Gowin tłumaczy, dlaczego nie ma stanu klęski żywiołowej. "Budżet stać na to przez może trzy miesiące"

TVN 24 opublikował nagranie rozmowy wiceministra Jarosława Gowina z polskimi samorządowcami. Tłumaczy na nim, że Polski nie stać na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.
Zobacz wideo

Dziennikarze TVN24 i tvn24.pl opublikowali treść telekonferencji, jaką w środę odbyli prezydenci miast należących do Związku Miast Polskich z wicepremierem Jarosławem Gowinem.

Mowa była m.in. o tym, dlaczego rząd nie wprowadza stanu klęski żywiołowej. To rozwiązanie popierane przez opozycję pozwoliłoby przełożyć termin wyborów prezydenckich. Wicepremier argumentował, że stan klęski żywiołowej zobowiązuje państwo do pokrycia strat przedsiębiorców. - Być może polski budżet stać jest na to przez jeden, dwa, może trzy miesiące. Ale na pewno nie dłużej - stwierdza na nagraniu Jarosław Gowin.

Wicepremier mówił też, że szczyt zakażeń w Polsce może przypaść na przełom maja i czerwca. Dodał też, że epidemia potrwa do jesieni lub jesienią powróci. 

Posłowie PiS złożyli w Sejmie pod koniec marca projekt ustawy, zgodnie z którym zaplanowane na 10 maja wybory odbyłyby się na drodze głosowania korespondencyjnego. 

Organizacji wyborów w tym terminie sprzeciwia się Jarosław Gowin, lider Porozumienia - koalicjanta PiS. Proponuje zmianę w konstytucji, polegającą na przedłużeniu kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata bez prawa do ponownego kandydowania.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Gowin tłumaczy, dlaczego nie ma stanu klęski żywiołowej. "Budżet stać na to przez może trzy miesiące"
Zaloguj się
 • rzydeta

  Oceniono 2 razy 2

  Co ten cymbał bredzi? Przecież jeszcze 2-3 tygodnie temu nazad pobierający pensję prezesa NBP sponsor pań o aparycji TIR-ówek wrzeszczał, że ma "nieprzebraną ilość pieniędzy". Przez te parę tygodni PiS-dzielstwo zdążyło to wszystko rozkraść?

 • kap_jeden

  Oceniono 2 razy 2

  łże, ale cóż ma zrobić :)

 • king1932

  Oceniono 6 razy 2

  Wstaliśmy z kolan - według PiS. Brednie morawieckiego o programach i inwestycjach na miliardy pln. I co? Król jest nagi. To jest kartonowa republika PiS. Gowin chyba pierwszy raz w życiu powiedział prawdę. Tak wybrali Polacy i to mają.

 • eski57

  Oceniono 6 razy 2

  Politycy partii Jarosława Gowina twierdzą, że nie można wprowadzić stanu klęski żywiołowej, bo państwo zbankrutuje - rzekomo będzie musiało wypłacić firmom gigantyczne odszkodowania. Prof. Ewa Łętowska: To blef, szwindel, interesowna manipulacja, by obrzydzić stan klęski żywiołowej. Nie ma szans na tak duże odszkodowania
  Prof. Łętowska: To blef, że grożą giganty

 • marudna.maruda

  Oceniono 6 razy 2

  Niemożliwe! Przecież państwo funkcjonuje znakomicie. Stać nas na rozdawanie pięćsetek, trzynastek, czternastek, na nagradzanie wybitnych urzędników państwowych, na powietrzne taksówki i wieże, na utrzymywanie Rydzyka i innych przewielebnych. Rozumiem, że standard życia Gowina może ucierpieć, ale to mu prezes wynagrodzi, przecież grają do tej samej bramki.

 • zb.wo

  Oceniono 1 raz 1

  Powiedział wprost: Polska jest bankrutem. Wszyscy wiemy, dlaczego. Oczywiście państwo i tak zbankrutuje, ale pociągnie za sobą na dno więcej Polaków. Niemniej władzy nie odda. Po dobroci. Stetryczały psychopata do tego nie dopuści. On ma nas za idiotów. Gra wciąż w konsolową grę o dwóch takich, co ukradli księżyc. Brata swoimi gierkami załatwił, więc dlaczego miałby się nami martwić?

 • villk

  Oceniono 1 raz 1

  Kaczyński gdzie kasa? oddaj pieniądze . podobno jak twierdzisz mamy zrównoważony budżet, podobno wszystko jest oki , jeszcze w styczniu tak twierdziłeś.. to co UKRADŁEŚ? ODDAJ SZMAL! A nie piernicz o wyborach !

  h ttps://villk308488492.wordpress.com/2020/04/05/kaczynski-oddaj-kase-a-nie-piernicz-o-wyborach

 • geoboss

  Oceniono 1 raz 1

  Kaczyści, bądźcie uczciwi, czytajcie Konstytucję! Jej art. 288 ust. 4 mówi, że ustawą określa się zakres i wielkościowy odszkodowań. To mogą być symboliczne kwoty... Państwo nie zbankrutuje, a zapewniona będzie ciągłość władzy!

 • xt-s

  Oceniono 5 razy 1

  Pogratulo0wać Gowinowi! Jeśli państwa nie stać na wprowedzenie konstytucyjnego mechanizmu, to odbiera ludziom prawa obywatelskie nie płacąc. A to, czy ich stać na zawieszenie działalności na pół roku i pokrywanie tego ze swojej kieszeni, to już państwa nie obchodzi. Prawa obywatelskie im odbierzemy zwykłą ustawą albo rozporządzeniem, czy wręcz zarządzeniem o zakazie wchodzenia do lasu, najlepiej na zawsze - bo i niby dlaczego mielibyśmy im pozwolić wychodzić z domów za pół roku?

  Nauczmy się też na przyszłość: państwo chachmęci z prawem tak, żeby nie płacić. Załóżmy więc sobie nasze konta na Kajmanach, unikajmy wszelkich podatków i nigdy nie płaćmy ani grosza. Albo grosze w ramach tarczy antykryzysowej, jaką sobie wymyślimy,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX