Jarosław Kaczyński: "Zgodnie z konstytucją nie ma możliwości odłożenia wyborów". A co zrobi Jarosław Gowin?

Zgodnie z konstytucją wybory prezydenckie powinny odbyć się w tej chwili, chyba że zostałby wprowadzony stan nadzwyczajny, te warunki w tym momencie nie są spełniane - oświadczył w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo

Lider PiS w Programie Pierwszym Polskiego Radia był pytany o projekt ustawy dotyczący głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach prezydenckich, którym w piątek miałby zająć się Sejm.

Jarosław Kaczyński mówił, że "zupełnie nie może tego zrozumieć". - Ludzie, którzy do niedawna, a właściwie do dziś dnia nieustannie powołują się na konstytucję, noszą napisy "konstytucja", często posługują się konstytucją jako taką książeczką, którą się pokazuje innym, jednocześnie tej konstytucji całkowicie nie szanują. Zgodnie z konstytucją wybory powinny się w tej chwili odbyć, chyba że zostałby wprowadzony stan nadzwyczajny" - podkreślił szef PiS.

Zaznaczył, że aby taki stan wprowadzić, to zgodnie z konstytucją muszą być spełnione pewne warunki.
- Te warunki w tym momencie nie są spełniane, w związku z tym konstytucyjnie rzecz biorąc nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich w ogóle, a już w szczególności na rok - podkreślił Kaczyński.

Wybory korespondencyjne. Bezpieczne i nie do sfałszowania?

Jarosław Kaczyński deklarował, że wybory korespondencyjne są całkowicie bezpieczne zarówno dla głosujących, jak i organizujących. Pytany, czy jest przygotowany na zarzuty oszustw wyborczych, a nawet "krwi na rękach", szef PiS odpowiedział, że do takich zarzutów jest przyzwyczajony. - Ofiar nie będzie, bo wybory będą bezpieczne, a dzięki korespondencji i użyciu różnych oznaczeń sfałszowanie wyborów będzie bardzo trudne - deklarował.

Odnosząc się do sprzeciwu opozycji, stwierdził, że nie ma ona dobrych kandydatów, dlatego liczy na lepszy wynik wtedy, kiedy wybory przeprowadzane będą w centralnym momencie zmagań ze skutkami epidemii. - Mam oczywiście pełen szacunek dla wszystkich kandydatów, ale ci, którzy w tej chwili są, nie wydają się, mówię o opozycyjnych, szczególnie udani z punktu widzenia opozycji - stwierdził prezes PiS.  

Kaczyński przeprowadził również analizę motywacji, jakie mają stać za ideą przełożenia wyborów na za rok. - W tej chwili zaczyna się w świecie - a co za tym idzie także i w Polsce - ciężki kryzys ekonomiczny. I to takiego typu, jaki dotąd nie występował. Za rok będziemy pewnie w fazie takiej bardzo być może bolesnej walki z tym kryzysem - mówił. Wskazywał, że w czasie kryzysu zawsze są "jakieś pretensje do władzy". - Nawet jeżeli ta władza robi wszystko, co można, żeby kryzysowi i jego skutkom - także skutkom społecznym - zapobiegać. Krótko mówiąc, dzisiaj prawdopodobnie nasi przeciwnicy oceniają swoje szanse jako bardzo niewielkie, a uważają, że za rok będzie inaczej - podsumował Kaczyński. 

Wybory tylko korespondencyjne. Co zrobi Jarosław Gowin?

Prezes PiS był pytany również o stanowisko Jarosława Gowina, wicepremiera a jednocześnie szefa koalicyjnego Porozumienia, które wchodzi w skład Zjednoczonej Prawicy, tworzącej rząd. Gowin pytany o to, kiedy wybory prezydenckie powinny się odbyć, odpowiedział: "Wiem, kiedy nie mogą się odbyć. Nie mogą się odbyć w takim terminie, który by zagroził wzrostem liczby zachorowań. Czy wybory będą możliwe 10 maja? Na to pytanie można będzie uczciwie i odpowiedzialnie odpowiedzieć albo tuż przed, albo tuż po świętach".

- Mam nadzieję, że Jarosław Gowin pójdzie razem z obozem, do którego należy i dzięki któremu pełni wysoką funkcję państwową - stwierdził, komentując to stanowisko, Kaczyński. A sam Gowin jeszcze wczoraj po spotkaniu w siedzibie PiS deklarował, że o tym, czy jest porozumienie ws. zmiany formuły wyborów na całkowicie korespondencyjne, przekonamy się dziś. Obrady Sejmu zaplanowane są na godzinę 10. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Jarosław Kaczyński: Zgodnie z konstytucją nie ma możliwości odłożenia wyborów
Zaloguj się
 • realizmforte2

  Oceniono 1 raz 1

  W celu utrzymania władzy kaczystowskiej " nie ma możliwości odłożenia wyborów ". Z tego samego powodu , nie było też możliwości odłożenia uroczystości katyńskich i lądowania w Smoleńsku na brzozie. Prezes ma praktykę w taktyce trumiennej.
  Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości jaka była przyczyna katastrofy tupolewa ze setką ludzi na pokładzie ?

 • grzegorz.norman

  0

  Rozmowa z PiS nie ma sensu. Oni zmieniają znaczenia słów, zdań, zapisów prawa, Konstytucji, a nawet słowa papieża i Biblii. To są cyniczni mściciele za nie wiadomo co...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 0

  Przy okazji widac jakim gow... jest ten legislacyjny smiec zgnily owoc transformacji niczegio w nic. Ciekawe ze giewu przyznaje iz konstytucyjnie mamy pat. W ustawie zasadniczej mamy zapisy o wieku emerytalnym sedziow, ale po wizycie w calodowboweym towarzysze zapomnieli o tak podstawowej kwestii jak koniecznosc przelozenia wyborow.

 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 0

  Zgodnie z konstytucją, ten kapo di tutti kapi

  jest kapo zorganizowanej grupy przestępczej

  rządzącej swoim folwarkiem zwanym Polską ...

 • king1932

  Oceniono 6 razy 0

  Od kiedy to kaczyński przejmuje się konstyucją? Przecież na jego rozkaz towarzysze z pis wielokrotnie łamali ustawę zasadniczą.

 • rbik53

  Oceniono 5 razy -1

  .
  Polacy ! ! !
  Oszalały od żądzy władzy stary pierdzioch
  prze do niej po waszych trupach i cierpieniu.
  I was z waszym zdrowiem i waszymi bliskimi
  głęboko w swojej kaczej dooopie ma.
  A łobuz wie,
  że konstytucja pozwala na przesunięcie wyborów.
  Wystarczy tylko ogłosić stan klęski.
  Kaczyńskim powinien się zająć psychiatra albo prokurator.
  .

 • rbik53

  Oceniono 5 razy -1

  .
  Polacy ! ! !
  Wasze zdrowie, wasze cierpienie i wasze trupy
  stary, ogłupiały od rządzy władzy pierdzioch
  ma głęboko w swojej kaczej doopie.
  Doskonale łobuz wie,
  że konstytucja pozwala na przesunięcie wyborów.
  Wystarczy tylko
  ogłosić stan klęski..
  .

  droga do władzy.
  Konstytucja, łobuz

 • varranzcomodo242

  Oceniono 5 razy -1

  "Konstytucja to taka mała książeczka, jak może być suwerenem?" J. Kaczyński

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX