Duda: Jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić do sklepu, to są i warunki do pójścia do lokalu wyborczego

Podczas internetowej sesji pytań i odpowiedzi, prezydent przekonywał, że obecnie nie ma konieczności przekładania wyborów, a przepisy mające umożliwić seniorom głosowanie korespondencyjne "wspierają zasadę powszechności wyborów".
Zobacz wideo

W trakcie spotkania zorganizowanego w formie Q&A (pytanie i odpowiedź), podczas którego prezydent Andrzej Duda za pośrednictwem relacji na żywo na Facebooku, pojawiło się m.in. pytanie o bezpieczeństwo udziału w zaplanowanych na 10 maja wyborów. 

- Jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki do tego, żeby pójść do lokalu wyborczego, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności - stwierdził prezydent.

Przyznał jednak, że obecna sytuacja utrudnia prowadzenie kampanii wyborczej. 

- Oczywiście, że nie można w tej chwili organizować spotkań publicznych, gromadzić się, ale są różne inne formy prowadzenia kampanii. Kiedy spojrzę do internetu to widzę, że różni kandydaci na prezydenta w sposób bardzo intensywny prowadzą kampanię - powiedział.

Zdaniem prezydenta nie ma obecnie potrzeby wprowadzania stanu klęski żywiołowej, a “państwo sobie radzi”.

Andrzej Duda zaznaczył jednak, że “jeżeli nie będzie warunków by przeprowadzić wybory, to mogą one zostać przesunięte”.

O konieczności przełożenia wyborów, ze względu na kwestię bezpieczeństwa, mówi od dłuższego czasu opozycja. Ogromne kontrowersje wzbudziło też przegłosowanie na specjalnym posiedzeniu Sejmu dotyczącym “tarczy antykryzysowej” przepisów, które umożliwiają obywatelom, którym koronawirus zagraża w największym stopniu, głosowanie korespondencyjne. 

Prezydent: Staram się zachować zasadę “zostań w domu”

Andrzej Duda bronił jednak tego pomysłu. Zdaniem prezydenta zmiany te dotyczą przede wszystkim seniorów, którzy do tej pory "także ze względu na swoją kondycję fizyczną" nie brali udziału w wyborach, a zmiany wprowadzone przez posłów wspierają "zasadę powszechności wyborów".

Prezydent był też ostatnio krytykowany za to, że podczas epidemii prowadzi liczne spotkania, pojawiając się z wizytami w polskich miastach.

W trakcie Q&A zapewnił jednak, że stara się jak najmniej opuszczać Pałac Prezydencki. 

- Staram się zachować zasadę “zostań w domu”. Staram się wszystkie moje zadania, w miarę możliwości, realizować na miejscu - przekonywał. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM