Szczeciński radny PiS Bartłomiej Sochański wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Sejm wybrał Bartłomieja Sochańskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, w miejsce zmarłego w końcu stycznia sędziego Grzegorza Jędrejka. Opozycja była przeciwna tej kandydaturze, zarzucając Sochańskiemu związanie z Prawem i Sprawiedliwością. To szczeciński radny tej partii.
Zobacz wideo

Za wyborem Bartłomieja Sochańskiego głosowało 234 posłów, 223 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Kandydatura szczecińskiego adwokata została zgłoszona przez klub Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej w poniedziałek także sejmowa Komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Sochańskiego.

W krótkiej debacie przed wyborem przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Konfederacji negatywnie ocenili kandydaturę i czas wyboru nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. - W tym samym czasie, kiedy cały świat walczy z epidemią koronawirusa, PiS zajmuje się obsadzaniem posad i stanowisk w instytucji, która kiedyś była Trybunałem Konstytucyjnym - mówiła w imieniu klubu KO posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz. - Co wyróżnia pana Sochańskiego? Może wiedza prawnicza? Otóż nie, za to na pewno wyróżnia go legitymacja partyjna PiS - dodała.

Do tych argumentów na mównicy sejmowej obniósł się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zarzuty opozycji nazwał "niebywałą demagogią". Zwrócił uwagę, że Sochański jest przedstawicielem PiS "w takim samym znaczeniu, w jakim przedstawicielami innych partii, a w szczególności PO, byli wszyscy sędziowie TK w poprzedniej kadencji". - Dokładnie było tak, na tym polega właśnie ta demagogia - dodał Kaczyński.

Kim jest Bartłomiej Sochański?

Bartłomiej Sochański to szczeciński radny Prawa i Sprawiedliwości i były prezydent Szczecina (w latach 1994-1998, kiedy działał w Unii Wolności). Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", od kilku lat jest wiernym człowiekiem partii Jarosława Kaczyńskiego, a w 2017 roku złożył słynny donos do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na protestujących w Sejmie posłów opozycji, nazywając ich grupą przestępczą.

Bartłomiej Sochański jest sekretarzem też rady nadzorczej w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. 

Nowy sędzia TK ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od blisko czterdziestu lat jest prawnikiem - najpierw radcą prawnym, później adwokatem. W latach 80. był działaczem NSZZ Solidarność, doradcą podziemnych struktur związkowych i obrońcą w procesach politycznych. Specjalizuje się w prawach człowieka, prawie europejskim i prawie karnym gospodarczym. Jak przekazano w informacji o kandydacie, był on m.in. jednym z pełnomocników rodzin katyńskich w sporze z Federacją Rosyjską przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nowy sędzia TK złoży ślubowanie wobec prezydenta w terminie 30 dni od wyboru. 

DOSTĘP PREMIUM