Prof. Ewa Łętowska o majowych wyborach według PiS: Mój Boże, demokracja socjalistyczna to też miała być demokracja

To nie jest całkiem w porządku, że w czasie biegnącego kalendarza wyborczego w zasadniczych kwestiach zmienia się zasady - oceniła w Poranku Radia TOK FM prof. Ewa Łętowska.
Zobacz wideo

PiS za wszelką cenę prze do organizacji wyborów w maju. Ustawa autorstwa partii rządzącej, o powszechnych wyborach korespondencyjnych trafiła do Senatu. Marszałek Tomasz Grodzki zapowiada, że jego izba wykorzysta cały czas przysługujący jej na procedowanie przepisów, czyli 30 dni. Pomysły PiS na wybory krytykowała w Poranku Radia TOK FM prof. Ewa Łętowska, pierwsza polska Rzecznik Praw Obywatelskich. - To nie jest całkiem w porządku, że w czasie biegnącego kalendarza wyborczego w zasadniczych kwestiach zmienia się zasady - powiedziała. Jej zdaniem propozycja partii Jarosława Kaczyńskiego godzi w podstawowe reguły wyborów prezydenckich. - Z powszechnością będzie kiepsko,  organizacja wyborów i doręczenie pakietów w zasadzie wyklucza wyborców przebywających za granicą. Wybory prezydenckie powinny być równe, w tej kwestii najgorzej jest w kontekście biernego prawa wyborczego, bo przez zarazę nie da się prowadzić normalnej kampanii. Problem będzie też z bezpośredniością wyborów, bo nie ma żadnej gwarancji, że mój głos dotrze tam, gdzie powinien. Taka przesyłka może trafić wszędzie - wyliczała sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. 

Jacek Żakowski pytał, czy jeśli majowe wybory dojdą do skutku i Andrzej Duda wygra w pierwszej turze, to będzie legalnie wybranym prezydentem. - Nominalnie tak. Jednak coraz bardziej żyjemy w państwie podwójnym (...). No będzie miał insygnia, będzie wykonywał funkcje prezydenckie. Tylko mój Boże, demokracja socjalistyczna też miała być demokracją. Czy te wybory będą naprawdę wolne? Czy to będzie zwycięstwo, czy klęska? - pytała retorycznie prof. Łętowska. 

"Używa się prawa, żeby rozdawać fałszywe etykiety"

W tym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zamroził w praktyce funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To pokłosie sporu rządu w Warszawie z Komisją Europejską. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki, po dokonaniu szczegółowej analizy wydanego postanowienia TSUE, skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie powstałego sporu prawnego.

Zdaniem prof. Łętowskiej do polskiego establishmentu politycznego cały czas nie dociera - w świetle kolejnych decyzji i orzeczeń TSUE - iż z niezawisłością i niezależnością sędziów z tej izby jest coś nie tak. - Orzeczenia TSUE są kierowane do wszystkich władz w Polsce i działają automatycznie. Co oznacza skierowanie do TK? Jako prawnik odpowiem, że nie wiem. Prawdopodobnie dotyczy to stworzenia wrażenia, że orzeczenia TSUE nie wywierają skutków w Polsce, tylko potrzebują "ostemplowania" w kraju. A nie potrzebują - tłumaczyła prawniczka.

Wskazywała też, co może się wydarzyć dalej. - TK najpewniej wskaże, że z decyzją TSUE jest coś nie tak. Wówczas powstaną dwie ścieżki oceny sytuacji. Ta, którą przedstawiam ja, która jak mi się wydaje, ma oparcie w faktach i jest obiektywna. Oraz druga ukształtowana przez manipulację instrumentami prawnymi, a jesteśmy często świadkami używania prawa po to, żeby rozdawać fałszywe etykiety i roztaczać pozory - oceniła prof. Łętowska. Podkreślała, że do czasu właściwego orzeczenia TSUE w będziemy mieli "rozdwojenie jaźni". -  Na razie jesteśmy członkami UE. Jesteśmy teoretycznie podlegli rozstrzygnięciom TSUE. Nie potrafię przewidzieć, co się stanie z prawem używanym w zły sposób - dodała rozmówczyni Jacka Żakowskiego.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (186)
Prof. Ewa Łętowska o wyborach w maju. "Demokracja socjalistyczna to też miała być demokracja"
Zaloguj się
 • pawelekok

  Oceniono 39 razy 35

  Przede wszystkim nie mam dziś pewności, czy te wybory korespondencyjne będą tajne, skoro wraz z wypełnioną kartą do głosowania będę musiał podać swoje dane osobowe uprawniające mnie do głosowania. Na pewno nie zagłosuję na Dudę a nie mam pewności czy nie trafię z tego powodu na czarną listę i w przyszłości nie spotkają mnie za to różne sankcje.

 • lkolesio

  Oceniono 37 razy 31

  Nie wiem jakim sposobem przewidział istnienie odpłatnych tępych trolli z pis ? ale Stanisław Lem powiedział , że gdyby nie internet to by nie wiedział ,że w Polsce jest tylu idiotów

 • sector23

  Oceniono 31 razy 27

  Psychopatyczny, chory na władzę starzec gra z 38-o milionowym narodem w trzy karty, trzymając na stole nabity rewolwer.

 • Mr. X

  Oceniono 33 razy 25

  Pani Profesor.
  Jarosław Kaczyński vel TW Balbina to zwolennik PRL-owskiego systemu władzy oraz sowieckiej dyktatury.
  Nie cofnie się przed niczym aby utrzymać władzę.
  Dosłownie przed niczym.

 • wujojano

  Oceniono 26 razy 24

  "To nie jest całkiem w porządku" - ależ się Pani Profesor pieści z tą mafią bez skrupułów!

 • tapioka49

  Oceniono 27 razy 21

  Oświadczenie szefa PKW Sylwestra Marciniaka , dotyczące machinacji wyborczych przez obóz rządzący KC PiS , to kolejny dowód na to , że partia i rząd PiS-u to organizacja o charakterze przestępczym , zbrodniczym !!

 • maj.basia

  Oceniono 20 razy 18

  Droga Pani Profesor ! O czym Pani tak cieniutko mówi ? O jakich wyborach ? Przecież to śmiech na sali, bo
  niejaki poseł z pierwszej ławy chce i JUŻ? Bo on tak chce ? Czy to Pani nie przeszkadza ? Bo mnie bardzo i nie
  mam zamiaru słuchać tego posła. Posłucham innych posłów lub ludi, którzy się nie boją grożenia więzieniem(!).
  Śmiechu warte, mimo że pachnie to Koreą Północną . A niech tam. Jestem w Pani wieku i niejedno widziałam,
  słyszałam i przeszłam , i nikt mnie nie złamał. I teraz też się na załamię ani nie złamię ! Bardzo Panią szanuję,
  przeczytałam wszystkie Pani książki. Też kocham muzykę poważną i jak tylko miałam okazję to jeżdziłam na
  koncerty, np. do Austrii i Szkocji. Kłaniam się.

 • zaginiony_palik

  Oceniono 21 razy 17

  Nie tylko, że nie w porządku ale jest to bezprawne.
  Taki Causescu był nie do ruszenia, a skończył przed plutonem egzekucyjnym, natomiast obywatel poseł, zawiśnie jak pospolity przestępca.

 • drbob20

  Oceniono 17 razy 15

  prawo PiS-owskie bedzie pawem krajowym w UE to beda nic nie znaczce bazgroly prawniczychh grafomanow typu wolgangowa czy magister. polska szykuje sie na kopa w zasrana dupe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX