Kidawa-Błońska do rządu: "Oskarżam was, jesteście tchórzami". Specjalne posiedzenie w dobie koronowirusa

Na specjalnym posiedzeniu Sejmu atmosfera jest gorąca. Opozycja atakuje ministra zdrowia, a ten tłumaczy się, że żadne informacje na temat epidemii nie były ukrywane.
Zobacz wideo

W czwartek posłowie zajmują się zmianą regulaminu izby niższej, która ma zezwolić na obrady i głosowanie w trybie zdalnym. Ci, którzy przybyli na posiedzenie, zostali wyposażeni w maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekcyjne. Mieli także mierzoną temperaturę i musieli wypełnić specjalne kwestionariusze.

Na sali plenarnej zasiadło tylko 41 posłów, proporcjonalnie do wielkości klubów. Pozostali zostali rozlokowani w innych salach, w grupach około 40-osobowych. Dziennikarze są oddzielnie - w Sali Kolumnowej. Kworum i wyniki głosowań będą sprawdzać pracownicy Kancelarii.

Kidawa-Błońska do rządzących: Oskarżam was

Po rozpoczęciu posiedzenia przez marszałek Elżbietę Witek głos zabrała Małgorzata Kidawa-Błońska. Posłanka Koalicji Obywatelskiej zgłosiła wniosek o przerwanie posiedzenia do czasu wprowadzenia do porządku obrad punktów obejmujących przeprowadzenie pierwszego, drugiego i trzeciego czytania projektów ustaw złożonych przez KO.  - Mamy ustawy na które czekają ludzie, te ustawy są gotowe, możemy je zrobić tu i teraz - mówiła wicemarszałek Sejmu. 

Kidawa zarzuciła też rządowi bezczynność i niemówienie prawdy opinii publicznej ws. koronawirusa. - Oskarżam was. Wiedzieliście, manipulowaliście, wprowadziliście chaos, po prostu jesteście tchórzami - mówiła. Jak dodała, "tysiące ludzi codziennie naraża swoje życie bez sprzętu ochronnego". Zarzucała też rządowi, że nie ma wystarczającej liczby testów na koronawirusa. 

Barbara Nowacka z kolei (KO) zwróciła się do marszałek Sejmu o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały wyrażającej wdzięczność pracownikom służby zdrowia. - Chcemy podziękować bohaterom walki z koronawirusem - podkreśliła. Prowadząca obrady marszałek Witek podkreśliła, że nie ulega wątpliwości, iż wszyscy jesteśmy wdzięczni pracownikom służby zdrowia, ale - jak stwierdziła - "wniosek Nowackiej jest nieregulaminowy".

Co do nowego regulaminu Sejmu i pracy zdalnej, Nowacka oceniła, że system nie jest na to przygotowany. - Wysłaliście nam wczoraj w jednym mailu, otwartym tekstem hasło i login; każdy może się włamać, każdy może się włamać na serwer. Ułożyliście hasła, które zdekoduje 17-letnie dziecko bez problemu - stwierdziła posłanka.

Opozycja chce pracować nad tarczą antykryzysową

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz zaapelował do posłów, by zajęli się nie tylko zmianami w regulaminie, ale także projektem tzw. tarczy antykryzysowej. Podkreślił, że polscy przedsiębiorcy oczekują przyjęcia natychmiast pakietu antykryzysowego. Zróbmy użytek z tego, że posłowie już przyjechali do Sejmu - mówił. - Mniej sporów proceduralnych, więcej działania - powiedział Kosiniak-Kamysz z mównicy sejmowej.

Stwierdził, że proponowana przez rząd tzw. tarcza antykryzysowa jest "na razie tekturowa", ale - jak mówił - "może być tytanowa". Warunkiem - jak argumentował - jest wprowadzenie poprawek proponowanych przez PSL m.in. dobrowolny ZUS dla firm czy szybki zwrot VAT.

W podobnym tonie wypowiadał się Borys Budka, szef Platformy Obywatelskiej. - Nie chcemy pracować nad regulaminem Sejmu. Chcemy pracować nad rozwiązaniami antykryzysowymi. To dziś zwalniani są polscy pracownicy, a upadłość ogłaszają kolejni przedsiębiorcy - przekonywał.

Krzysztof Bosak z Konfederacji powiedział: "Odpowiedzmy sobie na pytanie, jak to się stało, że musimy spotkać się tutaj, żeby nowelizować w kryzysowej, epidemicznej sytuacji regulamin Sejmu?" - pytał. Jak zauważył, "nikt nie przewidział takiej okoliczności, nikt nie przygotował systemu technologicznego do obrad online".

Zapowiedział, że Konfederacja przedstawi poprawki do zaproponowanego regulaminu Sejmu. - Poprawki, w myśl których chcemy te nadzwyczajne przepisy powiązać ze stanem nadzwyczajnym. Uważamy, że zawieszenie normalnego obradowania Sejmu jest uzasadnione w sytuacji stanu nadzwyczajnego. Tak mówią konstytucjonaliści, również się z tym zgadzamy - zaznaczył Bosak.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski zapowiedział z kolei, że jego partia poprze zaproponowane zmiany w regulaminie Sejmu. W jego ocenie, w obecnej sytuacji epidemicznej jest to konieczne. - Dla PiS zdrowie i życie Polaków jest ważniejsze niż sztywne normy prawa - mówił poseł PiS.

Lewica składa poprawki

Anna Maria Żukowska (Lewica) poinformowała, że jej ugrupowanie składa poprawki, które "mają na celu ograniczyć samowładztwo marszałek Sejmu". - Nie mamy pełnego zaufania do PiS i uważamy, że w takiej sytuacji, kiedy głosowanie i odbycie posiedzenia będzie w formie zdalnej musimy mieć możliwość większego konsensusu - podkreśliła.

Według Żukowskiej, poprawki Lewicy przewidują m.in., aby to Prezydium Sejmu większością kwalifikowaną, a nie marszałek Sejmu, decydowało o przeprowadzenie zdalnego posiedzenia izby niższej. Inna propozycja przewiduje, że takie posiedzenie Sejmu można byłoby zwołać w przypadku stanu epidemicznego, a nie zagrożenia epidemicznego.

Ponadto Lewica chce zmiany przewidującej, że zatwierdzony przez Prezydium Sejmu porządek obrad nie może ulec zmianie w dniu posiedzenia Sejmu. Ponadto - według poprawek Lewicy - system teleinformatyczny wykorzystywany podczas zdalnego posiedzenia Sejmu musi uzyskać pozytywną opinię ABW.

Szumowski: My naprawdę nic nie próbujemy zatajać

Głos w trakcie posiedzenia zabrał też minister zdrowia Łukasz Szumowski. Powiedział, że "czas szybko przeprocedować wszystkie akty prawne, które są potrzebne, żebyśmy funkcjonowali jako państwo". Podkreślał, że obecnie trzeba wspólnie wypracować jak najlepsze mechanizmy, które obronią polską gospodarkę przed skutkami kryzysu.

Minister odniósł się też do zarzutów opozycji dotyczących tego, że w Polsce brakuje testów na koronawirusa oraz środków ochrony osobistej (takich jak maseczki czy fartuchy). Określił te zarzuty jako "dziwne". - Do laboratoriów trafiło 100 tysięcy testów, w piątek trafi kolejne 50 tysięcy testów paskowych - poinformował. I powiedział, że "Polacy ocenią rząd" w tym zakresie. 

- My naprawdę nic nie próbujemy zatajać ani nikogo oszukiwać. Wydaje mi się, że takie uwagi w sytuacji, w jakiej dziś jest Polska, są po prostu nie na miejscu - skomentował Szumowski.

- Myślę, że to jest czas, kiedy zamiast dyskutować partyjnie, dyskutować politycznie, co kto komu zarzuca, powinniśmy raczej dyskutować, w jaki sposób usprawnić nasz system, jak kierować tym systemem gospodarczym, publicznej służby zdrowia, prywatnej służby zdrowia, wszystkich medyków, żeby Polacy czuli się bezpieczni - podkreślił Szumowski.

Przyznał, że będzie coraz większa liczba chorych i umierających, bo tak jest wszędzie. - Jedyne co my możemy zrobić, to ograniczyć tę liczbę, poprzez nieprzychodzenie w miejsca, gdzie nie musimy, niechodzenie po ulicach - powiedział Szumowski. Zaznaczył, że do pracy powinno się chodzić tylko tam, gdzie to niezbędne.

Chwilę po godzinie 15 marszałek Sejmu zarządziła 40-minutową przerwę w obradach. Przerwa jednak zdecydowanie się przedłużyła, a obrady wznowiono po godzinie 17. Po ponad dwóch godzinach głosowań - zmiany w regulaminie zostały przyjęte.

Stan epidemii w Polsce

Przypomnijmy, Klub KO i koło Konfederacji nie zgodziły się na wtorkowe ustalenia Prezydium Sejmu, by głosowanie nad zmianami regulaminu Izby odbyło się częściowo drogą zdalną. Przekonywali, że to niezgodne z konstytucją (według propozycji Prezydium na sali obrad miałaby być ograniczona liczba posłów - przedstawicieli klubów; reszta posłów miałaby głosować zdalnie). Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oceniła, że ona "odpowiedzialności za to (posiedzenie-red.) nie wezmę; a odpowiedzialność w tym momencie spada na Platformę Obywatelską i Konfederację". 

Obecnie w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem od 20 marca w Polsce panuje stan epidemii. W sumie chorobę wywołaną koronawirusem zdiagnozowano już u ponad tysiąca osób.

DOSTĘP PREMIUM