"Jarosław Kaczyński przedstawia się jako osoba, która w nosie ma życie człowieka"

- Żądza władzy odebrała politykom Zjednoczonej Prawicy nie tylko rozsądek. Zaburzyła im całkowicie postrzeganie świata - stwierdziła w programie Wybory w TOK-u posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.
Zobacz wideo

Wybory prezydenckie były jednym z tematów sobotniego programu Wybory w TOK-u prowadzonego przez Dominikę Wielowieyską. Dziennikarka przypomniała, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński nieustannie dąży do tego, by głosowanie odbyło się 10 maja. W piątek klub PiS złożył w Sejmie autopoprawkę zakładającą głosowanie wyłącznie drogą korespondencyjną. Jeżeli te wybory rzeczywiście się odbędą - czy opozycja wycofa swoich kandydatów, by nie narażać ich wyborców na zakażenie koronawirusem? 

- Wątpię, żeby kandydaci opozycji zakładali, że poddają się walkowerem - stwierdził przedstawiciel Koalicji Polskiej Władysław Teofil Bartoszewski. Polityk podkreślił, że gdyby tak się stało - na polu walki zostałby jedynie Andrzej Duda wraz z kilkoma innymi "mało znanymi osobami, którym udało się zebrać w sposób zadziwiający ponad 100 tysięcy podpisów". Zdaniem Bartoszewskiego, do wyborów 10 maja "po prostu nie można doprowadzić". - Jeśli Porozumienie poprze opozycję, to te wybory się nie odbędą, wszystko zależy od pana Jarosława Gowina - powiedział gość TOK FM.

Przypomnijmy, szef Porozumienia przekonuje, że jest przeciwny wyborom 10 maja. W piątek zaproponował całej klasie politycznej zmianę konstytucji, która zakładałaby wydłużenie kadencji Andrzeja Dudy jeszcze o 2 lata i przeprowadzenie wyborów w 2022 roku. Kluby opozycyjne są przeciwne takiemu rozwiązaniu. 

Zdaniem Jana Strzeżka z zarządu Porozumienia, sprawa nie jest przesądzona. Radny zapowiedział, że Jarosław Gowin w weekend ma jeszcze prowadzić rozmowy z liderami opozycji. - Jestem przekonany, że opozycja, koniec końców, zauważy, że to jest najlepsze rozwiązanie i że poczekamy z wyborami, aż sytuacja będzie całkiem bezpieczna - stwierdził.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Mucha powiedziała wprost: "Propozycja Gowina jest bezsensowna". W jej opinii, ma ona "wyłącznie załatwić interesy" szefa Porozumienia, który "jednoznacznie powiedział wcześniej, że nie poprze poprawki dotyczącej głosowania korespondencyjnego i teraz próbuje jakoś wyjść z twarzą z tej sytuacji". - Zapomnijmy o tym, bo to jest niepoważne - uznała posłanka. 

W podobnym tonie wypowiadała się Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. - Po pierwsze, Lewica nigdy się nie zgodzi na zmianę konstytucji na jakiekolwiek zawołanie polityczne. (...) Po drugie, Lewica nie zgodzi się też na zmiany w Kodeksie wyborczym - stwierdziła posłanka. W ostrych słowach oceniła też działanie samego prezes PiS. - Jarosław Kaczyński przedstawia się jako osoba, która w nosie ma życie człowieka. Żądza władzy odebrała politykom Zjednoczonej Prawicy nie tylko rozsądek. Zaburzyła im całkowicie postrzeganie świata. Jeśli ktoś myśli tylko o tym, by za wszelką cenę, po trupach, doprowadzić do wyborów 10 maja, to znaczy, że człowiek jest dla niego nieważny - komentowała Scheuring-Wielgus.

Odnośnie do tego, jak powinni zachować się teraz kandydaci opozycji na prezydenta, posłanka Lewicy stwierdziła, że "nie powinni składać broni". Zaznaczyła jednak, że Robert Biedroń (kandydat Lewicy) cały czas prowadzi rozmowy z innymi kandydatami opozycji i "jakieś decyzje będą na pewno podejmowane". 

Jan Strzeżek z Porozumienia zastrzegł na koniec, iż ma nadzieję, że jego partia "przekona partnerów z Prawa i Sprawiedliwości" do tego, żeby jakimś trybem przełożyć wybory w trosce o zdrowie i życie ludzi". Dopytywany przez redaktor Wielowieyską, czy jeżeli tak się nie stanie partia Gowina opuści koalicję rządzącą, odparł: "Takie rozmowy się na razie nie toczą. Przekonujemy naszych partnerów do tego, żeby wybory się nie odbyły".

Całego programu Wybory w TOK-u możesz posłuchać w formie podcastu w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (362)
Wybory prezydenckie. "Jarosław Kaczyński przedstawia się jako osoba, która w nosie ma życie człowieka"
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 58 razy 50

  Mściwy frustrat, który niczego wartościowego w życiu nie osiągnął, u progu do wieczności obdarował się władzą nieograniczoną. Zazdrości tym, którzy mają rodziny, pasje, osiągnięcia naukowe czy sportowe, mają przyjaciół i przyjemne plany na przyszłość. On ma władzę, ale nie ma nic wartościowego. Każdy, wypełniający obecnie polecenia zwykłego posła i piejący hymny na jego cześć będzie się wypierał swoich udziałów w tej demolce kraju, jaka ma miejsce, gdy tylko prezesia pozycja się zachwieje lub gdy śmierć zapuka do zabarykadowanych drzwi..

 • rozterka47

  Oceniono 50 razy 42

  Dlaczego w kościołach będzie mogło być do 50 osób a w kinach nie , na rowerze nie , na skwerze nie ?
  Dlaczego w lokalach usługowych nie może być ograniczona liczba ludzi w zależności od powierzchni , przy założeniu dezynfekcji rąk przy wejściu i codziennej dezynfekcji blatów i stołów ?
  A sklepy przemysłowe , czy kupienie butów lub czajnika grozi koronawirusem ?

  Ktoś tu Polaków w konia robi .

 • zbag19

  Oceniono 42 razy 36

  stary, zgorzkniały, samotny człowiek, bez rodziny o której chce i musi myśleć, bez dzieci i wnuków, o których przyszłość chciałby się troszczyć - co mu pozostało - jedyny cel to satysfakcja z władzy, z poruszania bezwolnymi, pionkami, które nie mają twarzy, których wola jest jego wolą. I te pionki muszą zapewnić jemy pełnię władzy aż do śmierci - za to im płaci (z naszych pieniędzy).

 • c.t.k

  Oceniono 36 razy 28

  Ch*j z nim. Zacznijcie pisać o nim w Plotku, jako o politycznym, k*rwa, celebrycie. Jarek bez makijażu, Jarek z Rozenek, Jarek w nowej sukience na Hawajach, Jarek tuż po przebudzeniu

 • bogucjusz

  Oceniono 33 razy 23

  Słuchaj, kaczy gnomie, 10 lat temu upchnąłeś ponad 90 osób do Tupolewa. Rezultat znamy. Ale tobie mało, teraz upierając się na wybory chcesz do podobnego Tupolewa wepchnąć cały naród. Nic z tego! Sp... dziadu do tego Tupolewa ze swoją bandą. Lećcie sami, Adrian z wami! Zmieścicie się śmiało!

 • student_zebrak

  Oceniono 30 razy 22

  kuternoga usiluje zagluszyc wewnetrzny glos, przypominajacy mu, co zrobil 10 lat temu. Usiluje przerzucic wine na innych, ale zdaje sobie sprawe ze zdechnie w nieslawie.

 • kolo41

  Oceniono 25 razy 19

  Już raz wysłał 96 Polakow na śmierć, teraz po prostu idzie na całość

 • zgryz3

  Oceniono 26 razy 18

  Targować się z barbarzyńcami i terrorystami o to, czy w sytuacji wielkiego REALNEGO, a nie hipotetycznego, zagrożenia ważniejsze jest życie i zdrowie obywateli czy polityczne gierki pisowatych złoczyńców, którzy chwilę temu ze wsparciem antychrześcijańskiego Kościoła mówili, że wola suwerena jest ponad papierowym prawem?! Ludzie, czy my żyjemy w Europie w XXI wieku, w dzikim kaczystanie na drzewach?! Won, kacza zarazo!

 • kukunapniu

  Oceniono 24 razy 18

  bo to ten sam typ z z którego powstali tacy jak Hitler i Stalin,
  gdyby się urodził 100 lat temu mógł by ich zastapić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX