Andrzej Duda będzie musiał uciekać z Pałacu Prezydenckiego? Takiego scenariusza nie wyklucza Włodzimierz Cimoszewicz

Zdaniem Włodzimierza Cimoszewicza Andrzej Duda "ma moralny, ludzki obowiązek myśleć o życiu i zdrowiu tysięcy ludzi, swoich rodaków". - Jeżeli on o tym nie myśli, a myśli tylko o kolejnych pięciu latach prezydentury, to znaczy po prostu, że jest człowiekiem niegodziwym - mówił były premier w Poranku Radia TOK FM.
Zobacz wideo

W Poranku Radia TOK FM Karolina Lewicka rozmawiała z byłym premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem o nadchodzących wyborach prezydenckich. - Niektórzy już teraz mówią, że prezydent będzie takim "koronaprezydentem", wybranym w czasie epidemii, kiedy społeczeństwo było zajęte czymś zupełnie innym, a gra nie była poprowadzona fair play - mówiła dziennikarka. Lewicka zwróciła uwagę, że konkurenci Andrzeja Dudy nie mają szans na przeprowadzenie kampanii wyborczej. 

- Bardzo mu się dziwię. To jest chyba efekt jakiegoś oszołomienia. On nie panuje nie tylko nad sytuacją, ale nad sobą. Być prezydentem wybranym w takim trybie, w taki sposób, w takich okolicznościach, to po prostu hańba - tak Cimoszewicz ocenił brak jakiegokolwiek sprzeciwu prezydenta wobec działań Prawa i Sprawiedliwości. 

Zdaniem byłego premiera - i kandydata na prezydenta w 2005 roku - Andrzej Duda nie zdaje sobie sprawy, że może przyczynić się do wytworzenia w Polsce sytuacji ogromnej niestabilności politycznej oraz niezwykle ostrego konfliktu politycznego. - Który może się skończyć dramatycznymi wydarzeniami, jakich od 30 lat nie widzieliśmy w Polsce. Ja bym nie wykluczył i takiego scenariusza, w którym on w pewnym momencie będzie musiał uciekać z Pałacu Prezydenckiego. Niech sobie przypomni historię Wiktora Janukowycza (były prezydent Ukrainy musiał w 2014 roku uciekać z kraju - red.). Co prawda Polacy do tej pory nie zachowywali się aż tak radykalnie, ale nic nie jest wykluczone wtedy, kiedy cierpliwość społeczeństwa zostanie tak brutalnie pogwałcona - podkreślił Włodzimierz Cimoszewicz.

Według byłego premiera Andrzej Duda "ma moralny, ludzki obowiązek myśleć o życiu i zdrowiu tysięcy ludzi, swoich rodaków". - Jeżeli on o tym nie myśli, a myśli tylko o kolejnych pięciu latach prezydentury, to znaczy po prostu, że jest człowiekiem niegodziwym - stwierdził gość Karoliny Lewickiej. 

Wybory prezydenckie w czasie epidemii. Niska frekwencja wyborcza

Dziennikarka TOK FM oceniła, że być może prezydent po prostu kalkuluje, patrząc na pojawiające się w czasie epidemii sondaże, które dają mu zwycięstwo już w pierwszej turze. - Nie wszystko jest na sprzedaż i nie wszystko się godzi robić. Nie wszystko jest przyzwoite - odpowiedział były premier, a dziś eurodeputowany Lewicy.

Cimoszewicz zasygnalizował jeszcze jedną możliwą strategię partii rządzącej: - Oczywiście kalkulacja PiS może polegać i na tym, że w tym przypadku ważność wyborów oceniałaby nowo powołana przez PiS Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego i być może liczą na przychylność sędziów tam zasiadających, którzy zamkną oczy i będą udawali, że nie widzą tych wszystkich nieprawidłowości. Ale mam nadzieję, że do takiego spisku nie da się wciągnąć wielu ludzi - podkreślił polityk. 

Były premier zwrócił uwagę, że wybory w czasie epidemii mogą oznaczać niską frekwencję.  W sondażach deklarowana frekwencja wyborcza nie przekracza 30 proc. - Ci ludzie (którzy deklarują wzięcie udziału w wyborach - red.) nie wybiegają wyobraźnią do przodu, nie próbują wyobrazić sobie sytuacji za miesiąc. Jeżeli będziemy mieli dziesiątki tysięcy chorych i tysiące zmarłych, jeżeli ludzie bardziej sobie uświadomią poziom ryzyka, to ile osób zdecyduje się na udział w tych wyborach? Być wybranym przy frekwencji kilkunastoprocentowej w państwie europejskim to jest po prostu trudne do wyobrażenia - ocenił.  

Całej rozmowy posłuchaj wygodnie na telefonie dzięki aplikacji TOK FM.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (417)
Andrzej Duda będzie musiał uciekać z Pałacu Prezydenckiego? Były premier nie wyklucza takiego scenariusza
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 88 razy 72

  Każdy ma takiego Prezydenta na jakiego zasłużył.
  Społeczeństwo bez wyobraźni , przekupne za byle jaki grosz , zawistne , pseudo chrześcijańskie , nietolerancyjne , akceptujące przemoc i chamstwo zasługuje na przywódcę bez honoru , małego duchem . Prezydenta miernego ale wiernego.!!!!!

 • zbag19

  Oceniono 79 razy 55

  swego czasu jeden z polityków powiedział o Zbigniewie Z. -"jesteś Pan ZEREM" ; cóż bycie ZEREM w obecnie panującej ekipie to standard.

 • elenem

  Oceniono 68 razy 52

  Absolutnie pan Cimoszewicz ma rację.
  Chciałabym doczekać chwili kiedy Duda będzie uciekał z Pałacu, ale... nie po trupach Polaków zmarłych z powodu pandemii. To wielce niegodziwe i haniebne.

 • maciek7783

  Oceniono 68 razy 46

  Warto przypomnieć sobie jak skończył Muammar Kaddafi "ojciec narodu libijskiego" gdy wkur*****ił SUWERENA !!!!!!

  Już widzę Jarka i Adriana jak się ukrywają w Puszczy Białowieskiej i WAJRAKA NA TROPIE tych SZKODNIKÓW !!!!!!!

 • czarnyminio

  Oceniono 59 razy 43

  Podziwiać Kaczyńskiego. Zna się na ludziach jak mało kto. Skąd on ich bierze: Kuchciński , Duda ,Terlecki , Zieliński, Błaszczak , Mazurek...Każdy przypadek inny a podobni do siebie jak syjamskie bliźniaki.

 • caririnho

  Oceniono 57 razy 41

  "...Być wybranym przy frekwencji kilkunastoprocentowej w państwie europejskim to jest po prostu trudne do wyobrażenia..."
  niestety od lat, pisowska bezwstydna dzicz codziennie udowadnia, że granice wstydu i wyobraźnia nie ma granic... to co wczoraj było "nie do pomyślenia", dzisiaj staje się "prawem" wyrąbanym maczugą a "opozycja" wyraża "głębokie ubolewanie"...

 • king1932

  Oceniono 56 razy 40

  Drwiną z Polakó jest to, że partia mająca w nazwie prawo i sprawiedliwość łamie notorycznie prawo i w dudzie ma sprawiedliwość. Mechanizmy działania tego związku są identyczne jak mafijnych grup przestępczych. Na zewnątrz wielki mit o bohaterstwie i patriotyźmie. Wewnątrz... szkoda komentować. Partia Kryształowych Marianów.

 • norman67

  Oceniono 48 razy 34

  Szykować pal y 10.05 i pogonić chorą kaczkę z Żoliborza zanim nas pozabija.

 • kotmiki

  Oceniono 45 razy 31

  W czasach pandemi żond pisa kupuje 124 furgonetki do przewozu aresztantów 5 cięzkich armatek wodnych ;spodziewa się cięzkich demontracji oszukanych przez nich Polaków oto Polska wg. neokomunistów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX