Nowy sondaż. Kosiniak-Kamysz goni Kidawę-Błońską. Duda blisko zwycięstwa w pierwszej turze

49,8 proc. ankietowanych deklaruje głosowanie w wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę; kandydatkę PO Małgorzatę Kidawę-Błońską popiera 17,1 proc., a lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza 15,4 proc. - wynika z sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl
Zobacz wideo

Na kolejnych miejscach znaleźli się: europoseł, kandydat Lewicy Robert Biedroń (10,8 proc. poparcia), poseł Konfederacji Krzysztof Bosak (3,1 proc.) oraz Szymon Hołownia (2,9 proc.). 0,9 proc. badanych odpowiedziało, że chce oddać głos na "innego kandydata".

Rośnie poparcie Kosiniaka-Kamysza

W stosunku do poprzedniego badania pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl sprzed dwóch tygodni największy wzrost zanotował Kosiniak-Kamysz - o ponad 5,3 punkty proc. Największy spadek poparcia - o 4 punkty proc. zanotował Hołownia. Spadek poparcia zanotowała również Kidawa-Błońska (o 3,3 punkty proc.), Bosak (o 1,5 punktu proc.) i Biedroń (o 0,6 punktu proc.). Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda zanotował wzrost o 3,4 punktu proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 25-26 marca 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1032 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jakiego kandydata będą głosować.

Andrzej Duda o wyborach

Rząd prze do tego, aby wybory prezydenckie odbyły się 10 maja. Uchwalił nawet w nocy z piątku na sobotę poprawkę do Kodeksu wyborczego, pozwalającą na głosowanie korespondencyjne dla seniorów w kwarantannie. Jednak prezydent Andrzej Duda, w sobotę wieczorem przyznał, że taka data wyborów może nie zostać utrzymana. - Gdyby się tak działo, że epidemia będzie szalała, i że będziemy cały czas trzymać taką dyscyplinę i takie ograniczenia, jakie są w tej chwili, to myślę, że ten termin wyborów wtedy może się okazać nie do utrzymania - powiedział prezydent.

Z kolei według sondażu dla "Gazety Wyborczej", gdyby wybory odbyły się w czasie epidemii, Andrzej Duda wygrałby je w cuglach. 

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

DOSTĘP PREMIUM