Prezydent, posłowie PiS w maseczkach. Prezes Kaczyński dostał nietypowy prezent

Od czwartku w przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Rządzący wydaje się, ze w końcu zaczęli dawać dobry przykład w tej sprawie. Prezydent wystąpił na konferencji prasowej w maseczce, "zamaskowan" byli też posłowie na sejmowej sali obrad.
Zobacz wideo

Jeszcze w piątek, w czasie uroczystości związanych z 10 rocznicą katastrofy smoleńskiej, wśród polityków PiS nie było zbytniego przejmowania się obostrzeniami. Na placu Piłsudskiego prezesowi Kaczyńskiemu towarzyszyła cała wierchuszka działaczy, nie widać było maseczek, rękawiczek czy trzymania odstępów między uczestnikami wydarzenia. Policja tłumaczyła, że nie interweniowała, bo politycy PiS byli tam służbowo. Podobnie tłumaczą się sami uczestnicy składnia kwiatów pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego, na czele z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Jednak w czwartek sytuacja zmieniła się diametralnie. Od północy weszło w życie rozporządzenie nakazujące zasłanianie w przestrzeni publicznej nosa i ust. I tym razem politycy wzięli to sobie do serca. Prezydent Andrzej Duda w maseczce powoływał Wojciecha Murdzka (również "zamaskowany") na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Prezydent Andrzej Duda i minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech MurdzekPrezydent Andrzej Duda i minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek Fot. Krystian Maj/KPRM

W podobnej „stylizacji” prezydent wystąpił po południu na konferencji prasowej.

Podobnie postąpiło wielu posłów PiS w czasie obrad Sejmu w czwartek.

Drugi dzien 10 . posiedzenia Sejmu IX kadencji podczas epidemii koronawirusaDrugi dzien 10 . posiedzenia Sejmu IX kadencji podczas epidemii koronawirusa Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Maseczkę miał na twarzy nawet Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dostał też nietypowy prezent. Małgorzata Gosiewska podczas posiedzenia Sejmu wręczyła Jarosławowi Kaczyńskiemu... maseczkę ochronną z kotem. Przekazanie prezentu zostało uwiecznione na fotografii reportera Agencji Gazeta.

Jarosław Kaczyński w SejmieJarosław Kaczyński w Sejmie Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Z tego dobrego obyczaju wyłamał się w czwartek rano rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Wyszedł do dziennikarzy bez zakrytej twarzy. Powołała się przy tym, na paragraf 18 punkt 2 podpunkt 4 rozporządzenia o zakrywaniu nosa i ust, który  zwalnia osoby wykonujące zadania służbowe na terenie budynków, obiektów użyteczności publicznej z obowiązku noszenia maseczki. Jak zauważył portal oko.press, rzecznik dość wybiórczo cytował prawo. Bo według tego samego paragrafu osoby wykonujące bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów, powinny mieć zakryte nos i usta. A wypowiedź dla mediów wydaje się wypełniać te przesłanki.

DOSTĘP PREMIUM