Gowin broni stanowiska rządu ws. wyborów prezydenckich. "Jeżeli je przełożymy, to będziemy tkwić w zaklętym, chocholim tańcu"

- Nie wiem, czy wybory się odbędą. Za wcześnie żeby o tym przesądzać - ocenił w TOK FM wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. Rządzący, mimo apeli nie tylko opozycji, nie chcą przesunąć daty wyborów prezydenckich.
Zobacz wideo

W Polsce rośnie liczba zakażonych koronawirusem, coraz więcej jest też zgonów osób zainfekowanych. We wtorek rząd wprowadził kolejne obostrzenia w związku z walką z epidemią. Chodzi między innymi o zakaz wychodzenia z domu, z wyjątkiem tylko bardzo ważnych życiowych spraw. Jak mówił w TOK FM Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki, rząd wybrał "trafną metodę walki z epidemią". - Decyzje podejmowane są na codziennych posiedzeniach zespołu zarządzania kryzysowego. Każde z nich zaczyna się od analiz ministra Szumowskiego i szefa GIS. Zawierają zarówno opisy bieżących danych i prognozy, oparte o formuły matematyczne. Bardzo głęboko czerpiemy z doświadczeń innych krajów. To, że u nas sytuacja jest relatywnie lepsza sytuacja niż w krajach Europy Zachodniej, to wynika z trzech czynników. Epidemia pojawiła się u nas później, drugi czynnik to trafne decyzje rządu, a trzeci to determinacja, solidarności i zdyscyplinowanie polskiego społeczeństwa - przekonywał Gowin. 

Wicepremier podkreślał, że rząd "trzyma rękę na pulsie". - Polska droga zwalczania epidemii postrzegana jest na świecie jako bardzo skuteczna. Obostrzenia są już bardzo rygorystyczne, a z drugiej strony przygotowujemy polską gospodarkę na odmrożenie. Jeżeli będziemy utrzymywać obecną sytuację, to przedawkowanie lekarstwa będzie groźniejsze od choroby. Gospodarka mogłaby się całkiem załamać. Zamrożona gospodarka czy służba zdrowia to wielkie zagrożenie dla całego społeczeństwa - ocenił Jarosław Gowin. 

Gowin: Nie wiem, czy wybory się odbędą

Piotr Kraśko pytał wicepremiera dlaczego, w świetle wprowadzanych obostrzeń i apeli o pozostawanie w domu, rząd prze do organizacji majowych wyborów prezydenckich. - Ja nie wiem, czy wybory się odbędą - odpowiedział Gowin. Jego zdaniem "właściwe decyzje trzeba podejmować we właściwym momencie". - Jest za wcześnie, żeby przesądzać, czy wybory będą, czy nie. Pora na podjęcie decyzji będzie dzień po Wielkanocy - tak jak mówił minister Szumowski. Będziemy wtedy znali prognozy, skalę epidemii. Wtedy podejmiemy decyzję. Dzisiaj nie zamykałbym żadnej drogi - podkreślił wicepremier.

Według Gowina tak długo, jak to możliwe, powinno się "trzymać wszystkie drzwi otwarte". Wicepremier starał się jednak wyjaśniać, dlaczego przełożenie wyborów byłoby złym pomysłem. - Z punktu widzenia przeciwstawiania się skutkom tego głębokiego kryzysu, byłoby dobrze, żebyśmy mieli te wybory za sobą. Tak, aby rządzący i politycy mogli się skupić na pomocy chorym i ratowaniu gospodarki. Jeżeli przełożymy wybory, to ciągle będziemy tkwić w tym zaklętym, chocholim tańcu - tłumaczył Gowin.  

Polska nie stanęła do przetargu o maseczki. "Działamy na własną rękę"

Unia Europejska kupuje maseczki i kombinezony, ale Polska nie będzie mogła z tego skorzystać, bo za późno dołączyła do mechanizmu zakupów. Piotr Kraśko pytał więc wicepremiera Gowina, jak mogło dojść do takiej sytuacji. - Działamy na własną rękę, na wszystkich światowych rynkach. Tutaj pewne nadzwyczajne kroki są podjęte, jeśli chodzi o produkcję sprzętu medycznego w Polsce. Potrzebujmy uchwalenia ustawy, żeby ruszyć z produkcją sprzętu w kraju. A sprawę przetargu będziemy dzisiaj analizować - odpowiadał lider Porozumienia.

Według Jarosława Gowina świat po koronawirusie będzie zupełnie inny. - Dużo uboższy. Dzisiaj nie ma mędrców, którzy potrafiliby wskazać kierunki działań na kolejne miesiące. Naszym głównym zadaniem będzie ratowanie polskich firm i miejsc pracy. Będzie nas to kosztowało setki miliardów złotych. Skala głębokiego, globalnego kryzysu sprawia, że trzeba będzie przebudować gospodarkę, państwo, nasze nawyki konsumpcyjne - podkreślał Gowin. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (14)
Gowin broni rządu ws. wyborów prezydenckich. "Jeżeli je przełożymy, to będziemy tkwić w zaklętym, chocholim tańcu"
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 8 razy 2

  Pan ś.p. Ludwik Stomma jakiś czas temu w swoim felietonie napisanym dla ,,Polityki,, przytoczył opinię swojej ukochanej zony, Basi, o Gowinie. Tak się złozyło, ze pani Basia chodziła z Gowinem do jednej klasy liceum w Jaśle.
  Jarek był wybitnym dupkiem, nie lubianym w szkole przez nikogo, irytującym serwilistom i oportunistom bez własnego zdania, z wyuczonym na pamięc tekstem wygłaszanym z teatralnymi ruchami. Był pośmiewiskiem klasy i kłopotem dla niezaleznie, samodzielnie myślących nauczycieli. Jak widac nic się nie zmieniło. Dupek na zawsze pozostanie dupkiem.l

 • endrju1521

  Oceniono 8 razy 2

  Cała ta twoja zorganizowana grupa przestępcza, to chochoły ! ! !

  Jak to dobrze, że to na was trafiło...

 • marudna.maruda

  Oceniono 8 razy 2

  "Bardzo głęboko czerpiemy z doświadczeń innych krajów."- z tych europejskich, które zadbały o zapasy maseczek też?

 • kap_jeden

  Oceniono 3 razy 1

  Gowin, jak zwykle z niesmakiem bierze szczyny za wodę do picia i przełyka lekko dystansując się
  jednak z zachowaniem należnej postawy :)

 • eski57

  Oceniono 1 raz 1

  KTO się może przeciwstawić Potędze Przymierza KK – PiS ? - przecież tu nie tylko sprawa przesunięcia wyborów jest b. ważna … , Ale również Kto wygra Te opóźnione !! Jeżeli wygra p. Duda , NIKT NIE powstrzyma Ordo Iuris i K. Instytucjonalnego przed wprowadzeniem sztandarowych zakazów , a Kobiety Stracą Prawa do Samostanowienia ! ! Nieszczęściem jest Brak zainteresowania się Kobiet groźbą UBEZWŁASNOWOLNIENIA - Wygląda , że IM TO odpowiada ! ? – Feministki – prof. Środa – gdzie Wasza aktywność z dawnych lat ? Milczycie , zamiast Mobilizować Kobiety ; ABY skorzystały z Historycznej Szansy i zagłosowały w Swoim własnym Interesie na Kandydatkę ( a ) na prezydenta o umiarkowanych poglądach światopoglądowych , którego będzie stać na zablokowanie restrykcyjnych Ustaw o rozrodczości , życiu i wychowaniu seksualnym - również młodzieży ! - JEŻELI w obecnych sondażach p. Duda będzie otrzymywał poniżej 30 % , prezes Natychmiast przesunie termin wyborów ! …

 • wawxx

  Oceniono 3 razy 1

  głupota Gowina wzorcowa. Nadaje się do PiS-u. Olimpiada miała być 31 lip 2020 - 09 sie 2020, a już teraz jest przeniesiona na 2021 rok, a pan ciągle wierzy w cuda!

 • liwia01

  Oceniono 1 raz 1

  Nie przydawajcie sobie zbyt wielkiego znaczenia.Z punktu widzenia wielu rozsądnych mieszkańców tego kraju jesteście zbędni a nawet szkodliwi.Jedynie napuszczać ludzi na siebie i grabić potraficie doskonale.

 • przyganiacz

  Oceniono 1 raz 1

  Gowin przyznaje: Nie wiem, czy wybory się odbędą. I sumiennie broni stanowiska rządu Jeżeli je przełożymy, to będziemy tkwić w zaklętym, chocholim tańcu.

  Wybory strażnika żyrandola czy też naczelnego chochoła państwa są tak samo ważne jak kwiatek do kożucha, który spokojnie można odłożyć na stosowny czas. Gdy jest pandemia z kwarantannami, ograniczeniami poruszania się osób i wyeliminowaniem większości relacji społecznych, gospodarczych i zagrożeniemm życia wielu osób, to przestrzega się w pierwszym rzędzie przepisów sanitarno-epidemiologicznych, które w takiej sytyacji są ważniejsze od zapisów w konstytucji. Skutki epidemiologiczne przeprowadzenia wyborów będą podobne jak we Francji. Kto by nie wygrał, będzie to pyrrusowe zwycięstwo a PiS i tak utraci władzę...

 • lese_majeste

  0

  może taki mądrala gowin jak i kaczyński podejmą się być przewodniczym komisji wyborczej i przez 15 godzin wydaje głosującym karty do głosowania (kontakt z 1-2 tys ludzi) a potem następne kilka godzin liczy te głosy z kilkuosobowym zespole i na koniec odwiezie głosy i protokóły głosowania, jeszcze wcześniej są dwa spotkania jedno ukonstytuowanie się komisji z wyborem przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego i potem szkolenie dla przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX