Nowy sondaż. Jeśli wybory odbędą się w czasie epidemii, to Andrzej Duda wygra w cuglach

Jeśli wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, to Andrzej Duda dostanie w I turze aż 65 proc. głosów; jeśli wybory będą już po epidemii - 44 proc. - wynika z sondażu opublikowanego przez "Gazetę Wyborczą".
Zobacz wideo

Z sondażu przeprowadzonego przez Kantar wynika - czytamy w "GW" - że decyzja Prawa i Sprawiedliwości, by przeprowadzić wybory prezydenckie podczas epidemii koronawirusa, budzi ogromny sprzeciw obywateli.  73 proc. Polaków popiera ich przełożenie na później - z powodu epidemii. Tylko 19 proc. uważa, że powinny się odbyć 10 maja - podała gazeta w czwartkowym wydaniu.

Z badania wynika, że jeśli wybory odbędą się w terminie, to obecny prezydent otrzymałby 65 proc. głosów. Małgorzata Kidawa-Błońska miałaby otrzymać 10 proc. a pozostali kandydaci pomiędzy 4 a 6 proc. Frekwencja wyniosłaby zaś tylko 31 proc.

Wybory po epidemii. Druga tura i znacznie wyższa frekwencja

Gdyby wybory przeniesiono na termin po pandemii koronawirusa, Andrzej Duda mógłby - zgodnie z sondażem, liczyć w pierwszej turze na wynik o 21 punktów proc. niższy - 44 proc. i do rozstrzygnięcia prezydenckiego wyścigu potrzebna byłaby druga tura.

Według sondażu dla "GW" Duda miałby zmierzyć się w niej z Kidawą-Błońską, która w późniejszych wyborach uzyskałaby 19 punktów proc. przed innymi kandydatami - Władysławem Kosiniakiem Kamyszem (8 proc.), Robertem Biedroniem i Szymonem Hołownią (po 7 proc.) i Robertem Bosakiem (5 proc.). Frekwencja miałaby wynieść 61 proc.

Według sondażu w drugiej turze wyborów w przesuniętym terminie przewagę z 53 proc. głosów miałby obecny prezydent, a 39 proc. Kidawa-Błońska, jednak 8 proc. uczestników sondażu jest niezdecydowanych - wynika z czwartkowej publikacji "GW".

Sondaż został przeprowadzony przez Kantar dla "GW" w dniach 23-24 marca, CATI, próba tysiąca osób reprezentatywna dla populacji 18+.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Wybory prezydenckie 2020. Jeśli odbędą się w czasie epidemii, to Andrzej Duda wygra w cuglach
Zaloguj się
 • gblo

  Oceniono 6 razy 0

  Niech wygra , te 65 % nie zasługuje na nikogo lepszego. Duda to ich odbicie lustrzane.

 • liwia01

  Oceniono 5 razy -1

  Zatem będzie prezydentem tej nielicznej garstki wyznawców,która się odważy narazić swoje zdrowie a nawet życie.Większość nadal nie będzie się liczyła, bo pozosanie w domach kierując się rozsądkiem.I niech mi kto powie,że nie można kijem zawrócić Wisły.Oto czarne stało się białym a białe czarnym.

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy -1

  Czy odważny prezes przyjmuje petentów w swoim biurze poselskim? Może by go kto zapytał, dlaczego chce skazywać Polaków na zbiorowe umieranie, a cały kraj na absolutną zapaść gospodarczą?

 • byrcyn11

  Oceniono 3 razy -1

  Bzdura !

 • getz54

  Oceniono 3 razy -3

  Te wyniki sondazowe nie wydają mi się w zaden sposób miarodajne. Z całym szacunkiem dla GW, ale coś mi się wydaje, ze Gazeta chce trochę postraszyc wątpiących, ze ten clown moze znowu wygrac. Takie podejście do wyniku wyborów moze dac odmienny skutek, bo skoro ma taką przewagę to posłucham lekarzy i zostanę w domu. To po pierwsze. Po drugie, zaden sondaz nie odnosi się do frekwencji wyborczej, to jest o tyle istotne, ze przy bardzo niskiej frekwencji te 65% Dudka to moze byc ok. 1.300 000 głosów, moze 1,5 mln. W takiej sytuacji to i margines błędu jest niski, i zniweluje go piękna słoneczna pogoda, zielone drzewa i krzewy, mniejsze zmęczenie koronawirusem. A jezeli chodzi o wybory po epidemii, to uwazam, ze Dudek ma o wiele mniejsze szanse na wygranie w 2 turze nawet. Wtedy przyjdzie pewne otrzezwienie. Zmęczeni widokiem bezradnych niedorajdów, Morawieckiego, Wdowczyka, Emilewicz, no i Dudka ludzie, zapytają czy leci z nami minister finansów ?? Gdzie jest minister finansów ? Czy powie nam ile budzet państwa kosztowały dokonania tych dyletantów ? Czy miał on udział
  w szacowaniu kosztów słynnej ,,tarczy,, ? O ile wzrosło nasze zadłuzenie wewnętrzne, czy jesteśmy jeszcze wypłacalni ? Ile złota pozostało jeszcze w skarbcu u Glapińskiego ? Te pytania muszą paśc przed wyborami, a to zmniejsza szansę Dudka bardziej niz głosowanie w czasie zarazy przy minimalnej frekwencji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX