Sejm skierował nową "tarczę antykryzysową" do dalszych prac w komisji

Sejm skierował do komisji finansów publicznych rządowy projekt o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, zwany drugą "tarczą antykryzysową".
Zobacz wideo

Podczas sejmowej debaty rząd zachwalał zapisy nowej "tarczy antykryzysowej". Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, odpowiadając na pytania posłów, odpierał zarzuty opozycji, dotyczące m.in. zbyt małej skali pomocy. - Nikt na świecie nie był przygotowany na skalę wyzwania, ale robimy wszystko, co jesteśmy dziś w stanie - mówił Schreiber o działaniach rządu. - Dokładamy kolejne rozwiązania krok po kroku - podkreślał.

- Nikt nie wpada w tryumfalizm i nie zakłada, że wszystkie problemy da się rozwiązać propozycjami rządu - kontynuował szef komitetu stałego. Przypomniał, że łączny poziom wsparcia w projekcie ustawy to ponad 11 mld zł. 

Z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podkreślała, że następne formy wsparcia "na pewno" znajdą się w kolejnej antykryzysowej "tarczy". Jak oświadczyła, rząd analizuje sytuację na bieżąco i np. ma już projekt podniesienia zasiłków dla bezrobotnych, gdyby okazało się to konieczne.

"Za mało i za późno"

Koalicja Obywatelska nie podzielała tego entuzjazmu i już podczas debaty zapowiedziała, że nie poprze rządowego pakietu rozwiązań. Poseł KO Dariusz Rosati podkreślił, że nową "tarczę" podsumować jednym zdaniem: "Za mało i za późno".

- Ponad połowa tego aktu prawnego to są poprawki do poprzedniej ustawy, którą Sejm przyjął 10 dni temu. W ogóle cały ten projekt w istocie rzeczy w bardzo niewielkim stopniu przynosi rozwiązania ważne dla przedsiębiorstw i pracowników, natomiast w ogromnej części jest poświęcony sprawom proceduralnym, uproszczeniu wszelkiego rodzaju procedur administracyjnych - stwierdził. Według Rosatiego "rząd i administracja państwowa zajmują się w tym projekcie sami sobą".

- Dla was głównym celem nie jest walka z wirusem i recesją, dla was głównym wrogiem jest opozycja; dla was podstawowym celem jest utrzymać władzę i wygrać wybory, dlatego nie bierzecie pod uwagę nawet najbardziej oczywistych i zdroworozsądkowych propozycji opozycji - powiedział poseł. Jak podkreśli, z tego powodu "Koalicja Obywatelska nie popiera tego projektu".

Nowa rządowa "tarcza" zakłada między innymi trzy miesiące zwolnienia ze składek na ZUS - także dla średnich firm, które zatrudniają maksymalnie 49 osób. Ulga w płatnościach na ubezpieczenie społeczne będzie jednak tylko połowiczna, bo wyniesie dokładnie 50 procent wartości składek. Co jeszcze rząd zaoferował firmom, zmagającym się ze skutkami pandemii? O tym więcej czytaj tutaj.

DOSTĘP PREMIUM