Elżbieta Witek: Odpowiedzialność za czwartkowe posiedzenie Sejmu spada na PO i Konfederację

Staramy się zapewnić wszystkim bardzo bezpieczne warunki na czwartkowym posiedzeniu Sejmu, ale ja odpowiedzialności za to nie wezmę; odpowiedzialność w tym momencie spada na Platformę Obywatelską i Konfederację - powiedziała w marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Zobacz wideo

Czwartkowe posiedzenie Sejmu rozpocznie się o 14 i będzie dotyczyło zmian w regulaminie pracy Izby, które mają pozwolić na głosowanie zdalne. Posłowie będą pracowali w kilku salach. Posiedzenie miało się od razu odbyć w trybie zdalnym, jednak politycy PO i Konfederacji podnosili, że jest to sprzeczne z konstytucją. Marszałek Sejmu chciała bowiem, aby projekt zmian regulaminu, który miał być przegłosowany w piątek podać wsteczną datę. 

Zdalne posiedzenie Sejmu

Zmiana Regulaminu Sejmu ma dotyczyć już piątkowego posiedzenia, na którym posłowie mają zająć się rządowym projektem tzw. pakietu antykryzysowego, który powstał w związku z sytuacją wokół epidemii koronawirusa. Według informacji przekazanych we wtorek przez marszałek Sejmu, na sali plenarnej ma być ograniczona liczba posłów - przedstawiciele każdego klubu i koła. Pozostali posłowie mają mieć możliwość udziału w posiedzeniu zdalnie, również zdalne ma być głosowanie.

Witek mówiła w środę na antenie TVP Info, iż sądziła, że w sprawie zdalnego posiedzenia Sejmu uda się uzyskać konsensus ze wszystkimi klubami. "Udało się tylko z klubem Lewica i klubem Koalicji Polskiej. Tam ta odpowiedzialność się pojawiła. Odpowiedzialność nie tylko za życie, zdrowie i bezpieczeństwo posłów - bo to jest najmniej istotne, taka jest nasza służba - ale chodziło przede wszystkim o zabezpieczenie zdrowia i życia wszystkich przebywających w Sejmie, ale głównie o to, żebyśmy my, rozjeżdżajśc się potem po całej Polsce, nie stali się sami źródłem zakażenia" - mówiła.

Zdaniem marszałek Sejmu, podnoszone przez Koalicję Obywatelską i Konfederację zarzuty łamania konstytucji, są nie na miejscu, ponieważ - jak mówiła - nikt nie przewidział sytuacji epidemii i na taką sytuację nikt nie stworzył wcześniej żadnych przepisów. "Wobec tego szukaliśmy takiego rozwiązania, które będzie najbezpieczniejsze. Ale na to zgody nie było" - dodała.

Elżbieta Wtek: Odpowiedzialność spada na PO i Konfederację

Witek wskazywała, że jej obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa posłom i pracownikom. "Nie jestem w stanie dać gwarancji, że mi się to uda, choć podejmujemy wszystkie możliwe działania żeby tak się stało" - podkreśliła Witek, dodając, że posłowie, którzy przybędą na posiedzenie otrzymają maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne, będą mieli mierzoną temperaturę, a także będą musieli wypełnić kwestionariusz.

"Staramy się zapewnić wszystkim bardzo bezpieczne warunki, ale odpowiedzialności za to ja nie wezmę, dlatego, że od początku wiedziałam, że to jest ryzykowne. Odpowiedzialność w tym momencie spada na Platformę Obywatelską i Konfederację, bo mogliśmy to zrobić w konsensusie, w sposób naprawdę bardzo bezpieczny" - oświadczyła.

Witek podkreślała, że podczas posiedzenia Prezydium Sejmu w zeszłym tygodniu - w którym uczestniczyła także Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) - była rozmowa na temat zmian w regulaminie Sejmu, umożliwiających zdalny udział posłów w obradach. "I wszyscy zgodziliśmy się wtedy, że to najlepszy sposób na odbycie posiedzenia, ponieważ mamy także posłów, którzy są w kwarantannie, są w grupie wysokiego ryzyka i nie będą mogli z tego powodu do Sejmu przyjechać" - mówiła marszałek Sejmu.

Wskazywała, że obowiązkiem posłów jest branie udziału w posiedzeniach Sejmu i głosowanie. "I jeżeli ja słyszę, że pani Kidawa-Błońska mówi, że konstytucja, na którą się powołuje bardzo często, jest ważniejsza od życia ludzkiego, to ja przypomnę (...) że polska konstytucja gwarantuje każdemu obywatelowi prawo do życia i ochronę tego życia. Warto, by pani Kidawa-Błońska i w ten sposób na konstytucję spojrzała" - oświadczyła Witek.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Elżbieta Witek: Odpowiedzialność za czwartkowe posiedzenie Sejmu spada na PO i Konfederację
Zaloguj się
 • musa-kusa

  Oceniono 5 razy 5

  Jak nie bierzesz odpowiedzialności, to się podaj do dymisji, paprotko.

 • endrju1521

  Oceniono 5 razy 5

  Ciekawe, jakim prawem może obradować rada ministrów,

  a sejm nie może ?

 • getz54

  Oceniono 6 razy 4

  Ta zasuszona mumia zapomniała dodac, ze Komunistyczna Partia PiS dlatego permanentnie łamie konstytucję, obowiązujące prawo, zapisy traktatów międzynarodowych, bo nikomu wcześniej do głowy nie przyszło, ze kiedykolwiek rządzic będzie ta bolszewicka mafia PC i PiS, jak zwał tak zwał. Jezeli ta zapchajdziura, to popychadło, powołuje się na konstytucję, to ja się pytam czy zakaz publikowania wyroków TK przez marszałka Sejmu, ktokolwiek nim nie był, przenoszenie posiedzenia Sejmu do sali kolumnowej i głosowanie poza jakąkolwiek kontrolą nad waznymi ustawami, to nie jest łamanie konstytucji ? Czy głosowanie w Sejmie, komisjach sejmowych do skutku, az Komunistyczna Partia PiS wygra głosowanie, jest zgodne z regulaminem Sejmu ? Skoro konstytucja
  gwarantuje, jak twierdzi to popychle KAZDEMU OBYWATELOWI prawo do zycia i ochronę tego zycia, to dlaczego lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, chorzy na kwarantannie są pozbawieni takiej ochrony jak posłowie, maseczek, rękawiczek, płynów dezynfekcyjnych, prawa do testów, co kilka dni ?? Ich konstytucja nie chroni ? Czy konstytucja pozwala I Sekretarzowi Komunistycznej Partii PiS, Kaczyńskiemu, narazac zycie milionów Polaków i zmusic ich do pójścia na wybory ? Bo jak nie pójdą, to nie będą mieli prawa narzekac, ze znowu clowna mamy za prezydenta ? Ta była prowincjonalna nauczycielka z równie prowincjonalnego Jawora, będzie pouczac jak mamy interpretowac konstytucję w czasach zarazy. Zgroza.

 • fuqu

  Oceniono 3 razy 3

  szanowny witku.
  O wiele mnie pamięć nie myli, to jak chciałeś udupić głosowanie,
  albo je np powtórzyć (poza trybem zgodnie ze wzorcem).
  To odpowiedzialność miałeś w dudzie.

  No to w pieriod !
  Weź to na klatę i ponoś dalej odpowiedzialność, ona (odpoiwedzialność) to lubi.

 • liwia01

  Oceniono 1 raz 1

  Tak się wam tylko wydaje,że się staracie w jakiejkolwiek dziedzinie.Wystarczy popatrzeć na dzisiejsze obrady,nawet sami nie potraficie u siebie zastosowac środków ochrony a zabieracie się za zarządzanie sporym państwem.To jest jedna wielka granda i improwizacja i to wy będziecie odpowiadać za skutki. Wszyscy bez wyjątku,bo się w najprostszych sprawach nie potraficie dogadywać.

 • zbag19

  Oceniono 1 raz 1

  Jest to bardzo dowcipne, gdy czołowi przedstawiciele PIS-u mówią o Konstytucji, prawdzie, uczciwości, trosce o zdrowie społeczeństwa - czy ktoś myślący to jeszcze kupuje ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX