Vera Jourova niepokoi się o wybory w Polsce. "Głosowanie korespondencyjne to wielka zmiana"

Niepokoję się o wolne i uczciwe wybory i jakość głosowania, o legalność i konstytucyjność takich wyborów - powiedziała "Rzeczpospolitej" Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości.
Zobacz wideo

Wiceprzewodniczącą KE pytano, czy widzi jakiś problem, z punktu widzenia unijnych zasad, w związku przyjętymi w poniedziałek przez Sejm zmianami w zasadach przeprowadzania wyborów prezydenckich. - Niepokoję się o wolne i uczciwe wybory i jakość głosowania, o legalność i konstytucyjność takich wyborów. Gdybym była obywatelem Polski, to chciałabym wiedzieć, jak dokładnie będzie się odbywało głosowanie, bo przecież odbędzie się już niedługo. Głosowanie korespondencyjne to wielka zmiana i taka metoda będzie zastosowana po raz pierwszy, ludzie nie są przyzwyczajeni - powiedziała Jourova w opublikowanej w środę rozmowie w "Rzeczpospolitej".

- Miałabym wiele innych pytań, ale to Polacy powinni je zadać. Nam pozostaje przypomnienie polskim władzom o międzynarodowych standardach, takich jak choćby rekomendacja Rady Europy, żeby nie dokonywać fundamentalnych zmian w kodeksie wyborczym w roku poprzedzającym ich termin. Polska jest członkiem Rady Europy - dodała wiceszefowa Komisji Europejskiej.

Vera Jourova pytana była także o "nową polską ustawą o postępowaniach dyscyplinarnych wobec sędziów".

- Dla nas to prawo było problematyczne jeszcze przed jego przyjęciem i dlatego w grudniu podjęłam nadzwyczajną inicjatywę zaapelowania do szefów czterech najważniejszych polskich instytucji o przemyślenie propozycji. Bo ta ustawa może bardzo zaszkodzić niezależności sędziów, jest też kwestia ochrony ich prywatności. Mamy poważne zastrzeżenia - oceniła. - Cały czas prowadzimy jednak analizę prawną. Może się wydawać, że długo nad tym pracujemy. Ale to nie jest banalna sprawa, musimy być absolutnie pewni i bezpieczni na gruncie prawnym. Potrzebujemy więcej czasu. Ale potwierdzam, że pracujemy nad naszą reakcją - podkreśliła Jourova.

Przepisy przyjęte w poniedziałek przez Sejm trafiły do Senatu. Na decyzję w sprawie ustawy, senatorowie mają 30 dni

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
Vera Jourova niepokoi się o wybory w Polsce
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 4 razy 2

  To przestaje byc zabawne.

 • tomaselli

  0

  Jourova niech sie lepiej martwi swoja ojczyzna.

 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 0

  Korespondencyjne "wybory",

  to przypieczętowanie zamachu stanu ! ! ! ! ! !

 • eski57

  Oceniono 4 razy -2

  - groźba Utraty zwierzchnictwa nad Wojskiem , prze prezesa tak nieustępliwie do wyborów w 10 . 05 .., , bo A. Dyda ma prawie pewne zwycięstwo , a późniejsze niekoniecznie , a Nastanie Prezydenta z Opozycji , To ograniczenie Samowolnej Władzy prezesa Kaczyńskiego .., A Najważniejszym Jest Przejęcie Wojska – wg Art. 134/1 Konstytucji – Prezydent jest Najwyższym Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych rzeczypospolitej Polskiej .
  - Żeby utrzymać samodzielność rządzenia , Kaczyński musiałby dokonać zamachu stanu !!

  6

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX