Jak zachowa się Jarosław Gowin? Prof. Ewa Marciniak kreśli dwa możliwe scenariusze

Według prof. Ewy Marciniak z UW Jarosław Gowin ma do wyboru dwie drogi: albo ukorzy się przed Jarosławem Kaczyński, albo "utrzyma swoją postawę". Obie będą miały jednak daleko idące konsekwencje. - Bo nie tylko na teraz, nie tylko krótkotrwałe, ale mogą reorganizować scenę polityczną, włącznie z potencjalnymi przyśpieszonymi wyborami parlamentarnymi - oceniła w TOK FM politolożka.
Zobacz wideo

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym zaplanowane na 10 maja wybory odbyłyby się wyłącznie na drodze głosowania korespondencyjnego. Organizacji wyborów w tym terminie sprzeciwia się jednak Jarosław Gowin, lider Porozumienia - koalicjanta PiS. Proponuje zmianę w konstytucji, polegającą na przedłużeniu kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata bez prawa do ponownego kandydowania. Na wznowionym w poniedziałek (6 kwietnia) posiedzeniu Sejmu, posłowie mają podjąć decyzję w sprawie głosowania korespondencyjnego. 

Sytuację w obozie władzy komentowała w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u prof. Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego. - Sądzę, że obóz Zjednoczonej Prawicy ma kłopot. Często zapominamy, że rząd jest koalicyjny, bo przynajmniej pierwsza kadencja była czasem, który pokazywał spójność działań, wizerunku, a potencjalne napięcia były dość mocno ukrywane - przypomniała. 

Jak stwierdziła, "dzisiaj widzimy, że jest inaczej". W jej ocenie wicepremier Jarosław Gowin stawia na "swoiście pojmowaną samodzielność polityczną". - Swoiście pojmowaną, bo samodzielny politycznie do końca być nie może, jako szef partii, która ma 18 parlamentarzystów. Więc to jest za mało, żeby rzeczywiście tę pełną samodzielność uzyskiwać. Natomiast chyba ma jakieś cele polityczne i pokazuje siebie jako polityka, który w sposób jawny może, mówiąc tak kolokwialnie, postawić się Jarosławowi Kaczyńskiemu - oceniła. 

Wybory prezydenckie 2020. Co zrobi Jarosław Gowin?

Według politolożki możliwe są obecnie dwa scenariusze. - Albo Jarosław Gowin utrzyma swoją postawę, czyli konsekwentnie będzie promował siebie jako osobę, która rozwiązania konstytucyjne proponuje lub - mówiąc również kolokwialnie - ukorzy się przed Jarosławem Kaczyńskim i prawdopodobnie to nastąpi dzisiaj - stwierdziła.  Rozmówczyni Piotra Maślaka zaznaczyła, że konsekwencje obu scenariuszy są daleko idące. - Bo nie tylko na teraz, nie tylko krótkotrwałe, ale mogą reorganizować scenę polityczną, włącznie z potencjalnymi przyśpieszonymi wyborami parlamentarnymi. Bo 18 posłów mniej Zjednoczonej Prawicy równa się utracie większości parlamentarnej - przypomniała. 

Według informacji Onetu między Kaczyńskim a Gowinem może dojść do kompromisu. "W jednym z wariantów Gowin miałby poprzeć proponowane przez PiS głosowanie korespondencyjne, ale jako ogólną formułę wyborów, bez przesądzania, że głosowanie prezydenckie odbędzie się 10 maja" - informuje portal.

Jarosław Gowin odejdzie z rządu?

Wicemarszałek Sejmu z PSL Piotr Zgorzelski w Poranku Radia TOK FM ocenił z kolei, że głosowanie nad poprawką PiS, zakładającą wyłącznie głosowanie korespondencyjne... niekoniecznie się dzisiaj odbędzie. Jego zdaniem obrady Sejmu zostały przesunięte z soboty na poniedziałek po to, by PiS miał czas na zgromadzenie większości parlamentarnej wokół swojego pomysłu. - Czy tak się stanie (uzyskać większość - red.) trudno powiedzieć. Moim zdaniem, ale także wsłuchując się i obserwując wypowiedzi pana premiera Gowina, jednak do tego głosowania nie dojdzie - przekonywał gość Dominiki Wielowieyskiej. 

Zgorzelski stwierdził również, że możliwe jest odejście z rządu Jarosława Gowina. - Z pewnością nie należy już do grona pupilów pana Jarosława Kaczyńskiego, bo znając historię polityczną pana prezesa, wiemy, że on takich zniewag nie zapomina. I prędzej czy później pan Jarosław Gowin za to zapłaci - stwierdził wicemarszałek oraz zaznaczył, że czas od soboty do poniedziałku był potrzebny partii rządzącej na zbudowanie większości poza posłami Porozumienia. - Moim zdaniem dzisiaj do godziny 12 się to nie uda i ta propozycja nie będzie głosowana. Ale mogę się mylić - podsumował. 

Całej rozmowy posłuchasz wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM