Bogdan Borusewicz sugeruje, że PiS wprowadzi stan nadzwyczajny. "Dzień po wyborach"

Bogdan Borusewicz uważa, że rośnie grupa ważnych polityków obozu władzy, którzy nie są przekonani do pomysłu wyborów w czasie pandemii koronawirusa. - Premier w ostatnim wystąpieniu w Sejmie nie powiedział ani słowa o wyborach. Orzekł za to, że szczyt pandemii przypadnie na maj-czerwiec - mówił w TOK FM wicemarszałek Senatu. Stwierdził też, że w Polsce może zostać wprowadzony stan nadzwyczajny. Ale dopiero po wyborach.
Zobacz wideo

- Jarosław Gowin na premiera; tylko w taki sposób można odsunąć PiS od władzy; jest to partia, która nie liczy się z ograniczeniami, które na polityków nakłada epidemia - mówił w miniony piątek (3 kwietnia) wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

W Poranku Radia TOK FM senator wyjaśniał, czym się kierował, zgłaszając taką propozycję. - Po pierwsze, sytuacja jest nadzwyczajna. Jest pandemia i ona się nasila. Po drugie, tylko moja propozycja dawała możliwość odsunięcia PiS od władzy. Takie były moje przesłanki - wyjaśniał rozmówca Jana Wróbla. Podkreślał jednak, że w świetle wydarzeń z poniedziałku, czyli dymisji Jarosława Gowina, opcja z szefem Porozumienia jako premierem jest już nieaktualna. - Ugrupowanie Gowina się połamało, on nie ma w nim większości. Gra o to, co będzie w przyszłości. Gowin nie chciał brać na siebie odpowiedzialności za parcie do wyborów za wszelką cenę - wyjaśniał Borusewicz. 

"Morawiecki nie chce tych wyborów"

Zdaniem wicemarszałka Senatu podobnie uważa też premier Mateusz Morawiecki. - On też nie chce tej odpowiedzialności. W ostatnim wystąpieniu w Sejmie nie powiedział ani słowa o wyborach. Orzekł za to, że szczyt pandemii przypadnie na maj - czerwiec. To na pewno nie było przypadkowe. W taki sposób wskazuje, że jest przeciwny tym wyborom - ocenił Bogdan Borusewicz.

Jak mówił dalej gość Poranka Radia TOK FM, w PiS dominuje opinia, że wybory trzeba przeprowadzić za wszelką cenę w maju, żeby nie utracić władzy. - Widać wyraźnie, że Morawiecki się od tego dystansuje. Także Łukasz Szumowski, minister zdrowia, mówi bardzo ogólnie, że rozwiązania bezkontaktowe są lepsze - przekonywał Bogdan Borusewicz.

Stan nadzwyczajny? "Dzień po wyborach"

W poniedziałek wieczorem PiS przegłosował wybory korespondencyjne dla wszystkich.  - Sytuacja jest groźna. Myślę, że w rządzie PiS trwa zastanawianie się, kto będzie za to odpowiedzialny. Ja sądzę, że PiS ugnie się pod argumentami opozycji, żeby wprowadzić stan nadzwyczajny, ale zrobi to na dzień po wyborach - ocenił polityk PO.  Przypomnijmy, opozycja cały czas apeluje do rządu, aby w związku z koronawirusem wprowadził w Polsce konstytucyjny stan nadzwyczajny, co pozwoliłoby zgodnie z prawem przesunąć termin wyborów prezydenckich. 

Wicemarszałek Senatu zapowiada, że nie poprze pomysłu PiS w sprawie głosowania korespondencyjnego. Jak podkreślił, zmiana przepisów przygotowana przez rządzących nie ma szans na poparcie przez senacką większość. Ale dodał, że warto zastanowić się nad tym, jak powinny odbywać się wybory w tak trudnych czasach, jak pandemia.  - Można zrobić wybory korespondencyjne, ale przez internet. To usuwa wszystkie niebezpieczeństwa. Każdy powinien otrzymać podpis elektroniczny, to jest pół roku pracy. Nie wiadomo, kiedy wybory w sposób tradycyjny będą mogły się odbyć. A tak będzie alternatywa dobra, bezpieczna i łatwa do skontrolowania - przekonywał Bogdan Borusewicz w rozmowie z Janem Wróblem.

Senat ma maksymalnie 30 dni, by zająć się przepisami, które przyjęła w poniedziałek wieczorem sejmowa większość. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Bogdan Borusewicz sugeruje, że PiS wprowadzi stan nadzwyczajny. "Dzień po wyborach"
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 1

  Jako stały słuchacz porannych audycji radia TokFM, słuchałem tego stękania starca, wyrwanego do telefonu w środku snu - co zresztą sam z rozbrajającą szczerością przyznał. I powiem krótko: kończ Waść, wstydu oszczędź, bo zaczynasz się już zachowywać jak Romaszewski, który w którymś momencie uznał, że ciepły stołek pod dupą, należy mu się dożywotnio...

 • adres_na_swinstwa

  Oceniono 5 razy -1

  Podobne odczucia, o których wspomniał @siwywaldi. I to wieczne zaklinanie rzeczywistości, jak mniemam po starej partyjnej znajomości z bycia Gowina w PO. Że Gowin to tylko się pogubił trochę ale że to swój gość. Normalnie "dobry chłopak był i mało pił" ...

 • getz54

  Oceniono 5 razy -1

  Genowefa Pigwa, która zastąpiła Gowina na stanowisku wicepremiera, podczas konferencji prasowej powiedziała,
  ze wybory 10 maja się nie odbędą jezeli będzie 20, 30, 40 tysięcy zachorowań. Te liczby róznią się znacznie, bo wicepremier Genowefa Pigwa podawała dane dla TVP Info, Polsatu, i TVN24. jednocześnie. Ale mogą one niepokoic z innego powodu. Rząd zna faktyczną liczbę zachorowań i zgonów w Polsce, jednak te dane przed nami ukrywa. Jezli w ciągu miesiąca przy zachowaniu dotychczasowych restrykcji nagle liczba zachorowań w Polsce wzrośnie z 1000 do 20 000 jak mówi Pigwa, to nastąpi panika. Pigwa bywa z racji zajmowanego stanowiska na naradach rządu i ma dostęp do poufnych danych ministerstwa zdrowia, więc chyba nie kopie lezącego Gowina,
  który nigdy o takich liczbach zachorowań nie wspominał. A skoro tak, to wprowadzenie stanu wyjątkowego przez
  bolszewików będzie uzasadnione. Moze nie zaraz na drugi dzień bo jeszcze wyniki wyborów nie zostaną policzone,
  a po wprowadzeniu stanu wojennego czy klęski zywiołowej będą one tak wiarygodne jak opinie Trybunału Konstytucyjnego.

 • villk

  Oceniono 4 razy -2

  Czas na Obywatelskie nieposłuszeństwo
  Palmy karty do głosowania wysłane pocztą

  h ttps://villk308488492.wordpress.com/2020/04/07/palmy-karty

  Niech Kaczyński zobaczy jak spopiela demokracje.

  będzie nas teraz zajmował pierdołami byle tylko utrzymać władze i nie odpowiadać karnie za to co zrobił a POLSKĄ.
  niech ,ktoś wrzuci pomysł palenia kart na FB uważam że trzeba rozpropagować jak najszerzej.

 • endrju1521

  Oceniono 7 razy -3

  Stary borsuk, być może był śnięty,

  ale nieźle kombinuje...

 • endrju1521

  Oceniono 7 razy -3

  Stary borsuk, być może był śnięty,

  ale dobrze kombinuje...

 • endrju1521

  Oceniono 7 razy -5

  Stary borsuk być może był śniety,

  ale dobrze kombinuje...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 9 razy -5

  Nie ma drucha borucha. Swoja droga prawdziwa pandemia jest totalna targowica i histeria, jest stan powazny, ale na razie jeszcze nie ma stanu totalnej zapasci i rzad slusznie nie podaza za rzadami zachiodnimi i niereaguje husterycznie wprowadzajac stan wyjatkowy. Powaga i spokoj i analiza matematyczna trendu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX