W Sejmie złożono projekt zmiany konstytucji. Chodzi o wydłużenie kadencji prezydenta
Grupa posłów klubu PiS złożyła w poniedziałek (6 kwietnia) w Sejmie projekt zmiany Konstytucji RP. Chodzi o przedłużenie kadencji prezydenta do siedmiu lat. Jak czytamy w projekcie, zmiany obowiązywałyby również obecnie sprawującego tę funkcję Andrzeja Dudę.
Wybory prezydenckie 2020. Projekt wydłużenia kadencji
"W Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku w art. 127 ust. 2 otrzymuje brzmienie 'Prezydent Rzeczpospolitej jest wybierany na jedną siedmioletnią kadencję'" - czytamy w projekcie.
Przepis ma mieć zastosowanie do kadencji urzędującego prezydenta, a zarządzone przed wejściem w życie ustawy wybory przed upływem kadencji obecnego prezydenta mają stać się bezskuteczne.
Według założeń projektu ustawa ma wejść w życie w czerwcu 2020 roku.
W uzasadnieniu propozycji nowych przepisów jej autorzy podkreślają zwiększenie ustrojowych gwarancji niezależności i bezstronności prezydenta, który będzie wybierany tylko raz, na jedną, ale dłuższą, siedmioletnią kadencję. Jak zaznaczono, istota zmiany konstytucji sprowadza się do odstąpienia od zasady możliwości ponownego ubiegania się o wybór na urząd przez osobę go piastującą.
"Doświadczenie ustrojowe, nie tylko krajowe, wskazuje na różnicę w motywach postępowania na urzędzie Prezydenta w trakcie pierwszej i drugiej kadencji, ze względu na plany polityczne osoby sprawującej urząd" - wskazano w projekcie. W ocenie projektodawcy wprowadzenie jednej, ale dłuższej kadencji, pozwala na zwiększenie gwarancji prawidłowego wypełniania ustrojowej roli osoby wybranej na urząd prezydenta.
Wybory prezydenckie 2020. Zmiany Konstytucji RP
O zmianę Konstytucji RP apelował Jarosław Gowin, który nie chciał zgodzić się na pomysł Prawa i Sprawiedliwości dotyczący powszechnego głosowania korespondencyjnego i przeprowadzenie wyborów 10 maja. Zmiany umożliwiające przesunięcie terminu wyborów oraz głosowanie listowne zostały przyjętę przez Sejm w poniedziałek wieczorem.