Na stronie Sejmu pojawił się projekt zmiany Konstytucji. "Wydłużenie kadencji prezydenta do 7 lat"

Na stronie Sejmu opublikowano projekt, autorstwa posłów Porozumienia, który zakłada zmianę konstytucji. Chodzi o wydłużenie kadencji prezydenta do 7 lat. Projekt zakłada jednocześnie brak możliwości reelekcji urzędującego prezydenta.
Zobacz wideo

Projekt wpłynął do Sejmu 6 kwietnia. Poinformował o tym Jarosław Gowin. W środę 15 kwietnia został skierowany do pierwszego czytania. Pod projektem podpisali się posłowie Porozumienia i Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt ma wydłużyć pięcioletnią kadencję prezydenta o dwa lata. - To jest projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na wprowadzeniu w Polsce jednej, siedmioletniej kadencji z równoczesnym, szczególnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, przy założeniu, że obecny prezydent nie będzie już kandydował za dwa lata - mówił Gowin.

Do krótkiego projektu dołączone jest uzasadnienie. "Zwiększenie stabilności sprawowania urzędu Prezydenta w trakcie biegu kadencji jest podyktowane sytuacją niespotykanego zagrożenia dla bezpieczeństwa prawnego i publicznego obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, związanego z zagrożeniem COVID-19. Tym samym projekt ingeruje w czas trwania biegnącej kadencji Prezydenta. W ocenie projektodawców obecny stan zagrożenia bezpieczeństwa publicznego oraz jego przewidywane skutki uzasadnia w świetle zasady dobra wspólnego preferowanie zmiany Konstytucji w obrębie kadencji urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej nad incydentalne wydłużenie kadencji prezydenckiej w czasie stanu nadzwyczajnego, przewidziane obecnie w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w nim. Całość można przeczytać na stronie Sejmu.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM