Wojciech Murdzek został nowym ministrem nauki. Kim jest następca Gowina?

Wojciech Murdzek został nowym ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Prezydent Andrzej Duda powołał go na stanowisko.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy o powołanie Wojciecha Murdzka na nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Murdzek zastąpi na stanowisku ministra nauki lidera Porozumienia Jarosława Gowina, który w ubiegłym tygodniu złożył dymisję z funkcji wicepremiera oraz ministra nauki.

Około południa w czwartek (16 kwietnia) prezydent Andrzej Duda powołał go na stanowisko. 

Kim jest Wojciech Murdzek?

Należący do Porozumienia Murdzek dotychczas był wiceministrem rozwoju. W 2019 roku został wybrany z listy Prawa i Sprawiedliwości w Wałbrzychu do Sejmu. Posłem był też w poprzedniej kadencji parlamentu. Przewodniczył sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. deregulacji. Zasiadał również w sejmowych komisjach: gospodarki i rozwoju, finansów publicznych oraz tzw. komisji śledczej ds. VAT. Pracował m.in. nad ustawami o innowacyjności.

Murdzek urodził się w 1957 roku w Świdnicy. W 1981 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Na tej samej uczelni, w 1988 roku, ukończył studia podyplomowe na kierunku Projektowanie Systemów Mikroprocesorowych, a w 2008 roku - studia podyplomowe na kierunku New Public Management w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu.

W latach 1981-1992 był konstruktorem w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Świdnicy. Między 1990 a 1998 r. - wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Świdnicy. W latach 1999-2002 był starostą Powiatu Świdnickiego, a od 2002 do 2014, przez trzy kadencje, sprawował urząd prezydenta Świdnicy. Jako prezydent miasta ściśle współpracował z lokalnymi uczelniami.

W 2013 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2014 roku - Samorządowego Oskara - nagrodę im. Grzegorza Palki.

5 grudnia 2019 roku został powołany na sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Zasiada w Radzie Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Gowin: Będę go wspierał

- To osoba rekomendowana przez Porozumienie na mojego zastępcę. To bardzo mądry, szlachetny człowiek, jestem przekonany, że znakomicie poradzi sobie z zadaniami. Był do tej pory świetnym ministrem w resorcie rozwoju, ja sam będę go wspierał, zawsze gdy minister Murdzek będzie takiej pomocy ode mnie oczekiwał - tak o swoim następcy w ministerstwie mówił w Polsat News były jego szef Jarosław Gowin.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM