Rządzącym wolno więcej? Bez masek, w grupie. Zdjęcia liderów PiS z rocznicy katastrofy smoleńskiej wywołały oburzenie

W internecie pojawiło się wiele pytań, dotyczących tego, dlaczego przedstawiciele władz nie zastosowali się dziś do obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Na fotografiach zobaczyliśmy liczną grupę liderów PiS, składającą kwiaty, przechodząca spod pomnika pod pomnik. Nikt z polityków nie miał np. maseczki. O zachowanie odpowiedniej odległości też nie zawsze dbali. Głos w sprawie zabrała też policja.
Zobacz wideo

Przedstawiciele obozu rządzącego zebrali się w piątek na Placu Piłsudskiego w Warszawie z okazji obchodów 10 rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wieńce przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy złożyli między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek. 

Internauci zwrócili uwagę na to, że politycy nie zastosowali się do żadnych z wytycznych dotyczących zachowania bezpieczeństwa podczas pandemii koronawirusa. Na miejscu uroczystości pojawili się w zwartej grupie i bez środków ochrony osobistej.

„Ministrowi Szumowskiemu życzę powodzenia w tłumaczeniu Polakom dlaczego warto nosić maseczki i rękawiczki oraz zachowywać odległość ” – czytamy w jednym z wpisów.

"Ciekawe, kto wpadł na pomysł, żeby zgromadzić 30 osób w jednym miejscu - wbrew wszystkim zasadom, o których te same osoby mówią od tygodni" - napisał Jakub Oworuszko z Polska Times.

„Jak zawsze PiS nie podlega żadnym zarządzeniom. Nie ma zachowanych odległości, zgromadzenie powyżej 50 osób... Masakra. Przykład powinien iść z góry. Szkoda tylko, że nasza "góra" jest taka jak widać” – tak brzmi kolejny z komentarzy.

"Ludzie w rodzinach nie są w stanie ustalić, które pięć osób pójdzie na pogrzeb zmarłego rodzica. W Wielkanoc nie mogą pójść odwiedzić swoich zmarłych, bo cmentarz zamknięty. A tu takie "skromne" obchody. Podstawowe potrzeby" - zauważył Jakub Kaługa z RMF FM.

Pojawiło się też wiele komentarzy zarzucających policji nadgorliwość w karaniu obywateli, którzy złamali zasadę przemieszczania się jedynie z powodu niezbędnych spraw życia codziennego, przy jednoczesnym przymykaniu oka na tego rodzaju sytuacje.

Policja odniosła się do sprawy na Twitterze: "W związku z obchodami 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej przypominamy, że nie mamy w tym przypadku do czynienia ze zgromadzeniem w trybie ustawy, a poszczególne osoby wykonują  swoje zadania w ramach pełnionych urzędów i funkcji. Podobnie, jak prowadzący relacje dziennikarze".

Co nie oznacza, że mundurowi nie interweniowali podczas obchodów. W mediach społecznościowych opublikowano nagrania, na których widać interwencję policjantów wobec osoby usiłującej zakłócić te uroczystości. Według relacji dziennikarza Radia ZET mężczyzna na rowerze wjechał na plac Piłsudskiego, aby rozwiesić transparent.

Interwencje policjantów potwierdził PAP rzecznik stołecznej policji nadkom. Sylwester Marczak.

Jak poinformował, w związku z zajściem do sądu zostanie skierowany wniosek o ukaranie tej osoby zgodnie z artykułem 54 kodeksu wykroczeń, czyli za naruszenie przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych. Podlega to karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Ponadto informacja o zdarzeniu zostanie skierowana do służb sanitarnych. Służby te decydują o nałożeniu kary administracyjnej za naruszenie obostrzeń związanych z epidemią.

W komentarzach w mediach społecznościowych dotyczących postawy przedstawicieli władz biorących udział w obchodach zaczęto przypominać też, jak dużo w kontekście katastrofy smoleńskiej mówiono właśnie o konieczności przestrzegania procedur.  

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (29)
Bez masek, rękawiczek, w grupie. Zdjęcia przedstawicieli władz z uroczystości rocznicowych wywołały oburzenie
Zaloguj się
 • marudna.maruda

  Oceniono 14 razy 12

  A ja się nie oburzam. Ja jestem za tym, żeby się rządzący spotykali, witali po staropolsku, niedźwiedziem, panie po rękach całowali, poklepywali się po plecach, rozmawiali oddaleni od siebie o centymetry. Byle tylko izolowali się od normalnych ludzi.

 • przyganiacz

  Oceniono 7 razy 7

  Rządzącym wolno więcej? Bez masek, w grupie. Zdjęcia liderów PiS z rocznicy katastrofy smoleńskiej wywołały oburzenie

  Może wreszcie zostaną ukoronowani. Przez korona wirusa. Należy im się...

 • king1932

  Oceniono 6 razy 6

  Jak widać KC PiS i pierwszego sekretarza KC prawo nie dotyczy. Za to policja - czy już teraz milicja (trudno określić) zabrała się za rowerzystę. Co tu komentować? Widać jak w Folwarku Zwierzęcym: wszyscy są równi ale...

 • corey999

  Oceniono 10 razy 6

  Jest nadzieja.

 • okiemserca

  Oceniono 5 razy 5

  #piSSmilicja chroni NIErząd

 • plastus82

  Oceniono 4 razy 4

  PISowskie knury!!! i policja im w sukurs idzie... nie ma policji.. jest nowa MILICJA OBYWATELSKA!!! Z ta władza trzeba walczyć i z ich psiarskimi sługusami!!!

 • zbag19

  Oceniono 4 razy 4

  Kochani - Komitet Centralny Partii pokazał , że mimo pandemii - "można wykonywać obowiązki w ramach pełnionych funkcji" - ; stąd prosty wniosek - można organizować wybory i "wykonywać obowiązki obywatelskie w ramach pełnionych funkcji". - no i Alleluja i do przodu !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX