Kiedy w Polsce szczyt zachorowań na COVID-19? Min. Szumowski: To mogą być tygodnie

To, jak będzie przebiegała epidemia w Polsce, zależy od nas samych, od przestrzegania zasad - podkreślił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Jeśli zachowamy dyscyplinę, mamy szansę spłaszczyć krzywą zachorowań, by każdy miał szanse na leczenie - mówił.
Zobacz wideo

Szef resortu zdrowia był gościem portalu Gazeta.pl. Pytany był, czy może zapewnić, że w Polsce nie powtórzy się scenariusz włoski czy hiszpański, gdzie nie wszyscy mogą liczyć np. na niezbędny sprzęt medyczny, a lekarze muszą stawać przed wyborem, kogo ratować. - Czy może pan z ręką na sercu jest w stanie zapewnić Polaków, że u nas tak nie będzie - pytał dziennikarz. Minister stwierdził: Nie. Oczywiście, że nie jestem. - To zależy od tego, jak będziemy się zachowywali; nie od tego, ile będziemy mieli sprzętu w Polsce. (...) Jak widzimy scenariusz włoski czy hiszpański, to widzimy, że choć mają dużo sprzętu i są to bogate kraje, to w efekcie lekceważenia zaleceń, by zostać w domu, sytuacja wymknęła się spod kontroli - wskazał.

- Jeśli zachowamy dyscyplinę; jeśli będziemy w domu,(...) jeśli będziemy zachowywać się solidarnie, ze wzajemną życzliwością, ale z dystansem, to wtedy mamy szansę spłaszczyć krzywą (zachorowań) na tyle, żeby każdy pacjent miał szanse na leczenie - dodał.

Pytany, kiedy można spodziewać się apogeum zachorowań, Szumowski odparł, że trudno to przewidzieć. - Patrząc na wykresy przebiegu epidemii w innych krajach, to mogą być tygodnie. Z drugiej strony wiemy, że są drastycznie różne przebiegi epidemii. Jest Japonia, gdzie krzywą udało się wypłaszczyć, ale i krzywa hiszpańska czy włoska, gdzie poszybowała niemal pionowo - wskazał. - Kiedy będzie szczyt zachorowań, to naprawdę zależy od nas, od Polaków - podkreślił.

Szef MZ wskazał, że dlatego działania rządu były szybkie i zdecydowane. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Do 11 kwietnia włącznie nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. 

Koronawirus w Polsce

Liczba nowych przypadków koronawirusa w Polsce stale rośnie. Przekroczyła już 1000 przypadków. Zmarło 14 osób. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Koronawirus w Polsce. Włoski scenariusz powtórzy się w naszym kraju?
Zaloguj się
  • marudna.maruda

    Oceniono 1 raz 1

    Nie wszystko załatwimy samodyscypliną, zwłaszcza że będą "bohaterowie", co się wirusom nie kłaniają.Trochę chyba zależy też od kondycji naszej służby zdrowia. Tu personel szpitalny i ratunkowy ma zastrzeżeń więcej niż powodów do zadowolenia. Gdyby nie pomoc przedsiębiorców i prywatnych osób, już szpitale mogłyby wywieszać białe flagi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX