Karuzela stanowisk w resorcie finansów. Nowy wiceminister ma 29 lat - karierę zaczynał w gabinecie politycznym Morawieckiego

Ministerstwo Finansów doświadcza w ostatnich dniach ważnych zmian kadrowych. Ze stanowiskiem pożegnał się wiceminister Leszek Skiba, który został wiceprezesem Banku Pekao SA. Jego miejsce zajął 29-letni Piotr Patkowski. Jest też nowa wiceszefowa KAS.
Zobacz wideo

Leszek Skiba w Ministerstwie Finansów był od 2015 roku. Odpowiadał m.in. za politykę makroekonomiczną, legislację podatkową, dotyczącą rynków finansowych i kapitałowych. Przez ostatni rok był też Przewodniczącym Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Teraz będzie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu w Banku Pekao.

Ale to niejedyny wiceminister, który ostatnio odszedł z resortu. Ze stanowiskiem pożegnał się także Tomasz Słaboszowski, pełniący jednocześnie funkcję zastępcy Krajowej Administracji Skarbowej. 

Na ich miejsce powołano już nowych wiceministrów. Skibę zastąpił Piotr Patkowski, który będzie także Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych. Od lat jest blisko związany z Morawieckim. Pracował w jego gabinecie politycznym, gdy ten był jeszcze wicepremierem i ministrem finansów. Potem został doradcą Morawieckiego już jako Prezesa Rady Ministrów. Następnie był doradcą Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Pełnił też funkcję dyrektora Departamentu Oceny Skutków Regulacji w KPRM, a na początku tego roku został mianowany na Koordynatora Oceny Skutków Regulacji.

Patkowski (rocznik 1991) nie ma finansowego wykształcenia - ukończył prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", w mieście tym ubiegał się także o mandat posła z list Prawa i Sprawiedliwości - bezskutecznie. Z 18. miejsca dostał 1028 głosów - za mało, by zostać parlamentarzystą.

Anna Chałupa, nowa wiceszefowa KAS

Nową wiceszefową KAS została natomiast Anna Chałupa. Jak podał resort finansów, jest absolwentką ekonomii oraz administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku rachunkowość i podatki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Chałupa od lipca 2018 roku była dyrektorem Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu. Wcześniej pełniła funkcję prokurenta (2014-2018), a w latach 2013-2018 była audytorem wewnętrznym, a następnie dyrektorem finansowym w spółce prawa handlowego. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM