Rząd Morawieckiego i pandemia. Jacek Żakowski: To jest dramat. Chyba od 1939 roku Polska nie była aż tak dramatycznie nieprzygotowana

- To jest dramat. Rząd Mateusza Morawieckiego jest spóźniony i beztroski w reakcji na pandemię koronawirusa. Jeżeli rząd nie zabierze się odważnie i pracowicie do roboty, to po prostu zginiemy - mówił w TOK FM Jacek Żakowski.
Zobacz wideo

W czwartek rząd Mateusza Morawieckiego przyjął nowe przepisy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, która ma pomóc firmom i rynkowi pracy w czasie pandemii koronawirusa. Dziś - zdalnie - zmianami ma zająć się Sejm. Jacek Żakowski w Poranku Radia TOK FM ocenił, że działania rządu są spóźnione. - To jest dramat zupełny. Rząd się ze wszystkim spóźnia. Nie przypominam sobie, żeby była jakaś władza, która była tak kompletnie nieprzygotowana na wyzwania. Chyba od 1939 roku Polska nie była aż tak dramatycznie nieprzygotowana do wyzwań, jak dziś - mówił.

Dziennikarz podkreślił, że nadszedł moment, żeby poważnie o tym rozmawiać. - Najpierw rząd spóźnił się z przygotowaniami do medycznej kontrakcji na epidemię. A teraz wciąż lekceważy kontrakcję wobec kryzysu gospodarczego, który idzie zaraz za pandemią. Jeżeli rząd nie zabierze się odważnie i pracowicie do roboty, to po prostu zginiemy - ocenił Jacek Żakowski.

Podał też liczby, które mogą świadczyć o "straszliwym zapóźnieniu i beztrosce rządu" Mateusza Morawieckiego. - Wystarczy je porównać. Niemcy przeznaczyły na pomoc dla twórców i mediów dotkniętych przez ograniczenia związane z kryzysem 50 mld euro. A minister kultury Piotr Gliński myśli o 20 mln zł. Ta skala beztroski i bezczynności polskiego rządu jest dla mnie porażająca, a widać, że fala bezrobocia już idzie. Rząd ma tę swoją tarczę, ale przechodzi przez ten kryzys na niej, a nie z nią - uważa dziennikarz.

Jacek Żakowski poparł też apel redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej" Bogusława Chraboty, żeby wybory prezydenckie odłożyć o rok. - 299 proc. racji. Nawet jeśli pandemia się zwinie w Polsce, to ratowanie i odbudowa gospodarki i życia będą wymagały ogromnej koncentracji. Nie ma szansy, żebyśmy mieli głowę do zrobienia sensownych wyborów w Polsce - podsumował gospodarz Poranka Radia TOK FM.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek wieczorem, że liczba wykrytych przypadków COVID-19 w Polsce wzrosła do 1221, po zdiagnozowaniu kolejnych 58 przypadków. Są dwie kolejne ofiary śmiertelne: 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta zakażeni koronawirusem hospitalizowani w Warszawie. Oboje mieli choroby współistniejące.

Łącznie w wyniku zakażenia SARS-CoV-2 w Polsce zmarło już 16 osób.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (39)
Koronawirus w Polsce. Spóźniony jak rząd Morawieckiego
Zaloguj się
 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 8 razy 6

  1/ Informacje o tym, że koronawirus dotrze do Polski pojawiły się więcej niż miesiąc przed tym nim pojawił się pierwszy chory (Była nawet na ten temat notatka wywiadu!). "Wadze" w owym czasie bawiły się w "tupolewizm" przeznaczając 2 miliardy złotych na propagandę w TVP a nie na zapas testów, środków ochrony, respiratory itd.
  2/ Od samego początku epidemii brak w służbie zdrowia podstawowych środków ochrony. Rezerw państwowych nie było. Poleciał jedynie "kozioł ofiarny" zarządzający tymi rezerwami. Aktualnie "Wadze" usiłują szantażem i zwolnieniami zamknąć usta pracownikom służby zdrowia mówiącym o totalnym chaosie w służbie zdrowia.
  3/ Po wybuchu epidemii środki ochrony dla pracowników służby zdrowia, testy i respiratory kupuje nie Państwo (Ono już nie ma pieniędzy, bo wydało je na przekupywanie wyborców i propagandę!) a spółki takie jak ORLEN czy KGHM. Ciekaw jestem jak rozliczą się z tych wydatków przed akcjonariuszami!
  4/ Zarówno w służbie zdrowia i gospodarce panuje totalna improwizacja i chaos. Jednocześnie "Wadza" chce za wszelką cenę skrócić czas na refleksję i wyciągnięcie wniosków co do odpowiedzialności za zabawę w lot "Tupolewem" na zasadzie "Alleluja i do przodu". Tylko coraz więcej "brzóz" na trasie i już pojawiły się pierwsze trupy!!!!

 • indan

  Oceniono 9 razy 5

  Nie ma maseczek i innych potrzebnych rzeczy, bo agencja rezerw materiałowych kupowała miał węglowy zamiast robić zapasy sprzętu medycznego, a maczała w tym swoje brudne paluchy niejaka SZYDŁO, że by ratować du..pska górnikom, jaka rolę miał w tym Brudziński to się jeszcze dowiemy. Protesty górników były 17 lutego, wtedy jeszcze był czas,a teraz mamy miał na hałdach, a oszczędności nie ma, rozdali na 500+ i inne łapówki, i jeszcze 2 miliardy na szczujnię TVP1.

 • marudna.maruda

  Oceniono 11 razy 5

  Wszystkie możliwe środki finansowe powinny popłynąć do szpitali, zabezpieczyć na każdy możliwy sposób lekarzy i pozostały personel. I nie wybranych, tylko wszystkich szpitali, bo nie wiadomo, kiedy lekarz psychiatra będzie musiał zastąpić lekarza wewnętrznego czy kiedy dentysta będzie musiał podjąć dyżur na zakaźnym. Podobnie z pozostałym personelem. Pielęgniarek brakuje i tak, nie można ryzykować, że będzie jeszcze mniej, choć przecież będzie. I jest chyba pewne, że pielęgniarka z poradni dostanie czasowy nakaz pracy tam, gdzie najniebezpieczniej. Każdy wydrukowany plakat wyborczy, obwieszczenie, maseczki dla tworzących wyborcze komisje to zwyczajnie zabieranie pieniędzy, które muszą iść do szpitali.

 • zbag19

  Oceniono 6 razy 2

  kochani - czego my oczekujemy od tej EKIPY; "dlaczego ogórek nie śpiewa' - bo nie może" (to z mistrza Gałczyńskiego)

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 8 razy 2

  Nie chyba ale na pewno.
  Nawet w latach 80-ych rząd który kierował państwem w głębokim kryzysie ekonomicznym był lepiej przygotowany na niespodzianki typu awaria w Czarnobylu. Potrafiono zorganizować pomoc w takim tempie, które obecnym rządzącym, a dawnym krytykom władz PRL się nie śniło.

 • irenevonbrick

  Oceniono 5 razy 1

  Jaki on mądry .Kiedy to lewackie media alarmowały ze idzie epidemia na Europę.¿Kiedy to lewackie rządy wprowadziły kwarantannę,maski i inne zabezpieczenia.Pirerdolenie kotka za pomocą młotka.

 • mtp01

  Oceniono 1 raz 1

  W istocie to pisowcy sprokurowali tą całą epidemię. Gdy Polska była „zieloną wyspą”, a WHO ogłosiła pandemię świńskiej grypy nas „cudownie” ona ominęła. Z jakiegoś dziwnego powodu Polacy zaczęli trochę częściej niż w latach poprzednich umierać na zapalenie płuc, choć to oczywiście nie miało nic wspólnego z pandemią. Dzisiaj zamiast wybitnej lek. med. ze Skaryszewa ministrem zdrowia jest jakiś profesor nauk medycznych, a z za jego pleców rządzi dyktator z Żoliborza i mamy epidemię cholernego koronawirusa.

 • getz54

  Oceniono 7 razy 1

  Prawica w Polsce uwaza, ze to oni właśnie zabezpieczyli Polskę i Polaków jak nikt inny na świecie. To oni pierwsi matkę boską mianowali królową Polski, a jej syna Dzeza zrobili królem Polski. Co prawda nie mają oni niezbędnego na tych stanowiskach poświadczenia od IPN o lustracji, ale nie bądzmy małostkowi. Na takie formalne uchybienia tylko czeka Meksyk ze swoją matką boską z Guadalupe, Bośniacy ze swoją matką boską z Medjugorie, Portugalia ze swoją matką boską fatimską itd. itd. Byliśmy szybsi po prostu. Pozostałe matki boskie mogą byc tylko dwórkami nasze j królowej. A bylejakośc to mamy w genach. Byc moze nie byliśmy przygotowani w 1939 roku, ale za to w 1945 r. jak najbardziej. Jeszcze dymiły zgliszcza Reichstagu a my juz świętowaliśmy Manifest Lipcowy z 22 lipca.
  Powodzie kilkakrotnie tez nas zaskoczyły, a powinno się to zdarzyc tylko raz. Bo białym szkwale na Mazurach, wichura z Reszla nie była wcale zaskoczeniem, tak chciał bóg po prostu, uczyniliśmy sobie ziemię poddaną, więc nie mozemy narzekac. Dopóki pakt Pana Wójta i Plebana będzie czczony w tym chorym, zacofanym kraju, nie takie
  nieszczęścia na nas jeszcze spadną.

 • king1932

  Oceniono 9 razy 1

  Niestety muszę się zgodzić z Panem Żakowskim. Patrząc na edukacje i służbę zdrowia widzę, że jak zawsze w Polsce króluje prowizorka. A ponieważ przy władzy mamy obecnie największą bandę nieudaczników od 1945 roku nie widzę szans na poprawę. I żadna propaganda tego nie zasłoni. Przypomnę wszystkim butne wypowiedzi morawieckiego, kaczyńskiego i kumpli na temat przygotowania Polski do stanów kryzysowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX