Sejm przyj±³ drugi projekt PiS ws. g³osowania korespondencyjnego

Sejm uchwali³ w poniedzia³ek ustawê, zgodnie z któr± wybory prezydenckie w 2020 r. zostan± przeprowadzone wy³±cznie w drodze g³osowania korespondencyjnego. Przepisy stanowi± te¿, ¿e w stanie epidemii, marsza³ek Sejmu mo¿e zarz±dziæ zmianê terminu wyborów, okre¶lonego wcze¶niej w postanowieniu.
Zobacz wideo

Projekt ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarz±dzonych w 2020 roku klub PiS z³o¿y³ w poniedzia³ek po po³udniu.

Gowin nie wzi±³ udzia³u w g³osowaniu

Wieczorem Sejm ustawê uchwali³. Za przyjêciem ustawy - z trzema poprawkami PiS - opowiedzia³o siê 230 pos³ów, 226 by³o przeciw, a 2 wstrzyma³o siê od g³osu. Ustawê popar³o 230 pos³ów PiS. Przeciwko zag³osowa³y kluby: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL-Kukiz'15, ko³o Konfederacji, jeden pose³ niezrzeszony oraz dwóch pos³ów zasiadaj±cych w klubie PiS, a wywodz±cych siê z Porozumienia Jaros³awa Gowina: Wojciech Maksymowicz oraz Micha³ Wypij. Wstrzyma³y siê od g³osu zasiadaj±ce w klubie PiS, a wywodz±ce siê z Porozumienia pos³anki: Iwona Micha³ek oraz Magdalena Sroka. W g³osowaniu nie wziêli udzia³u lider Porozumienia Jaros³aw Gowin oraz pose³ KO Krystyna Skowroñska.

nn jkjj

Teraz ustawa trafi do Senatu. Zgodnie z konstytucj±, Senat w ci±gu 30 dni od dnia przekazania ustawy mo¿e j± przyj±æ bez zmian, uchwaliæ poprawki albo uchwaliæ odrzucenie jej w ca³o¶ci.

Co zawiera ustawa?

Ustawa zak³ada, ¿e wybory prezydenckie w 2020 r. zostan± przeprowadzone wy³±cznie w drodze g³osowania korespondencyjnego. To samo rozwi±zanie bêdzie mia³o zastosowanie w drugiej turze wyborów. G³osowanie bêdzie odbywaæ siê bez przerwy od godziny 6 do godziny 20. W tych godzinach wyborcy - samodzielnie lub za po¶rednictwem innej osoby - bêd± musieli umie¶ciæ kopertê zwrotn± (z kart± do g³osowania oraz podpisanym o¶wiadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu g³osu) w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widniej± w spisie wyborców.

Przepisy stanowi± te¿, ¿e w stanie epidemii, marsza³ek Sejmu mo¿e zarz±dziæ zmianê terminu wyborów, okre¶lonego wcze¶niej w postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta okre¶lony przez marsza³ka Sejmu musi odpowiadaæ terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta okre¶lonym w konstytucji.

Konstytucja stanowi, ¿e wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarz±dza Marsza³ek Sejmu na dzieñ przypadaj±cy nie wcze¶niej ni¿ na 100 dni i nie pó¼niej ni¿ na 75 dni przed up³ywem kadencji urzêduj±cego Prezydenta Rzeczypospolitej. 100 dni przed up³ywem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 r., 75 dni przed up³ywem kadencji to sobota 23 maja. Oznacza to, ¿e wybory prezydenckie mog± odbyæ siê w jedn± z niedziel maja: 3, 10, 17.

Zgodnie z ustaw±, operator pocztowy obowi±zany do ¶wiadczenia us³ug powszechnych - w terminie przypadaj±cym od 7 dni do dnia przypadaj±cego przez dniem wyborów - dorêczy pakiet wyborczy bezpo¶rednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy na adres wskazany w spisie wyborców.

Jak ma wygl±daæ g³osowanie korespondencyjne

Ustawa okre¶la te¿ sposób oddawania g³osów w wyborach prezydenckich. Wyborca po wype³nieniu karty do g³osowania wk³ada j± do koperty na kartê do g³osowania, któr± zakleja, a nastêpnie kopertê tê wk³ada do koperty zwrotnej ³±cznie z podpisanym o¶wiadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu g³osu i umieszcza j±, sam lub za po¶rednictwem innej osoby, nie wcze¶niej ni¿ o godzinie 6.00 i nie pó¼niej ni¿ do godziny 20.00 w dniu g³osowania, w specjalnie przygotowanej do tego celu nadawczej skrzynce pocztowej na terenie gminy, w której widnieje w spisie wyborców, za¶ wyborcy g³osuj±cy w Warszawie - na terenie dzielnicy, w której widniej± w rejestrze wyborców.

Wymagania, jakim powinna odpowiadaæ nadawcza skrzynka pocztowa przygotowana do umieszczenia koperty zwrotnej okre¶la w rozporz±dzeniu minister ds. aktywów pañstwowych, maj±c na wzglêdzie odpowiednie zabezpieczenie skrzynek nadawczych, w szczególno¶ci w celu zagwarantowania g³osowania w sposób tajny.

Koperty zwrotne s± dostarczane przez operatora pocztowego do gminnej obwodowej komisji wyborczej w dniu wyborów sukcesywnie od rozpoczêcia g³osowania do godziny 23.00.

"Operator pocztowy obowi±zany do ¶wiadczenia us³ug powszechnych w czasie wykonywania zadañ, o których mowa w niniejszej ustawie, zwolniony jest z obowi±zku ¶wiadczenia innych us³ug pocztowych" - g³osi ustawa.

Zgodnie z ustaw±, w wyborach prezydenckich w 2020 r. w ka¿dej gminie - zamiast obwodowych komisji wyborczych - tworzy siê gminn± obwodow± komisjê wyborcz± w³a¶ciw± dla wszystkich obwodów utworzonych na obszarze danej gminy. W Warszawie, gminn± obwodow± komisjê wyborcz± tworzy siê odrêbnie dla ka¿dej dzielnicy.

Poprawki do ustawy

Jedna z przyjêtych poprawek zmniejsza katalog czynów podlegaj±cych karze pozbawienia wolno¶ci do lat 3. Kara ta bêdzie groziæ osobie, która kradnie kartê do g³osowania lub o¶wiadczenie o osobistym i tajnym oddaniu g³osu. Tej samej karze podlega osoba, która umieszcza w skrzynce pocztowej przygotowanej do umieszczenia koperty zwrotnej przerobion± lub podrobion± kartê do g³osowania lub o¶wiadczenie o osobistym i tajnym oddaniu g³osu.

W pierwotnej wersji projektu kara do 3 lat pozbawienia wolno¶ci grozi³a tak¿e za: niszczenie, uszkadzanie, ukrywanie, przerabianie i podrabianie karty do g³osowania.

Inna poprawka PiS zak³ada, ¿e do zamówieñ na us³ugi lub dostawy niezbêdne do przeprowadzenia g³osowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 r. nie stosuje siê przepisów ustawy Prawo zamówieñ publicznych.

DOSTÊP PREMIUM

TOK FM PREMIUM