PiS chce zrobić wybory listowne jak w Bawarii. Eksperci mówią: Sprawdzam

Polska to nie Bawaria. W Niemczech tradycja głosowania korespondecyjnego ma ponad 50 lat. U nas bardziej odbyłoby się to na zasadzie pospolitego ruszenia. Nie da się tego zrobić w rzetelny sposób - przekonywali w TOK FM eksperci.
Zobacz wideo

W piątek Sejm najpewniej zajmie się projektem PiS, który zakłada możliwość głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich wszystkim wyborcom. W takiej formie, ze względu na pandemię koronawirusa, przeprowadzona została druga tura wyborów samorządowych w Bawarii.  Jak informuje "Sueddeutche Zeitung" na terenie samego Monachium głos oddało więcej osób niż w pierwszej turze, gdy otwarte były lokale wyborcze.

Agata Kowalska, prowadząca "Analizy" w TOK FM, przypomniała, że politycy PiS powołują się właśnie na przykład Bawarii tłumacząc swój upór w sprawie organizacji wyborów w Polsce. Adam Traczyk z think-thanku Global Lab wskazywał, że między Polską a Niemcami, a w szczególności Bawarią, istnieje jedna, bardzo poważna różnica. - W Niemczech głosowanie korespondencyjne ma ponad 50-letnią tradycję. Gdy je wprowadzono, skorzystało z tego 5 procent wyborców. W ciągu lat te liczby stale rosły. Do tego stopnia, że w ostatnich wyborach do Bundestagu listownie zagłosowało 28,4 procent wyborców. A ten odsetek był jeszcze większe właśnie w Bawarii, bo wyniósł 35 procent. To pokazuje, że tam i tak 1/3 wyborców zwykle głosuje w sposób listowny – tłumaczył Traczyk.

Jak dodawał i tak budzi to w tamtejszej opinii publicznej spore kontrowersje. – Opiera się to właśnie na dużej dozie zaufania do instytucji i ich dużego doświadczenia w tej kwestii – mówił przedstawiciel Global Lab.

"Rzetelnych wyborów przeprowadzić się nie da"

Z kolei dr hab. Dawid Sześciło z Zakładu Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji UW podkreślał, że doświadczeń z Bawarii nie da się tak łatwo przełożyć na Polskę. – Po pierwsze właśnie ze względu na tradycję i doświadczenie. Po drugie, zorganizowanie wyborów listownych dla ludności w Bawarii, to troszkę co innego, niż takie przedsięwzięcie dla 30 milionów Polaków uprawnionych do głosowania. Nie mówiąc już o tych, którzy mieszkają po za granicami kraju, ich pomysłodawcy skreślili już chyba na wstępie – mówił dr Sześciło.

Gość "Analiz" TOK FM dodawał, że w Niemczech procedury w przypadku głosowania korespondencyjnego są przećwiczone od lat. – Chodziło tylko o rozciągnięcie tego na większą skalę. U nas bardziej odbyłoby się to na zasadzie pospolitego ruszenia. W kilka czy kilkanaście dni należałoby to przećwiczyć i każdego dobrze poinformować o sposobie głosowania. Żeby nie powtórzyły się sytuacje z pierwszego głosowania listownego, gdzie 6 procent takich głosów było nieważnych – tłumaczył ekspert.

Gość Agaty Kowalskiej podkreślał, że w Bawarii przed wyborami odbyła się też w miarę normalna kampania wyborcza. – U nas ona teraz po prostu się nie odbywa. To nie byłyby wybory w pełnym znaczeniu tego słowa. Ich przeprowadzenie w sposób rzetelny jest niewykonalne. Ale ma wrażenie, że nie chodzi o to, żeby one były rzetelne tylko, żeby je zrobić za wszelką cenę – podsumował dr Sześciło.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Wybory prezydenckie. PiS chce zrobić wybory listowne jak w Bawarii. Eksperci mówią: Sprawdzam
Zaloguj się
 • toryx

  Oceniono 2 razy 2

  Wg konstytucji głosowanie jest BEZPOŚREDNIE.Wybory korespondencyjne są nielegalne

 • zorro318

  Oceniono 8 razy 2

  A mnie dziwi brak komentarzy @szpung primo voto 2bxornot2b etc. a artykulow wyjatkowo duzo.. Nasiadowa na Nowogrodzkiej dawno skonczona, wiec albo brak przepisow wykonawczych co pisac, bo moga nie zaplacic albo przestali placic w ogole.

 • endrju1521

  Oceniono 5 razy 1

  Zgodnie z konstytucją, wybory mają być BEZPOŚREDNIE ! ! ! !

 • assass

  Oceniono 7 razy 1

  Nie denerwujcie się. Po prostu w dniu 10 maja (niedziela - sic!) rano każdy listonosz otrzyma na swojej poczcie torbę z 500 zamkniętymi kopertami a wieczorem ją przyniesie z powrotem. W kopercie będzie karteczka, na karteczce to:

  [x] Andrzej Duda

  I po głosowaniu korespondencyjnym.

 • szpung

  Oceniono 2 razy 0

  A to ciekawe, gdyz towarzysze swiata poko wielokrotnie naciskali na glosowanie korespondencyjne i to bez ogladania sie na 50 letnia bawarska tradycje. Zaiste interesujace

 • musa-kusa

  Oceniono 6 razy 0

  Nie da się zrobić? Oj tam, oj tam. Da się. Po prostu Poczta Polska przez tydzień nie będzie opróżniać skrzynek w Warszawie i większych miastach. Jak to mówią w Bawarii: "sicher ist sicher" :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX