Jarosław Gowin w TOK FM: Ani odrobinę nie żałuję mojej decyzji o dymisji. Historia przyzna mi rację

- Zasadniczo, co do kierunku, jestem przekonany, że historia i to nie ta odległa, ale całkiem bliska przyzna mi rację. Wybory 10 maja nie mogą się odbyć - mówił w Poranku Radia TOK FM szef Porozumienia Jarosław Gowin.
Zobacz wideo

Piotr Kraśko rozmowę z byłym wicepremierem zaczął od przypomnienia słów Radosława Sikorskiego, który wyjaśniał, po czym poznać, że człowiek nie jest już ministrem. - "Wsiada do samochodu, rozkłada gazetę, a samochód nie jedzie". Czy pan już przyzwyczaił się do tego, że nie pełni funkcji wicepremiera i ministra? - zapytał dziennikarz.

- Muszę powiedzieć, że nie mam z tym żadnych kłopotów. (...) Przyzwyczajałem się do tej nowej sytuacji od samego początku. Często jeździłem po Warszawie autobusami, a w Krakowie zazwyczaj przemieszczałem się jako piechur - odpowiedział Jarosław Gowin. Polityk zapewniał, że "ani odrobinę nie żałuje swojej decyzji o podaniu się do dymisji". - Zasadniczo, co do kierunku, jestem przekonany, że (...) historia i to nie ta odległa, ale całkiem bliska (...) przyzna mi rację. Wybory 10 maja nie mogą się odbyć. Propozycja, którą przedstawiłem całej klasie politycznej (...) to rozwiązanie, które jest na stole, jest optymalne - zapewniał dalej Gowin.

W opinii lidera Porozumienia osoby, które dziś go krytykują, za kilka miesięcy przyznają, że miał rację i "będą żałować, że się na to nie zdecydowały".

Przypomnijmy, Jarosław Gowin zaproponował zmianę konstytucji tak, by przedłużyć kadencję obecnego prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata. Wybory prezydenckie miałyby się odbyć w 2022 roku, a Duda nie mógłby już w nich kandydować. 

Dlaczego dwa lata, a nie rok? Zwłaszcza, że szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w TVN24 mówił, że taką propozycję byłby w stanie przemyśleć. Szef Porozumienia przyznał, że początkowo myślał o przedłużeniu kadencji Dudy o rok, ale tego pomysłu nie chciało poprzeć Prawo i Sprawiedliwość, a bez ich głosów szanse na przegłosowanie takiego planu byłyby zerowe.

Zdaniem Gowina, uwaga wszystkich powinna skupiać się teraz nie na elekcji prezydenta, a na walce z koronawirusem. - Najbardziej żałuję, że rozmawiamy o wyborach, a nie o drugiej fazie walki z epidemią - powiedział Gowin. Dla niego, jak dodał, wybory to sprawa zupełnie drugorzędna. - A to, że my - politycy - nie potrafimy się pogodzić to oznacza, że oblewamy test historii - stwierdził. 

"Wybory 10 maja się na pewno nie odbędą"

Piotr Kraśko zastanawiał się i dziwił, dlaczego odejście Gowina z rządu nie pociągnęło za sobą odejścia całego Porozumienia z koalicji. Gość Poranka Radia TOK FM powiedział, że decyzja, by tak, a nie inaczej wszystko  rozegrać, była przemyślana i świadoma. Jak stwierdził, Porozumienie chciało uchronić kraj przed rządem mniejszościowym w trudnym czasie epidemii. 

Jarosław Gowin - dopytywany, czy jego zdaniem wybory 10 maja się odbędą - odpowiedział zdecydowanie: "Na pewno się nie odbędą". - Terminy majowe są nierealne - ocenił. Podkreślił, że - generalnie - jest za jak najszerszym głosowaniem korespondencyjnym, ale jak dodał - musi być ono dobrze przygotowane. Zorganizowanie tego wcześniej niż w czerwcu jest, według polityka, niemożliwe. 

Gowin o rocznicy katastrofy smoleńskiej

W drugiej części rozmowy Kraśko pytał o obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i polityków PiS, którzy 10 kwietnia gromadzili się na placu Piłsudskiego w Warszawie. - Byłem pewien, że pan mnie o to zapyta i chciałbym ten wątek uciąć. To nie jest żaden unik. Ale katastrofa smoleńska jest sprawą tak traumatyczną, że nie chciałbym tego komentować (...). A po drugie mamy w Zjednoczonej Prawicy wystarczająco dużo napięć w sprawie wyborów, żeby to potęgować wypowiedziami na temat ostatnich wydarzeń - skomentował szef Porozumienia. 

Dalej Kraśko pytał o to, w jaki sposób wracać do "normalnej" rzeczywistości - po koronawirusie. Gość TOK FM powiedział, że trzeba wprowadzić masowe testowanie obywateli i masową kontrolę ich zachowań (uzgodnioną na poziomie Komisji Europejskiej) przy pomocy np. aplikacji komórkowych. Mówił też, że potrzebne jest przemyślane izolowanie poszczególnych grup (np. podejrzanych o zachorowanie) oraz bardzo precyzyjna ochrona osób będących w grupie ryzyka (np. seniorów).

Jarosław Gowin zgodził się, że równocześnie trzeba zacząć odmrażać gospodarkę, bo skala jej zapaści jest nieodwracalna. 

Posłuchaj całej rozmowy - możesz to zrobić w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM