Sejm nie zajmie się dziś głosowaniem korespondencyjnym. Wniosek PiS przepadł

Sejm nie wprowadził do porządku obrad projektu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich.
Zobacz wideo

Większość rządząca nie zdołała wprowadzić do porządku obrad Sejmu projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącego głosowania korespondencyjnego. Za i przeciw głosowała taka sama liczba posłów: 228. Trzech posłów wstrzymało się od głosu. PiS nie zdobył więc wymaganej większości.

Kto jak głosował?

W głosowaniu wzięło udział łącznie 459 posłów (w tym 235 z PiS, 134 z KO, 49 z Lewicy, 30 z Koalicji Polskiej, 11 z Konfederacji i jeden poseł niezależny).

"Za" wniosek o wprowadzenie projektu PiS do porządku obrad zagłosowało 234 posłów tej partii i nikt poza PiS. 

Przeciwko była natomiast cała opozycja, a także trzech posłów Zjednoczonej Prawicy: Wojciech Maksymowicz (Porozumienie), Michał Wypij (Porozumienie) i Grzegorz Puda (PiS).

Wstrzymali się natomiast Jarosław Gowin, Iwona Michałek i Magdalena Sroka (wszyscy z Porozumienia). W głosowaniu nie brał udział poseł Andrzej Kryj.

Opozycja na przegrane dla Prawa i Sprawiedliwości zareagowała brawami. - Dzisiaj nie dopuściliśmy do tego, aby igrać życiem i zdrowiem Polaków, dzisiaj pokazaliśmy, że zwycięstwo z PiS jest możliwe - stwierdził po głosowaniu Borys Budka, szef Platformy Obywatelskiej.

Będzie ponowne głosowanie?

Może się jednak okazać, że radość opozycji była przedwczesna. Poseł Kryj z Prawa i Sprawiedliwości, który - zgodnie z informacją na stronie Sejmu - nie brał udziału w głosowaniu - podał, że w głosowaniu udział brał i był "za". Domaga się reasumpcji głosowania. 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła przerwę w obradach - początkowo do wtorku (7 kwietnia), do godziny 15. Po chwili okazało się jednak, że Sejm wznowi obrady jeszcze w poniedziałek o 15, a marszałek Witek - jak powiedział wicemarszałek Piotr Zgorzelski (PSL) "pomyliła się". Ostatecznie, po kilkudziesięciu minutach Centrum Informacyjne Sejmu podało, że posiedzenie zostanie wznowione o godzinie 18.30. 

>> Czytaj relację z posiedzenia Sejmu << 

Posłowie PiS w ubiegły wtorek złożyli projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

Następnie, posłowie PiS złożyli do projektu autopoprawkę, która zakłada, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie korespondencyjne będzie jedynym sposobem oddania głosu. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów.

DOSTĘP PREMIUM