Andrzej Duda prezydentem do 2022 roku? Jarosław Gowin: Wybory nie mogą się odbyć 10 maja

Wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć - stwierdził na konferencji prasowej Jarosław Gowin. Dodał, że jego zdaniem bezpiecznym terminem jest przesunięcie ich o dwa lata, a to - jak mówił - jest to możliwe tylko poprzez zmianę konstytucji. - I dzisiaj my posłowie Porozumienia taki projekt przedstawiamy - mówił szef Porozumienia.
Zobacz wideo

Z propozycji Jarosława Gowina wynika, że kadencja Andrzeja Dudy miałaby potrwać w sumie siedem lat - do 2022 r. Po zakończeniu kadencji prezydent nie mógłby się ubiegać o reelekcję. Zdaniem szefa Porozumienia, to wymagałoby zmiany konstytucji, która określa kadencję prezydenta. 

Takiej zmiany nie dałoby się wprowadzić bez opozycji. Do zmiany konstytucji potrzeba większości 2/3 głosów. Warto przypomnieć, że opozycja ma większość w Senacie.

Gowin zaapelował do polityków koalicji Zjednoczonej Prawicy o poparcie tej inicjatywy. Jak przekonywał, koalicja rządząca powinna nadal funkcjonować. - Apeluję do posłów wszystkich klubów o podpisy pod projektem zmian w konstytucji - dodał wicepremier, zwracając się również do opozycji. 

Kiedy wybory prezydenckie?

W Polsce trwa spór polityczny o to, czy wybory prezydenckie, zaplanowane na 10 maja, powinny się odbyć mimo trwającej epidemii koronawirusa. Takie stanowisko prezentuje prezes PiS. Jarosław Kaczyński mówił dziś, że wybory 10 maja przeprowadzone w pełni korespondencyjnie będą bezpiecznie dla zdrowia i bardzo trudne do sfałszowania.

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom. Potem jednak pomysł ten zmieniono - wybory miałyby się odbywać wyłącznie korespondencyjnie, a lokale wyborcze pozostałyby zamknięte. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiada jest jednak koalicjant PiS, Porozumienie Jarosława Gowina. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (12)
Andrzej Duda prezydentem do 2022 roku? W obozie rządzącym nowa propozycja dotycząca wyborów
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 4 razy 2

  A maseczek i rękawiczek nie możecie ludziom przesłać korespondencyjnie?
  To byłoby trudne do sfałszowania i utwierdziło obywateli, że jednak rząd nie jest taki całkiem do dudy.

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 2

  A może lepiej przedłużyć kadencję prezydenta do czasu, aż prezes uzna inaczej ?Przecież to również jest proste. Jedno nocne głosowanie...

 • endrju1521

  Oceniono 8 razy 2

  Trybunał przyłębski przystawi pieczęć

  i będzie wszystko zgodnie z "prawem".

 • zbag19

  Oceniono 3 razy 1

  Żyję już 75 lat ale mimo wielu doświadczeń z różnych okresów Polski - szokuje mnie to - w kraju pandemia, rząd nie radzi sobie ani w zakresie medycznym ani gospodarczym, liczba zachorować rośnie, firmy upadają, administracja państwowa nie wydolna a I sekretarz partii wraz z biurem politycznym koncentrują się na jednym: JAK UTRZYMAĆ PEŁNIĘ WŁADZY możliwie jak najdłużej .

 • przyganiacz

  Oceniono 3 razy 1

  Andrzej Duda prezydentem do 2022 roku? Jarosław Gowin: Wybory nie mogą się odbyć 10 maja

  To że wybory nie mogą się odbyć 10 maja nie może przesądzać, ze taki bałwan ma być prezydentem jeszcze dwa lata...

 • stef0909

  Oceniono 7 razy 1

  Czy Jarki to zwykłe jełopy ???? tylko się pytam i mam na myśli 2 durni!

 • kap_jeden

  Oceniono 9 razy 1

  k..wa, jest pandemia a dla PiS i jego popłuczyn najważniejsze jest by zostać był przy korycie, rzygać się chce....

 • henrykxx56

  0

  To prezydent PIS i Kaczyńskiego a nie Polaków. I do puki będzie jako prezydent to go Polacy nie będą szanować bo to człowiek bez ambicji i honoru to kogo tu szanować. Na pewno nie takiego który jest pajacem w rękach Kaczyńskiego.

 • ostjan

  Oceniono 5 razy -1

  Znowu chcą nas wykiwać. :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX