Czterech na pięciu Polaków chce przełożenia wyborów prezydenckich na późniejszy termin [NOWY SONDAŻ]

Według najnowszego sondażu Onetu aż 79 proc. respondentów uważa, że wybory powinny być przełożone na późniejszy termin.
Zobacz wideo

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Onet.pl przez firmy NEUROHM i Brad Consulting, czterech na pięciu Polaków chce przełożenia wyborów prezydenckich na późniejszy termin. "Procent osób opowiadających się za zmianą daty wyborów wzrósł o 16 pkt. proc. do 79 proc. To największa różnica w stosunku do poprzednich wyników. W badaniach wykorzystaliśmy metodę, która pozwala oddzielać szczere odpowiedzi od odpowiedzi czysto deklaratywnych, które niekoniecznie mają przełożenie na rzeczywistość" - czytamy w serwisie.

Według badania rośnie także liczba osób negatywnie oceniających działania rządu (wzrost o 8 pp - do 32 proc.). 

Koronawirus w Polsce

W badaniu zadano jednak nie tylko pytania na temat sytuacji politycznej. Dotyczyły one również epidemii koronawirusa oraz tego, jak Polacy radzą sobie z izolacją. "61 proc. Polaków zgadza się (wysoka pewność) z nowymi ograniczeniami dotyczącymi wychodzenia z domu (deklaruje 86 proc.)" - czytamy. 

"W stosunku do pierwszego badania spadła liczba osób prawdziwie przerażonych obecną sytuacją (7 proc. - spadek o 5 punktów procentowych). Mniej z nas też boi się też braku żywności w sklepach i ewentualności rozruchów lub zamieszek" - podkreślono. Wyniki sondażu pokazują również, że wzrasta liczba osób, które z przekonaniem uważają, że przestrzegają zaleceń rządu, o tym w jaki sposób należy chronić się przed zakażeniem koronawirusem. Zaznaczono również, że spada liczba osób, którzy boją się o swoją przyszłość zawodową (o 5pp - do 20 proc.).

"Tylko nieznacznie zwiększyła się liczba tych, którym doskwiera izolacja (o 2pp, do 21 proc.). A początki zdalnego nauczania wyraźnie, uspokajają obawy o edukację naszych dzieci (spadek o 8pp do 21 proc. " - czytamy. 

Badanie pokazało także, że coraz więcej osób boi się zakażenia koronawirusem (49 proc., wzrost o 3pp). "ale też więcej wyraźnie wierzy, że uda się go niebawem pokonać (65 proc., wzrost o 5pp). Mimo to "rośnie niezadowolenie, że kraj jest słabo przygotowany na pandemię".

Pobierz aplikację TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Wybory prezydenckie 2020. Nowy sondaż
Zaloguj się
 • lucek10

  Oceniono 1 raz 1

  A jak ci 60latkowie dostaną swoje karty? Będą musieli się pofatygować do urzędu, by to zgłosić. Ktoś im musi karty dostarczyć, ktoś odebrać. A może sami na pocztę pójdą? Miliony ludzi zaczną krążyć kilka razy. Ale przecież do sklepu mają nie chodzić! Pozostali, młodsi też nie będą chcieli bawić ęw te ceregiele, tylko podejmą ryzykowną decyzję by pójść na wybory. No i wirusik zadowolony będzie a ch. z Żoliborza jeszcze bardziej! Senat musi to olać, przetrzymać 30 dni. Pisowcom przypominam: Duda miesiąc czekał zanim dał TVPiS 2 mld. bo "się zastanawiał"/ Teraz Senat, proszę się w podobny sposób zastanawiać!

 • gblo

  Oceniono 3 razy 1

  Pisobolszewia może sobie robić wybory nawet co tydzień. Rzecz w tym , że ten kraik za chwilę będzie ruiną. Takie sytuacje , trudne , wyjątkowe obnażają prawdę. 212 mld na tarczę , ten Pinokio to ma gest, tylko że to wszystko bajki na dobranoc. Pewnie to wina Tuska ,że nie ma masek, kombinezonów, środków dezynfekcji. Pracuję w miejscu ,gdzie mam kontakt z chorymi i słyszę ciągle, że pracodawca ma to zapewnić. Nie zapewnia nic czym naraża mnie na utratę życia lub zdrowia. Te fakty wystarczą bym odmówił pracy ,a mogę sobie na to pozwolić , ale pracuje i sam nie wiem dlaczego. Jak tak dalej pójdzie nie będzie miał was kto wybierać.

 • marudna.maruda

  Oceniono 3 razy 1

  Tych czterech to zapewne gorszy sort, bo jakże się nie przychylić do woli prezesa? Skoro on uznał, że Polacy do urn, to zobaczcie, 20% już zaklepało zapewne kwatery na cmentarzach. Na nagrobkach im napiszą- polegli w służbie Kaczyńskiemu.

 • endrju1521

  Oceniono 3 razy 1

  Mnie to nie obchodzi, ja nie głosuję !

 • zbag19

  Oceniono 2 razy 0

  przy tzw głosowaniu korespondencyjnym i skierowaniu do komisji wyborczych zaufanych towarzyszy (zgodnie z projektem nowej ustawy) wyniki wyborów będą gotowe już 10 maja w godz. rannych: frekwencja: 48,54%, na Andrzeja D. - 76,53%. I OTO CHODZI !!!!!!

 • marekluka

  Oceniono 1 raz -1

  Ależ ci ludzie są niewdzięczni, za mądrość i dobroć jaką czyni dla NARODU dr Duda za przyzwoleniem dr Kaczyńskiego nie chcą poświęcić zdrowia i życia

 • irenevonbrick

  Oceniono 4 razy -4

  A ile niby miało by iść na te wybory,bujda na resorach te sondaże.A niby który prezydent będzie lepszy w takiej sytuacji.Cieszmy się że mamy taką władzę i dają sobie lepiej radę niż Francja,Niemcy czy Anglia.Precz z Lewactwem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX