Ambasador rosyjski został wezwany do MSZ. Chodzi o zarzuty dotyczące blokowania przez Polskę pomocy dla Włoch

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wezwało ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa. Rozmowa dotyczyła publicznej wypowiedzi rosyjskiego senatora Aleksieja Puszkowa, który zarzucił Polsce zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów przewożących pomoc medyczną do Włoch.
Zobacz wideo

"Strona polska wyraziła oburzenie absurdalnym zarzutem sformułowanym przez prominentnego rosyjskiego polityka" - czytamy w komunikacie wydanym w czwartek przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przedstawiciel resortu podkreślili, że rozpowszechnianie fałszywych informacji, "które dzielą państwa i społeczeństwa, jest wyjątkowo naganne w sytuacji, gdy naszym wspólnym zadaniem powinno być zwalczenie bezprecedensowego zagrożenia w postaci śmiercionośnej pandemii, która nie zna granic".

Dalej ministerstwo informuje, że ambasador Siergiej Andriejew został również poinformowany o liście napisanym przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek do Przewodniczącej Rady Federacji Walentyny Matwijenko. Witek zwróciła się z apelem o zdyscyplinowanie senatora Puszkowa i zwrócenie szczególnej uwagi "na potrzebę działania w duchu solidarności w obliczu rozszerzającej się pandemii".

MSZ poinformowało też, że ambasador Andriejew podczas rozmowy wskazał, że oficjalne organy jego państwa nie kontrolują środków masowego przekazu, "a fałszywej informacji nie potwierdziły, ani jej nie powieliły". Dodał, że została ona także usunięta z Twittera przez samego senatora Puszkowa.

Ambasador Rosji zgodził się też, że próby wykorzystywania obecnej sytuacji do walki politycznej "przynoszą szkodę globalnym wysiłkom na rzecz powstrzymania COVID-19 i zapewnił, że władze Federacji Rosyjskiej są zdeterminowane, by uczestniczyć w międzynarodowej współpracy w walce z trwającą pandemią".

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
MSZ wezwało na rozmowy ambasadora Rosji. Chodzi o zarzuty, że Polska blokuje pomoc dla Włoch
Zaloguj się
 • przyganiacz

  0

  Ambasador rosyjski został wezwany do MSZ. Chodzi o zarzuty dotyczące blokowania przez Polskę pomocy dla Włoch

  Powiedzenie prawdy działa na PiS tak jak uderzenie w stół na nożyce. Lub walnięcie w dzwon - mocno rezonuje bo
  pusty w środku. A kto blokował wysyłkę środków ochronnych zakupionych i zapłaconych przez Włochów jeszcze przed wprowadzeniem zakazu ich wywozu z Poloski?

 • szpung

  Oceniono 3 razy -1

  W Niemczech zajal sie mongolkiem urzad ochrony konstytucji konkretnie mongolska telewizja utwierdzajaca tubylcow w przekonaniu, iz kwarantanny sa dzialniem bezsensownym, a sam wirus wymyslem mediow. Zyczymy mongolkowi pandemii na miare tej z trzynastego wieku ktora rowniez on przywlokl do Europy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX