Senat zajmie się w poniedziałek tarczą antykryzysową. Opozycja zapowiada liczne poprawki

Senat zbiera się w poniedziałek po południu, by zająć się tarczą antykryzysową. Senatorowie mają obradować w trzech salach, a głosować za pomocą aparatury. Nie jest wykluczone, że Senat przyjmie poprawki przynajmniej do jednej z trzech ustaw.
Zobacz wideo

Początkowo posiedzenie Senatu miało się odbyć we wtorek, jednak marszałek Tomasz Grodzki po konsultacji z Konwentem Seniorów, zdecydował się przesunąć je na poniedziałkowe popołudnie.

Senat rozpatrzy trzy ustawy dotyczące walki z epidemią koronawirusa i jej skutków, stanowiące tzw. tarczę antykryzysową.

Senatorowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli wniesienie kilkunastu poprawek do dwóch z trzech ustaw.

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń zapowiedział w poniedziałek złożenie ponad 200 poprawek do pakietu antykryzysowego. - Nie pozwolimy, żeby przez ten kryzys ktokolwiek stracił pracę - zadeklarował.

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka zapowiedział że lewica sprzeciwi się wprowadzeniu przepisów, "które z walką z koronawirusem nie mają nic wspólnego" - jak zmiany w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i w Kodeksie wyborczym.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zadeklarował na poniedziałkowej konferencji prasowej mówił, że Senat "będzie stał po stronie Polek i Polaków". - Senat będzie dbał o to, żeby nikt nie stracił pracy, aby nikt nie poniósł strat ekonomicznych, aby wszyscy mieli prawo do testów, aby bezpieczeństwo ekonomiczne, zdrowotne i socjalne Polaków było zachowane - dodał.

Grodzki wyraził pogląd, że uchwalona w Sejmie "tarcza antykryzysowa" jest "niedoskonała i dziurawa". - Teraz jest najważniejszy czas. Cały potencjał organizacyjny, finansowy, intelektualny, legislacyjny państwa powinien być skupiony na tym, ażeby pokonać koronawirusa. I dlatego w Senacie Rzeczpospolitej niedoskonałą tarczę antykryzysową chcemy zamienić na lepszą, solidną, prawdziwą tamę, która zatrzyma rozlewanie się pandemii i towarzyszących jej negatywnym zjawiskom, jak zapaść gospodarcza, ekonomiczna, groźba utraty pracy, groźba pogorszenia statusu finansowego rodzin - zadeklarował marszałek.

Tarcza antykryzysowa i zmiany w kodeksie wyborczym

Nad czym pochylą się senatorowie? To przede wszystkim nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (czyli tzw. specustawy).

Wprowadza m.in. szczególne rozwiązania umożliwiające udzielanie pomocy w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorcom w związku z epidemią. Zakłada m.in. zwolnienie mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez 3 miesiące.

Nowela wprowadza też kontrowersyjne zmiany w kodeksie wyborczym, rozszerzając katalog uprawnionych do głosowania korespondencyjnego o osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, a także o te, które najpóźniej w dniu wyborów skończyły 60 lat. Głosowania korespondencyjnego nie będzie można przeprowadzać w obwodach zagranicznych, na statkach morskich. Zmienia również ustawę o Radzie Dialogu Społecznego, dając premierowi prawo do dowolnego odwoływania członków RDS.

Właśnie do tej ustawy senatorowie opozycji nie wykluczają poprawek - obradujący w sobotę wieczorem zarząd PO postanowił, że takie poprawki zostaną złożone. Mają dotyczyć m.in. przepisów o Kodeksie wyborczym, które według PO zostały uchwalone niezgodnie z konstytucją.

Poza tym w skład tarczy antykryzysowej wchodzą dwie mniej kontrowersyjne ustawy. Jedna z nich to ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Daje m.in. Państwowej Inspekcji Sanitarnej możliwość wydawania decyzji nakładających obowiązek dystrybucji środków biobójczych. Umożliwia udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Wojewodowie będą mogli wydawać decyzje o skierowaniu lekarzy, dentystów i lekarzy odbywających staż do pracy przy zwalczaniu epidemii. Wyłączone ze skierowania do pracy będą m.in. osoby wychowujące dziecko w wieku do 14 lat, samotnie wychowujące dziecko do 18 lat i wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Za niestosowanie się do zakazów, nakazów i ograniczeń ustawa wprowadza kary pieniężne w wysokości od 5 tys. do 30 tys. w zależności o rodzaju czynu.

Z kolei nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju rozszerza kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), tak by mógł sprawniej wspierać przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. PFR będzie głównym podmiotem odpowiedzialnym za zwalczanie sytuacji kryzysowych spowodowanych COVID-19 i pomoc przedsiębiorcom.

Jak podaje w komunikacie Centrum Informacyjne Senatu, ze względu na stan epidemii podczas posiedzenia izby zostaną zastosowane specjalne środki zapewniające bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne.

Senatorowie mają obradować w trzech salach: Sali Plenarnej, sali 217 oraz sali 182. Zajmą w nich miejsca na salach według parytetu ustalonego przez marszałka w porozumieniu z klubami i kołami senatorskimi.

"Każdy senator będzie miał imienne przypisane miejsce. Między miejscami, zajmowanymi przez senatorów zachowana zostanie bezpieczna odległość. Wszystkie sale będą połączone łącznością audio-wideo, co umożliwi senatorom zabieranie głosu w debacie. Każdy senator będzie przemawiał z miejsca. Ze swoich miejsc będą przemawiać także przedstawiciele rządu. Głosowanie będzie odbywać się przy wykorzystaniu aparatury do głosowania, która poza Salą Plenarną znajduje się także w dwóch pozostałych salach" - czytamy w komunikacie.

Przy posiedzeniu, dodaje CIS, pracować będzie ograniczona do niezbędnego minimum liczba pracowników Kancelarii Senatu.

"Do dyspozycji Senatorów i pracowników Kancelarii Senatu będą maseczki, rękawiczki oraz płyn dezynfekcyjny. Wszystkim osobom, wchodzącym na teren Senatu będzie mierzona temperatura. Senatorowie będą wypełniać kwestionariusz, stanowiący załącznik do Zarządzenia Marszałka Senatu z dnia 27 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań porządkowych w związku z występowaniem SARS-CoV-2. Pozostałe osoby będą wypełniać kwestionariusz zgodnie z zarządzeniem nr 7 Marszałka  Sejmu z dnia 27 marca 2020 r. zmieniającym zarządzenie nr 3 w sprawie szczególnych rozwiązań porządkowych związanych z zagrożeniem zakażeniem wirusem SARS-CoV-2" - głosi komunikat.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Senat zajmie się w poniedziałek tarczą antykryzysową. Opozycja zapowiada liczne poprawki
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 1 raz 1

  Cala ta sytuacja pokazuje jak bezsensownym jest istnienie senatu szczegolnie w ukladzie koabitacyjnym. Rzad ma liczby na stole i rzad mniej wiecej moze szacowac i dokonywac decyzji na podstawie modeli statystycznych. Co taka dupcia pupcia moze miec ciekawego do powiedzenie w syrtuacji w ktorej jedyna jej kompetencja jest stosunek doodbytniczy z aktua;nym partnerem. Postulaty typu 100% brak podatkow etc. sa to zwyczajnie przedszkole i zlobek dla ludzi ktorych nmozna traktowac jedynie w kategorii dzieci specjalnej troski,

 • getz54

  Oceniono 1 raz -1

  Przy większości parlamentarnej Komunistycznej Partii PiS w Sejmie, opozycyjny Senat jest a jakoby go nie było.
  Będziemy mieli powtórkę z rozrywki. Senat się napracuje nad zmianami, przegłosuje je zaledwie dwoma głosami, bo taką ma większośc w tej izbie parlamentu, odeśle ustawę do Sejmu, a ten odrzuci wszystkie poprawki Senatu i przegłosuje kolejnego bubla prawnego. Made in PiS po prostu. Dlatego potrzebny jest prezydent, który takiego sejmowego bubla zawetuje, a bolszewicy nie mają w Sejmie większości pozwalającej na obalenie prezydenckiego weta. A dobro Polaków, polskiej gospodarki ? A pies im mordę lizał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX