Sejm nad ranem przyjął "tarczę antykryzysową". PiS w ostatniej chwili wprowadził zmiany Kodeksu wyborczego

Sejm, po raz pierwszy w historii obradując częściowo zdalnie, przyjął tzw. tarczę antykryzysową. Obrady zakończyły się o 6 rano. W ostatniej chwili PiS dodał do ustawy poprawki pozwalające na głosowanie korespondencyjne w wyborach.
Zobacz wideo

Tzw. tarcza antykryzysowa ma pomóc firmom i rynkowi pracy uporać się z problemami, jakie spadły na nie w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa i kolejnymi ograniczeniami w funkcjonowaniu. 

JDrugi dzien 8 posiedzenia Sejmu IX kadencji w czasie epidemii koronawirusaJDrugi dzien 8 posiedzenia Sejmu IX kadencji w czasie epidemii koronawirusa Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

 Poprawki PiS

Wśród przyjętych ostatecznie poprawek do ustawy znalazły się m.in. dwie zgłoszone przez klub PiS.

Jedna z nich dotyczy zmiany Kodeksu wyborczego i rozszerza zakres głosowania korespondencyjnego. Zakłada, że głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych", a także ci "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat".

Inny zmieniony tą poprawką przepis zakłada, że głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych, na statkach morskich, natomiast wyborcy ponad 60-letni zamiast głosowania korespondencyjnego będą mogli wybrać głosowanie przez pełnomocnika (tak jak niepełnosprawni).

Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed wyborami, a jeśli ktoś jest na kwarantannie, do 5 dnia przed dniem wyborów.

Sejm nad rządowymi propozycjami pracował częściowo zdalnie i w formule online. W czasie czytania projektów ustaw premier Mateusz Morawiecki apelował o jednomyślne przyjęcie rozwiązań. - Dane, które spływają z poszczególnych państw i agencji ratingowych i wskazujących na perspektywy gospodarcze są zatrważające - mówił. Dodał, że "państwo polskie idzie tą wąską granią, gdzie po jednej stronie mamy bezrobocie, bankructwa firm, którym chce zapobiegać używając najmocniejszych mechanizmów fiskalnych i monetarnych, jakie są dostępne, a po drugiej stronie - wiarygodność naszych instrumentów wobec świata zewnętrznego".

SZCZEGÓŁY ROZWIĄZAŃ TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ >>

Projekt przedstawiała w szczegółach minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - JPK VAT przesunięty na 1 lipca, nowe, elastyczne formy zmiany planów finansowych, pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego z podniesioną gwarancją do 80 proc. z 200 do 400 tys. euro. Dystrybuować te pożyczki będą banki komercyjne - wyliczała. Mówiła również o rozwiązaniach dotyczących redukcji czasu pracy i wypłacie tzw. postojowego. 

Opozycja wniosła poprawki - Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej postulował m.in. odbiurokratyzowanie systemu, zaś Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL postulował zwolnienie z PIT, CIT, wydłużenie okresu spłaty kredytu, jak najszybszy zwrot VAT, minimalne wynagrodzenie dla każdego pracownika, którego firma ucierpiała. 

Szczegóły debaty sejmowej przeczytasz tutaj >>>

Czy rządowa "tarcza antykryzysowa" wystarczy? Jakie zagrożenia czekają polską gospodarkę? Co z tego odczują na własnej skórze pracownicy, a co pracodawcy? Przygotowaliśmy zestaw podcastów, które odpowiadają na najważniejsze pytania o przyszłość gospodarki w czasie i po epidemii koronawirusa. Zachęcamy do słuchania!

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Sejm nad ranem przyjął "tarczę antykryzysową"
Zaloguj się
 • king1932

  Oceniono 8 razy 6

  Pod pretekstem walki z pandemią wprowadza się dyktaturę. Jestem pewny, że gdy setki tysięcy Polaków straci pracę i będą chcieli przeciw temu zaprotestować PiS przejdzie do frontalnego ataku na obywateli naszego kraju. Jestem tylko ciekawy ilu funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy stanie po stronie pisu przeciwko Polakom?

 • realizmforte2

  Oceniono 6 razy 4

  Klasyczne działania dyktatury. Kto ma jeszcze wątpliwości, że PiS i jego wyznawcy to okupant wolnej Polski i Polaków ? Problemem jest , że zbyt wielu to się podoba. Jako Naród nie dorośliśmy widocznie do samostanowienia. Władza totalitarna niektórym "polakom" potrzebna , jak padlina muchówkom.

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 3

  Nad ranem zwyczajny poseł został odkażony i ułożony w łóżeczku. Zapewne teraz śpi snem sprawiedliwego. Ma w koronawirusie sprzymierzeńca. Wspólnie szybciej zdemolują resztki normalności.

 • rbik53

  Oceniono 2 razy 2

  .
  Opozycja zachowuje się jak
  STADO ZDEZORIENTOWANYCH BARANÓW
  bez pilota
  idących na rzeź.
  .
  PRZERASTA MOŻLIWOŚCI BARANÓW
  wprowadzenie prostych, ogólnych zasad typu:
  głosujemy AUTOMATYCZNIE NIE(!) gdy ustawa
  - zawiera oczywiste elementy niezgodne z prawem,
  - zawiera ekstra wrzutki wprowadzone w ostatnim momencie.
  - itd.
  .

 • stef0909

  Oceniono 6 razy 2

  Niech się piss pie........

 • villk

  Oceniono 1 raz 1

  To uchwalane nocą "prawo" przypomina mi bardziej przedwyborczą sraczkę Kaczyńskiego, niż Prawo RP

 • villk

  Oceniono 3 razy 1

  ,,,Obywatele RP żądają:

  1.Natychmiastowego ogłoszenia na całym terytorium Rzeczypospolitej stanu klęski żywiołowej, poddanego wszystkim rygorom konstytucyjnym.
  2. Natychmiastowego ogłoszenia przedłużenia kadencji obecnie urzędującego prezydenta i przesunięcia terminu wyborów. Moratorium powinno objąć również regulacje i decyzje dotyczące ustroju naczelnych organów państwa. Przedłużyć trzeba więc także kadencję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego i zakazać dalszych zmian ustrojowych w sądownictwie i innych instytucjach państwa.
  3.Potwierdzenia konstytucyjnych gwarancji praw obywateli do roszczeń wobec państwa z tytułu strat poniesionych w wyniku ograniczenia praw w sytuacji zagrożenia.
  za
  h ttps://obywatelerp.org/list-otwarty-obywateli-rp-zadamy-rozejmu-w-polskiej-wojnie-na-czas-kryzysu/

 • zdzislawja

  Oceniono 1 raz 1

  Wybory 10.05. i tak pis przesunie, pokazując jacy to z nich "dobre pany". Przecież tu nie chodzi o to.

  Tutaj chodzi o kolejne wybory parlamentarne, w których w "normalnych" warunkach pis wie, że przegrałby, a w których dzięki "głosowaniu korespondencyjnemu" weźmie udział 97,9% osób 60+. Z tego 94,8% oddanych głosów korespondencyjnych będzie na pis. Zorganizuje się specjalne struktury "przygotowujące" wnioski o głosowanie korespondencyjne dla osób 60+...

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  Takie "wybory", na kilometr śmierdzą przekrętem !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX