Poseł Szłapka zawiadomił prokuraturę ws. zgromadzenia polityków PiS z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej

Poseł Adam Szłapka złożył w piątek zawiadomienie do prokuratury na polityków PiS, którzy - jego zdaniem - nielegalnie zgromadzili się na pl. Piłsudskiego w Warszawie z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Poseł wskazał na naruszenie przepisów dotyczących epidemii.
Zobacz wideo

"10 kwietnia br. na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie kilkunastu polityków PiS spotkało się podczas uroczystości związanych z 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej. Uczestnicy spotkania bez żadnych zabezpieczeń, w zwartej grupie przemieszczali się pieszo w centrum stolicy" - napisał Szłapka w uzasadnieniu zawiadomienia, z którego treścią zapoznała się PAP. Pismo zostało zaadresowane do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście.

Poseł wymienił polityków, którzy złamali przepisy

Szłapka - przewodniczący Nowoczesnej i rzecznik sztabu kandydatki KO na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - wymienił przy tym personalnie polityków PiS, którzy jego zdaniem naruszyli prawo: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbietę Witek, wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, europosła PiS Joachima Brudzińskiego, a także b. szefa MON, marszałka seniora Antoniego Macierewicza.

W zawiadomieniu Szłapka wskazał, że doszło do nadużycia uprawnień przez wskazane osoby, które - jak ocenia - naruszają przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozporządzenie to zawiera m.in. zakaz organizowania zgromadzeń oraz imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań danej osoby z jej osobami najbliższymi, a także głosi, że w przypadku gdy przemieszczanie się następuje pieszo, jednocześnie mogą poruszać się osoby w odległości nie mniejszej niż dwa metry od siebie.

W konsekwencji - zdaniem Szłapki - oznacza to naruszenie art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, przewidującego, że funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

"Członkowie elity partyjnej PiS arogancko i gorsząco łamią prawo"

"Politycy PiS z p. Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim na czele będąc w pełni świadomymi, naruszyli przepisy rozporządzeń. Uczynili to w szczycie pandemii, nie stosując żadnych dodatkowych zabezpieczeń (np. rękawiczki, maseczki). Kiedy na obywateli są nakładane wysokie kary, m.in. za samotny spacer po parku czy jazdę rowerem po lesie, członkowie elity partyjnej PiS arogancko i gorsząco łamią w świetle kamer prawo narażając życie i zdrowie innych, m.in. osób odpowiedzialnych za organizację i zabezpieczenie zgromadzenia. Czynią to w poczuciu pełnej bezkarności. Jednak bezkarni nie są i pozostać nie powinni" - uzasadnił Szłapka.

W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także inni politycy PiS, uczcili pamięć jej ofiar, składając wieńce w Warszawie przed pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Obecni tam byli także wicepremier minister kultury Piotr Gliński, szef MON Mariusz Błaszczak oraz inni politycy związani z PiS: Krzysztof Sobolewski, Marek Suski i Piotr Naimski.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Katastrofa smoleńska. Poseł Szłapka zawiadomił prokuraturę ws. zgromadzenia polityków PiS
Zaloguj się
 • rzydeta

  Oceniono 9 razy 5

  Bardzo dobrze. Wiadomo, że PiS-dzielstwo rękami tego małopolskiego wymoczka ukręci sprawie łeb, ale rolą posłów opozycji jest pilnować terminów i składać odwołania i zażalenia tak, aby sprawa nie zdążyła się przedawnić przed odzyskaniem niepodległości. A potem, kuhwa wasza w te i nazad, nie dać się uśpić bajkami o willi Kwaśniewskich (tak jak to było przy próbie postawienia przed TS Kamińskiego) ani nie ciągać samolotu po lotnisku tak jak podczas rozpatrywania sprawy ziobry (nie, nie zaciął mi się Shift). Powsadzać do pierdla i zlicytować do ostatniej ukradzionej Polsce złotówki. Tego miłośnika swoich portretów zamawianych za państwowe pieniądze po 7700 PLN szt. wsadzić do wagonu bydlęcego i odesłać do jego "ciepłego człowieka" w Mińsku (nie Mazowieckim, bynajmniej).

 • getz54

  Oceniono 3 razy 3

  Władza powinna dawac najlepszy przykład. I to jest prawda. Ta władza właśnie w ten sposób rozumie dawanie przykładu, jednocześnie pokazując, ....ze nic nie rozumie. Bolszewicy dali właśnie najlepszy przykład, wskazali suwerenowi drogę. Nie lękajcie się, bóg jest z nami. Elita władzy, ludzie wiekowo juz zaawansowani, będący grupą nawiększego ryzyka, potulnie wstawili się na rozkaz towarzysza I Sekretarza Komunistycznej Partii PiS, dając przykład wybitnej odwagi i patriotyzmu przed nadchodzącymi wyborami. Ta manifestacja pogardy dla koronawirusa, dla własnego zycia, i zycia swoich rodzin, (kto ma rodzinę to wie) to był apel do tysięcy pracowników Poczty Polskiej. Wybory muszą się odbyc, i wy je zorganizujecie. Czy się wam to podoba czy nie. Jednak wydaje mi się panie Szłapka, ze zamiast składac zawiadomienie do ziobrowej prokuratury lepiej było zadzwonic do Banasia.

 • marudna.maruda

  Oceniono 7 razy 3

  "Politycy PiS z p. Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim na czele będąc w pełni świadomym" - czy aby na pewno??

 • king1932

  Oceniono 2 razy 2

  Policjanci, którzy nie wystawili mandatów uczestnikom tego cyrku, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej za zaniechanie obowiązków. Natomiast jeżeli chodzi o pisowców, to po 10 latach od katastrofy spowodowanej przez głupotę i lekkomyślność członków tej partii nadal się niczego jak widać nie nauczyli. W swoich, prostackich łbach uroili sobie, że są nieśmiertelni.

 • pn-ski

  Oceniono 5 razy 1

  No i jak ma nie brakowac testów w szpitalach i domach opieki, jezeli to stado nierogacizny trzeba ciagle badac na obecnosc, by malego patogena przypadkiem nie zarazili.

 • 545osa

  Oceniono 5 razy 1

  Super p. Szlapka..... tak gonić pissis mafie...za byle goowno są mandatynakładane a ten bezzebny szuja wraz ze swoimi swirami - pokazują ze nic nie dotyczą ich przepisy które to za ich przyczyną uorzykarzają życie.... witkowa; sasin i inne gady muszą pokazać że oni to prawo mają w doopie..... ze to są święte krowy i buhaje....

  PiS won - mafia do pierdla

 • ewa12321

  0

  Niech za kare kazdy z nich przez tydzien opiekuje sie pacjentami domow opieki. To tez bedzie praca w oczach policji, wiec beda mogli.
  Podwojna kara dla J. Kaczynskiego za odwiedziny na zamknietym cmentarzu. W koncu on lamie wlasne przepisy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX