Senat zajmie się rządową "tarczą". Balcerowicz: Mam nadzieję, że Grodzki nie podda się bezczelnemu szantażowi

- Tryb procedowania ustaw związany z tarczą antykryzysową był skandaliczny. Trzeba pilnować, żeby epidemia nie była pretekstem do tego, aby rząd wprowadzał rozwiązania szkodliwe dla gospodarki i demokracji - przekonywał w TOK FM Leszek Balcerowicz.
Zobacz wideo

W piątek Sejm zajmował się ustawami w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Obrady przeciągnęły się do rana. Wiele kontrowersji wzbudziła jedna z poprawek PiS – finalnie przegłosowana – dotycząca głosowania korespondencyjnego. Według Leszka Balcerowicza, byłego wicepremiera i ministra finansów,  taki tryb procedowania był skandaliczny. – Po prostu nieodpowiedzialny wobec własnego społeczeństwa. Przegłosowano do tego tę haniebną poprawkę w Kodeksie wyborczym. Dodatkowo teraz to pan premier Morawiecki ma sam decydować, kto ma być jego partnerem w ramach Rady Dialogu Społecznego. Zajmowali się tym wszystkim stronniczy i niekompetentni ludzie, więc nie dało się uniknąć poważnych błędów – wyliczał Balcerowicz. Podkreślił, że wiele organizacji pozarządowych pracuje teraz nad przegłosowanymi projektami. – Starają się identyfikować luki czy grube błędy. Mamy do czynienia z pogardą dla przyzwoitości i kompetencji – grzmiał Balcerowicz.

W poniedziałek w sprawie ustaw zbierze się Senat. Marszałek tej izby Tomasz Grodzki przesunął to posiedzenie z wtorku. - Chcemy w Senacie znaleźć legalny i zgodny z prawem sposób, aby uchwalić jak najszybciej całą tarczę antykryzysową, natomiast odrzucić przepisy dotyczące wyborów - powiedział w sobotę w TVN24 marszałek Senatu. Leszek Balcerowicz przyznał, że liczy w tej sprawie na Tomasza Grodzkiego i opozycyjną większość. – Mam nadzieję, że Grodzki nie podda się bezczelnemu szantażowi i nie będzie rozpatrywał tych ustaw bez należytej analizy – powiedział gość Macieja Zakrockiego.

Były minister finansów starał się też odpowiedzieć na pytanie, jak będzie wyglądać sytuacja w gospodarce po pandemii koronawirusa. – Nawet krótkookresowy spadek, czy nawet recesja, nie oznaczają  długofalowego spowolnienia, jeżeli towarzyszy temu rozsądna polityka gospodarcza, która nie rozbija fundamentów państwa. Najważniejsza teraz będzie odpowiedź władzy i społeczeństwa obywatelskiego. Trzeba pilnować, żeby epidemia nie była pretekstem do tego, żeby rząd wprowadzał rozwiązania szkodliwe dla gospodarki i demokracji – podkreślał Balcerowicz.

Koronawirus w Polsce. Czym jest "tarcza antykryzosowa"

Rządowa "tarcza antykryzysowa" to szereg propozycji dla pracowników i przedsiębiorców, które mają ułatwić im przejście przez okres zawieszenia ich działalności w czasie epidemii. Pakiet został przyjęty w nocy z piątku na sobotę, a w ostatniej chwili PiS wprowadziło do niego także zmiany w Kodeksie wyborczym i możliwość odwołania przez premiera członków Rady Dialogu Społecznego.

W sumie w niedziele rano potwierdzono ponad 1700 przypadków koronawirusa w Polsce. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Senat zajmie się rządową "tarczą". Balcerowicz: Mam nadzieję, że Grodzki nie podda się bezczelnemu szantażowi
Zaloguj się
 • skandy5

  Oceniono 1 raz 1

  Niech senat powtórnie zawnioskuje o 2mld które poszły dla telewizji na walke z coronawirusem lub pomoc ludziom.

  Uzasadniano, że Polacy chcą oglądać sport za darmo - Euro i olimpiadę przełożono, więc nie ma problemu.

  Kasa idzie na pisowskie boty i trolle na forach - pełno ich tutaj

 • janusik003

  0

  A księżyc w jaki sposób ukradli, też musiał być podstęp.

 • janek23011949

  Oceniono 2 razy 0

  Jak rządowi się spieszy z tarczą to niech wycofa ustawę o zmianie ordynacji wyborczej .Senat powinien procedować tą ustawę 30 dni .mimo oczekiwań przedsiębiorców .Polacy nie mogą poddać się szantażowi pisu i zrozumią działania senatu

 • andrzej1.61

  Oceniono 6 razy 0

  Nie mówcie PiS tylko Kaczyński i Kaczyńscy, cała rodzina posługuje się od dawna szantażem, donosem, złodziejstwem , zbrodnią, kolaboracja itp. taka natura takie wychowanie.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -1

  Kopertas to postac bez znaczenia w procesie legislacyjnym, moze cos tam napsuc jednak ogolnie na szczescie o niczym nie decyduje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX