powodów : Kobiety Nie mają zamiaru skorzystać z Historycznej Szansy zagłosowania w Swoim Własnym Interesie , którym jest Zachowanie Prawa do Samostanowienia o sobie ! - Zważywszy , że TO są ostatnie wybory p. Dudy i chyba PiS-u – marsze „Czarnych Parasolek” będą ignorowane !! --Wygranie wyborów przez p. Dudę , który potwierdził u o. Rydzyka podpisanie Ustawy o zakazie aborcji spowoduje inne ograniczeniach w życiu i wychowaniu seksualnym oraz mogą zostać wprowadzone zakazy ; rozwodów , in vitro , aborcji … za Tymi zakazami stoi klerykalne Ordo Iuris !- Instytut zalicza się do grup interesu artykułujących postulaty Kościoła katolickiego !- - Wygranie wyborów przez klerykalnego prezydenta , może doprowadzić do klerykalizacji Polski jako obrona przed postępującą sekularyzacją !

 • lese_majeste

  Oceniono 1 raz 1

  powiem wprost, zamiast tysięcy zwykłych ludzi lepiej niech zdechnie ten* z obrazka
  *niepotrzebne skreślić

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 1

  Za dwa tygodnie premier wraz z prezydentem, a za zgodą samego posła bez trybu zniszczą koronawirusa jak Szewczyk smoka. Jak będzie trzeba, to uzdrowią również pozostałych chorych- tych na nowotwory, na serce, wątrobę oraz na głowę też.Jak ktoś nie wierzy to jest lewak z LGBT i miał dziadka wiadomo gdzie.

 • qwertura

  0

  A ja nie widzę powodu, żeby kiblować w domu bez możliwości wyjścia na spacer w pojedynkę.

 • ancynomek

  Oceniono 4 razy -2

  wybory dopiero 10 maja, a tu już lament i płacz platformersów xD

 • 2bxornot2b

  Oceniono 6 razy -4

  Blagac czerskie chamy na kolanach, o dodatkowy rok dla Andrzeja. Sprawa jest pod kontrola i na wszystko przyjdzie czas musimy zebrac odpowiednia ilosc publicznych oswiadczen prosb by pozniej moc uzyc ich jako dowodu ze nie chcielim brac tego ciezaru, ale zostalismy zmuszeni. Nie czujesz czerska ciemnoto jak sama sie pchasz na nasz haczyk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX