Prezydent ciepło o wyborczych rozwiązaniach PiS. "Pomysł głosowania korespondencyjnego jest jakimś rozwiązaniem"

Przeprowadzenie wyborów prezydenckich przed 6 sierpnia, jest wymuszone przez samą konstytucję. Pomysł głosowania korespondencyjnego na wzór głosowania, które było przygotowane i przeprowadzone w Bawarii, jest jakimś rozwiązaniem - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Zobacz wideo

Andrzej Duda był pytany w czwartek w Radiowej Jedynce, jak ocenia pomysł przeprowadzenia wyborów prezydenckich w sposób korespondencyjny. - Przeprowadzenie tych wyborów przed dniem 6 sierpnia, to znaczy tak, żeby był wybrany prezydent na dzień 6 sierpnia, jest wymuszone przez samą konstytucję - podkreślił. 6 sierpnia mija pięcioletnia kadencja obecnego prezydenta.

- Teraz pytanie jest jak to zrobić, żeby z jednej strony zachować bezpieczeństwo dla życia i zdrowia moich rodaków, Polaków, nas wszystkich, a z drugiej strony jednak dopełnić obowiązków konstytucyjnych i przeprowadzić te wybory tak, żeby porządek konstytucyjny został zachowany - zaznaczył Duda. 

Konstytucja RP, przypomnijmy, przewiduje też możliwość przekładania wyborów, bez względu na terminy zakończenia kadencji np. prezydenta. Takie możliwości daje wprowadzenie jednego z wymienionych w ustawie zasadniczej stanu nadzwyczajnego. Ale obecnie rządzące Prawo i Sprawiedliwość z sojusznikami nie chce korzystać z tej możliwości, którą przewiduje konstytucja m.in. na czas epidemii. 

Według Andrzeja Dudy, pomysł głosowanie korespondencyjnego na wzór głosowania, które było przygotowane w Bawarii, "jest jakimś rozwiązaniem". - Wybory w Bawarii przeprowadzono całkiem niedawno także w sytuacji epidemicznej i to bardzo poważnej, bo w Niemczech sytuacja jest dużo trudniejsza niż u nas. Udały się, zostały dobrze przeprowadzone, była stosunkowo wysoka frekwencja. W związku z powyższym jest to coś, co można zrobić - ocenił prezydent.

- Gdyby wybory miały być tak przeprowadzone, zachowując wszystkie reguły zgodności z prawem, to ja uważam, że tak. Ale powtarzam jeszcze raz, muszą być tak prowadzone, żeby bezpieczeństwo obywateli było w jak największym stopniu zagwarantowane - oświadczył.

Porównanie z Bawarią pojawia się w wypowiedziach polityków obozu rządzącego od momentu, gdy zaproponowali, by tegoroczne wybory prezydenckie odbyły się wyłącznie korespondencyjnie. Ale według ekspertów, zestawienie niemieckiego landu z obecną sytuacją w Polsce jest całkowicie nieadekwatne. 

Ustawa, która głosami Zjednoczonej Prawicy została przyjęta przez Sejm, trafiła do Senatu. Senatorowie mają 30 dni na jej rozpatrzenie. 

Przypomnijmy, że przygotowane przez rządzących rozwiązania naruszają choćby konstytucyjną zasadę tajności wyborów, bo każdy głosujący musi podpisać się na kartce, którą wraz z kartą z oddanym głosem, ma odesłać. Wiadomo więc będzie, na kogo zagłosował. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (9)
Prezydent ciepło o wyborczych rozwiązaniach PiS. "Pomysł głosowania korespondencyjnego jest jakimś rozwiązaniem"
Zaloguj się
 • getz54

  Oceniono 5 razy 5

  Gdyby Dudek miał chociaz odrobinę oleju w głowie, z czystym sumieniem mógłbym o nim powiedziec, ze jest półgłówkiem. Niestety, nie mogę tego o nim powiedziec. Skoro ten człowiek zamiast słuchac się swoich doradców, ekspertów, wysłuchuje po nocach porad leśnego ruchadła i tłustej foczki, to robi z siebie durnia wypowiadając się publicznie. Po pierwsze panie Dudek, wybory korespondencyjne w Bawarii mają swoją ugruntowaną od 63 lat praktykę. Przeprowadzane są wśród zdyscyplinowanych, szanujących prawo, uczciwych i bogatych mieszkańców najbogatszego niemieckiego landu. Po drugie panie Dudek, w Niemczech rządzi koalicja CDU- CSU- SPD, a nie zlepek genów po idiotach, jakim jest PiS- Solidarna Polska- Porozumienie. Po trzecie panie Dudek, w Niemczech, a zwłaszcza w Bawarii, po doświadczeniach z Adolfem Hitlerem zaden Kaczyński nigdy nie uzyskałby takiej władzy bez zadnej odpowiedzialności, jak w bolszewickim kołchozie nad Wisłą. Tak ze porównywanie bogatej, dobrze zorganizowanej Bawarii do Biskupina jest co najmniej nie na miejscu, i nie przystoi nawet komuś kto szczyci się tym, ze spoko sobie radzi ze swoim IQ w sklepie spozywczym.

 • marudna.maruda

  Oceniono 4 razy 4

  To jest doskonale rozwiązanie, przecież jego autor ma tylko pomysły na miarę Nobla. Pracownicy Poczty Polskiej w euforii- będą mieli swój wkład w utrwalanie władzy prawej i sprawiedliwej. Może nawet na ich pogrzebach będą odczytywane listy pochwalne, podpisane przez prezydenta i prezesa? Chyba że pozostali przy życiu listonosze listów nie dostarczą, bo będą w kwarantannie...

 • eski57

  Oceniono 3 razy 3

   „Pomysł głosowania korespondencyjnego na wzór głosowania, które było przygotowane i przeprowadzone w Bawarii, jest jakimś rozwiązaniem - powiedział prezydent Andrzej Duda.” - Czy zgodny , albo niezgodny z Konstytucją Nie ma znaczenia , prezydentowi wystarcza być wybranym byle JAKIMŚ sposobem ! ?

 • nowyemeryt

  Oceniono 2 razy 2

  No, towarzysz brygadzista Maliniak wyróżnia się na froncie walki z pandemią !
  Tylko ta mina wiejskiego głupka!

 • king1932

  Oceniono 2 razy 2

  Adrian dostał polecenie jak ma opiniować propozycje kaczyńskiego i co o nich myśleć. Tyle z jego samodzielności. W nagrodę kaczyński wypuści go na narty lub jakąś uroczystość gdzie adrian będzie mógł sobie pokrzyczeć do mikrofonu i porobić głupie miny.

 • zbag19

  Oceniono 2 razy 2

  a wszystko zgodnie z głównym hasłem obecnej prezydentury: "Ojczyznę dojną zachowaj nam Panie".

 • rzydeta

  Oceniono 2 razy 2

  "Prezydent ciepło"

  No faktycznie, wygląda na "ciepłego". Ten babsztyl o małopolskim (sic!) nazwisku, pojawiający się czasami obok czegoś pobierającego pensję prezydenta, to chyba tylko zasłona dymna dla ukrycia prawdziwych preferencji złamasa konstytucyjnego.

 • wujekdolf

  Oceniono 2 razy 2

  maliniaku zafajdany - podpisz to a z resztą tych pisiorów odpowiecie za zamach stanu :)

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  A no...pachnie ciepłym stołkiem.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX