"Wszystkie procedury, które mogły być złamane, zostały złamane". Ekspert o głosowaniu ws. wyborów korespondencyjnych

Sejm przyjął drugi projekt PiS ws. głosowania korespondencyjnego. - Problem polega na tym, że również chyba i konstytucjonaliści, i politolodzy mają w tej chwili bardzo duży problem w określeniu, co się właściwie stało. Bo dla mnie parę rzeczy niewiarygodnych rzeczywiście miało miejsce - mówił w TOK FM politolog, prof. Tomasz Słomka. I przypomniał, że wśród złamanych przez PiS zasad jest m.in. taka, o którą przed laty walczyła Andrzej Duda, jako minister prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz wideo

Sejmowa większość przegłosowała wczoraj (6 kwietnia) późnym wieczorem zmiany umożliwiające marszałkowi Sejmu przesunięcie terminu wyborów prezydenckich oraz przeprowadzenie ich w formie wyłącznie korespondencyjnej.

- Problem polega na tym, że również chyba i konstytucjonaliści, i politolodzy mają w tej chwili bardzo duży problem w określeniu, co się właściwie stało. Bo dla mnie parę rzeczy niewiarygodnych rzeczywiście miało miejsce - komentował w Pierwszym Śniadaniu w TOK-u prof. Tomasz Słomka.

Jak podkreślił politolog, złamane zostały "zasady zmiany prawa wyborczego". - Jest utrwalonym dobrym zwyczajem i regułą wypracowaną przez Trybunał Konstytucyjny, że istotnych zmian w prawie wyborczym nie przeprowadza się na pół roku przed zarządzeniem wyborów. My mamy to oczywiście zrobione w tym momencie - zaznaczył profesor. 

Co ważne, jak przypomniał gość Piotra Maślaka, chodzi o wyrok TK ogłoszony na wniosek prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wniosek ten przeprowadzany był przed trybunałem przez prezydenckiego ministra Andrzeja Dudę. - Może minister tak, ale prezydent już chyba o tym nie pamięta. Na to wygląda - skwitował prof. Słomka oraz zwrócił uwagę na drugi aspekt przegłosowanych wczoraj zmian. - Proszę sobie wyobrazić, że Regulamin Sejmu mówi wyraźnie, iż jeżeli zmieniamy kodeksy (np. Kodeks wyborczy - red.), to pierwsze czytanie projektu tej zmiany nie może się odbyć wcześniej niż 14 dnia od doręczenia druku projektu posłom. Wydaje mi się, że druk, który został wczoraj przedłożony, został wczoraj przedłożony, a nie 14 dni wcześniej - podkreślił politolog. I dodał, że poniedziałkowe procedowanie projektu PiS było po prostu złamaniem regulaminu Sejmu. 

Ekspert wskazał także, że myli się ten, kto myśli, że być może projekt został złożony przez rząd i został my nadany tryb pilny. - To nie jest prawda, ponieważ nie można nadać trybu pilnego zmianom kodeksów. A więc wszystkie procedury, które mogły być złamane, zostały po prostu złamane. Moim zdaniem bezdyskusyjnie zostało złamane prawo - ocenił prof. Słomka.

Dymisja Jarosława Gowina

Także wczoraj do dymisji podał się wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. To miała być reakcja na to, że PiS nie zgodził się na wprowadzenie trzymiesięcznego vacatio legis w sprawie głosowania korespondencyjnego dla wszystkich, a tym samym przełożenia wyborów. Ale dymisja to gest jedynie symboliczny, bo politycy Porozumienia, którym kieruje Gowin, zagłosowali za pomysłem Prawa i Sprawiedliwości. 

- Z Jarosławem Gowinem to jest tak, że trudno właściwie wytłumaczyć czasami przesłanki jego zachowania. Jego wchodzenie do danego ugrupowania, wychodzenie z danego ugrupowania, wchodzenie do rządu, wychodzenie z rządu, a jednocześnie pozostawianie w koalicji swojego ugrupowania. Powiem szczerze, że nie do końca rozumiem intencje pana premiera - podsumował prof. Tomasz Słomka. 

Całej rozmowy posłuchasz wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Prof. Słomka o glosowaniu w Sejmie: Wszystkie procedury, które mogły być złamane, zostały złamane
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 8 razy 4

  Co tam procedury.

  TU JEST POLSKA ! ! ! ! !

 • zbag19

  Oceniono 6 razy 2

  tu nie chodzi o prawo, ani o procedury a tym bardziej nie chodzi o sprawiedliwość - tu chodzi o spełnienie woli WODZA - zgorzkniałego, samotnego, męczonego wyrzutami sumienia, starego człowieka, który nienawidzi Polski i Polaków i który część swoich wasali kupił, część zastraszył i innych zaraził wirusem gorszym od korona-wirusa.

 • eski57

  Oceniono 8 razy 2

  Edmund Szymański
  - Głosujący za Tą NIEkonstytucyjną ustawą Utożsamiają się z osobowością - Jarosławem Kaczyńskim , który w polityce posługuje się kłamstwem i pomówieniami - Kluczowe To Pomówienie o Zamachu Smoleńskim , co sam potwierdza , bo w rozmowie z kolegami ; „namawialiście mnie , żeby zrezygnować z tego wyjazdu do Katynia. Mogłem was posłuchać , KATASTROFA , by się nie wydarzyła”. Do władzy został wyniesiony przez Kościół K. i przez instytucje o. Rydzyka , któremu potwierdza , że „bez ciebie ojcze nie byłoby tego zwycięstwa” ! - Sejm 2015
  Głosujący Za Odrzuceniem To Patrioci , a p. Gowin nie uczestniczący w glosowaniu Okazał się Nikim !

 • burnug

  Oceniono 1 raz 1

  A oni to mają w d...e!!!!! Prezydent jest odzwierciedleniem społeczeństwa i tyle w temacie.

 • scarletscarab

  Oceniono 1 raz 1

  A kiedy sie pisy przejmowaly lamaniem prawa? Wsadzili sobie "prawo" w nazwie, wiec wszelkie prawo maja w dudzie.

 • fuqu

  Oceniono 1 raz 1

  Owszem prawo zostało złamane.
  Ale zostało złamane w Majestacie Prawa i Sprawiedliwości.
  Tak więc wszystko jest O.K. i w majestacie.

  Majestat kiedyś (oby jak najszybciej) stanie i to stanie nie przed TK,
  którym rządzi najlepsza kucharka w IV Rzeszy Pospolitej,
  tylko przed Trybunałem Stanu i życzę mu prawego i sprawiedliwego wyroku,
  a to BĘDZIE bolało, bo ma boleć.

 • king1932

  Oceniono 5 razy 1

  Kiedy ktoś przeanalizuje przepisy dotyczące ograniczenia poruszania się? Przepisy te łamią prawo, są dowolnie interpretowalne i służą do tego, żeby pisowska republika wydoiła jak najwięcej pieniędzy od Polaków w postaci grzywien i mandatów. Od wielu sankcji nie można się odwołać do sądu. Kartonowa republika pis gwałci nasze prawa pod parawanem walki z epidemią. Ale jakoś nikt o tym głośno nie mówi. Poczytajcie sobie o karach nałozonych na kierowców korzystających z myjni w Olsztynie. To zwykłe, bezprawne nękanie obywatela. Brakuje kasy dlatego sankcje będą coraz większe jakoś trzeba przykryć niegospodarność i głupotę rządzacych.

 • indan

  Oceniono 4 razy 0

  Obleśny dziad z żoliborza ma w swoim pokoiku teczki na co niektórych, ale powinien mieć jeszcze helikopter, żeby zdążył uciec jak Janukowycz, bu ha ha ha

 • villk

  Oceniono 6 razy 0

  KTO SIEJE BURZE TEN ZBIERA POPIOŁY.

  ŻADNYCH UMÓW Z PISOWSKIM ZŁODZIEJAMI DEMOKRACJI

  Czas na Obywatelskie nieposłuszeństwo
  Palmy karty do głosowania wysłane pocztą

  h ttps://villk308488492.wordpress.com/2020/04/07/palmy-karty

  Niech Kaczyński zobaczy jak spopiela demokracje.

  będzie nas teraz zajmował pierdołami byle tylko utrzymać władze i nie odpowiadać karnie za to co zrobił a POLSKĄ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX