Dlaczego Sejm zajmuje się teraz aborcją? Godek: Bardziej rozumiemy potrzebę ochrony życia

Rozpatrywanie projektu przypada w czasie, kiedy wszyscy myślimy o swoim bezpieczeństwie; to poważny sygnał, by na równi potraktować życie zdrowych osób jak i tych, u których podejrzewana jest niepełnosprawność - powiedziała PAP pełnomocniczka komitetu "Zatrzymaj aborcję" Kaja Godek.
Zobacz wideo

Według wstępnego porządku obrad, Sejm na posiedzeniu zaplanowanym w dniach 15-16 kwietnia ma się zająć obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - "Zatrzymaj aborcję". Projekt ten zakłada zniesienie możliwości przerwania ciąży ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Propozycja zmian, pod którą podpisało się ponad 830 tys. obywateli, została złożona w Sejmie jesienią 2017 r.

Obywatelskie projekty nie podlegają jednak zasadzie dyskontynuacji w momencie zakończenia kadencji parlamentarnej, w której zostały złożone. Dlatego projekt "Zatrzymaj aborcję" może być rozpatrywany w obecnym Sejmie.

"Osoby w łonach matek nie upomną się o swoje prawa"

- Pierwsze czytanie tego projektu przypada w bardzo ciekawym czasie, kiedy wszyscy są skupieni na zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Mamy do czynienia z narodową kwarantanną. Wszyscy staramy się chronić swoje życie i zdrowie, a także boimy się o zdrowie swoich najbliższych. Musimy pamiętać, że są takie osoby wśród nas, chociaż jeszcze w łonach matek, które o swoje prawa się nie upomną i obowiązkiem polityków jest pamiętać również o nich - powiedziała Godek.

Dodała, że projekt będzie procedowany "w takim czasie, kiedy w sposób bardzo wymowny rozumiemy potrzeb ochrony i zdrowia życia". - To jest bardzo poważny sygnał, by na równi potraktować życie zarówno osób zdrowych, jak i tych, u których podejrzewana jest niepełnosprawność - podkreśliła.

Projekt "Zatrzymaj aborcję"

W uzasadnieniu projektu wskazano, że prawo winno zapewnić ochronę życia człowieka od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci. "Uchylenie dopuszczalności aborcji eugenicznej wydaje się oczywiste w czasie, gdy państwo na mocy Konstytucji (art. 68 ust. 3) ma obowiązek objąć chore dzieci pomocą lekarską, psychologiczną i materialną, zmierzającą do zapewnienia im możliwości rozwoju i integracji społecznej" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Do reprezentowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej została wskazana Kaja Godek. W sejmowym druku wskazano na początku, że osobą uprawnioną do jej zastępowania jest Magdalena Kaliszuk. Następnie Sejm skorygował tę informację i - jak podano - zastępcą Godek w pracach nad projektem jest Krzysztof Kasprzak.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (10)
Dlaczego Sejm zajmuje się teraz aborcją? Godek: Bardziej rozumiemy potrzebę ochrony życia
Zaloguj się
 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 8 razy 8

  Jakie znowu osoby w łonach matek?
  To są ludzkie płody. Przez trzy kolejne lata po urodzeniu, już jako dzieci, też się o nic nie upomną poza żarciem i zabawką.
  I tutaj ma pani pole do popisu, bo urodzone, acz bite lub poniżane dziecko widać jak na dłoni.
  Nim wyląduje w beczce po kapuście albo na śmietniku....Po katolicku.
  Ale zdaje się, że ta pani mniema, iż jajeczko zaraz po zapłodnieniu też jest osobą, a nawet człowiekiem.
  Krótko mówiąc, typowy problem psychiatryczny.
  Idiotka.

 • gruppe

  Oceniono 6 razy 6

  Dzięki PiS do głosu dochodzą absolutne niziny społeczne, wsparte absurdalną ideologią i zapomogami.

 • gblo

  Oceniono 3 razy 3

  Godek możesz chronić życie w domach opieki społecznej , tam potrzeba obrońców , bo ludzie umierają. Zrób coś pożytecznego

 • jaggurt

  Oceniono 1 raz 1

  niedługo nam jeszcze stosowania antykoncepcji zabronią, nie wyobrażam sobie żeby mieć ograniczony dostęp do tabletek vines, bo stosuję je nie tylko jako antykoncepcję ale również lek hamujący endometriozę

 • koncentracjamiary

  Oceniono 1 raz 1

  Polską politykę atakują indywidua, którzy racjonalność swojego myślenia spuścili w toalecie inspirowani głupstwami wyczytanymi w skarbczyku. Jeśli Pani Godek podoba się Taliban czemu tam nie zamieszka, mogłaby podziwiać teokrację w działaniu. Dlaczego mój rozum musi cierpieć atakowany zarodkami które w umyśle idioty włożyły garnitury, zawiązały krawaty i interpelują w kwestii sensu istnienia. Biologia to skomplikowana maszyneria w której życie nieodłącznie łączy się ze śmiercią i nie da się udowodnić, że w absolutnie każdym przypadku życie jest lepszym wyborem niż śmierć.

 • magic00

  0

  Wszystkimi fundamentalistkom pokroju tej Godek wypada życzyć aby regularnie gwałciło je ruskie wojsko i aby regularnie rodziły dzieci z poważnymi wadami rozwojowymi, ale to dla ich dobra, będą mogły udowodnić szczerość swoich poglądów w praktyce i dawać przykład.

 • przyganiacz

  0

  Dlaczego Sejm zajmuje się teraz aborcją?

  Bo boją się, że mogą zostać wyskrobani...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX