Czy posiedzenie Sejmu jest dobrze zabezpieczone? Dostęp otrzymał nawet prezydent Warszawy, który posłem dawno nie jest

Marszałek Sejmu zaproponowała, by sejmowe obrady odbyły się zdalnie. Takie przedsięwzięcie należy odpowiednio zabezpieczyć. Jak wyszło? Dostęp do obrad otrzymał niebędący posłem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiadomości z loginem i hasłem nie były szyfrowane, a by zagłosować, nie trzeba było w ogóle używać służbowego sprzętu. "Spokojnie Putin może za nas wszystkich zagłosować" - skomentowała sytuację Katarzyna Lubnauer.
Zobacz wideo

To, by posiedzenie Sejmu odbyło się zdalnie, zaproponowała we wtorek (24 marca) Elżbieta Witek. Zgodnie z przedstawionym przez marszałkinię Sejmu pomysłem, na sali plenarnej miałaby znaleźć się ograniczona liczba posłów, a pozostali posłowie mieliby zdalnie brać udział w obradach. - Będzie specjalny komunikator i specjalny link przesłany przez Biuro Informatyki Sejmu, tak, byśmy wiedzieli na pewno, że dany poseł to na pewno "ten" poseł - zapewniała Witek. Wyjaśniła też, że dodatkowo będzie wymagany SMS z telefonu, który jest w bazie Sejmu tak, by także w ten sposób weryfikować obecność i tożsamość polityka.

Zdalne posiedzenie Sejmu. Dostęp otrzymał Rafał Trzaskowski, choć posłem nie jest

Szybko okazało się, że są kłopoty. Jak źle zabezpieczony jest system, pokazał Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy, mimo tego, że od ponad roku nie jest posłem, bez problemu otrzymał od Kancelarii Sejmu login i hasło potrzebne do wzięcia udziału w zdalnym posiedzeniu.

Zabezpieczenia skrytykowała też posłanka Katarzyna Lubnauer. "Sposób zabezpieczenia logowania posłów do systemu jest taki, że spokojnie Putin może za nas wszystkich zagłosować" - napisała na Twitterze, wskazując, że logowania nie trzeba nawet dokonywać na służbowym sprzęcie. 

Polityczka zwróciła także uwagę, że odbywające się dziś posiedzenie niemieckiego Bundestagu odbyło się normalnie, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. "Bo może w ich Konstytucji też nie przewidziano głosowania zdalnego i chcą działać zgodnie z prawem? Posłów nikt nie zwolnił z obowiązku pracy - podkreśliła. 

Na posiedzenie w Bundestagu zwrócił uwagę także poseł KO Tomasz Siemoniak. 

Na brak należytych zabezpieczeń wskazała także Anna Mierzyńska z "Oko.Press". Podkreśliła, że konieczną do zdalnego głosowania aplikacja jest dostępna w App Store, a hasła i loginy przekazywane są w nieszyfrowanych wiadomościach.  

Z kolei Ryszard Kalisz przestrzegł Lewicę i SLD przed popieraniem niekonstytucyjnych działań. 

Posiedzenie Sejmu jednak w czwartek

Czasu na wprowadzenie bezpiecznych rozwiązań jest niewiele, bo dziś podjęto decyzję, by zaplanowane na piątek posiedzenie odbyło się już jutro (26 marca). To skutek braku zgody Platformy Obywatelskiej i Konfederacji na przeprowadzenie posiedzenia zdalnie oraz na zmiany w regulaminie Sejmu, które stałyby w sprzeczności z zasadą niedziałania prawa wstecz (marszałek Sejmu chciała, by w projekcie zmian, które miały być przegłosowane w piątek, wpisać wsteczną datę obowiązywania - od wtorku).

Posłowie będą musieli więc jutro przyjechać, by przegłosować tylko jeden punkt - zmiany w regulaminie, które w przyszłości umożliwią pracę zdalną. Parlamentarzyści w trakcie jutrzejszego posiedzenia zostaną najpewniej inaczej usadzeni na sali plenarnej, w odpowiednich odległościach, jak miało to miejsce na przykład dzisiaj w Bundestagu.

Do Sejmu nie zjadą wszyscy politycy, ale musi ich być co najmniej 231. Pozostałe punkty - w tym projekt rządowej tarczy antykryzysowej zostaną już rozpatrzone zdalnie w piątek.

"Bałagan z systemem, poseł Trzaskowski i wątpliwości konstytucyjne przesądziły. Sejm spotka się normalnie. W trybie przewidzianym konstytucją. Jednak mieliśmy racje" - skomentował na Twitterze poseł KO Sławomir Nitras. 

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka podkreślił podczas konferencji prasowej, że "dzięki naszej determinacji obrady parlamentu będą legalne". Wyraził jednak zdziwienie, że zamiast zająć się jutro rozwiązaniami gospodarczymi, marszałek Witek chce, by parlamentarzyści debatowali jedynie nad zmianą regulaminu Serjmu. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Kiedy posiedzenie Sejmu. Co z możliwością zdalnego głosowania?
Zaloguj się
 • rzydeta

  Oceniono 6 razy 2

  PiS-dziestwo drze ryje, jaką to straszliwą zbrodnia jest zebranie w olbrzymiej sali 459 (bo kurdupel znów się schował pod kołderką) posłów. Jednocześnie chcą zagonić miliony Polaków do ciasnych lokali wyborczych. Kiedy po odzyskaniu niepodległości kaczystowskim okupantom zajrzy w oczy widmo plutonów egzekucyjnych, znów usłyszymy tak dobrze nam znane z Norymbergi tłumaczenia: "Ja tylko wykonywałem rozkazy..."

 • king1932

  Oceniono 1 raz 1

  Zapytam pisowców: Gdzie jest wasz wspaniały guru, jarosław polskęzbaw??? Tak jak w 1981 roku ukrył się ze strachu??? Za kilka miesięcy wyjdzie z swojej nory i za pośrednictwem dofinansowanej 2mld pln szczujni będzie opowiadał o swojej, BOHATERSKIEJ walce z wirusem???

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Taki system wymaga trzech etapow od analitycznego po serie crash testow w dwa tygodnie to ja nie widze mozliwosci wdrozenia wirtualnego sejmu. Nikt przeciez nie przewidzial skali epidemii skali globalnego crash testu caleje tej popieprzonej neoliberalno globalistycznej utopii.

 • king1932

  Oceniono 2 razy 0

  Czy jest coś, co banda pisowskich nieudaczników potrafi zrobić dobrze, cokolwiek? Z tego pytania wyłączam dojenie Polaków, posadki dla pisowskiej ferajny.

 • andrzej1.61

  Oceniono 2 razy 0

  Jak będziecie mieć większość to przegłosować zmianę porządku obrad i zmiany regulaminu odłożyć na ostatni dzień i przegłosować wakacjo legi jakiś tydzień. Rodzina Kaczyńskich niszczy kraj i naród ciekawe na czyje zlecenie.

 • polowirus

  Oceniono 2 razy 0

  Nie możemy już kupować masek nawet na chińskich portalach. Rząd zakazał sprzedaży do Polski.

  Produkty zakazane do wysyłki do Polski to maski i produkty dezynfekujące, takie jak maski medyczne, zwykłe maski, mydło do rąk, produkty do dezynfekcji na bazie alkoholu itp.

 • stef0909

  Oceniono 2 razy 0

  ani mru mru : wysiada ten nierząd wymiata!!!!!🤣🤣🤣

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX